Międlar: Beatyfikacja banderowca abp. Szeptyckiego za żydowskie szekle i ukraińskie hrywny [VIDEO]

Były ksiądz Jacek Międlar po raz kolejny szokuje w swoim najnowszym video blogu. Tym razem w swoim filmie przedstawia historię arcybiskupa Andrzeja Szeptyckiego, który w najbliższym czasie ma być beatyfikowany.

Przypomnijmy, Andrzej Szeptycki, a właściwie Roman Maria Aleksander Szeptycki to pochodzący ze Lwowa duchowny grekokatolicki. W latach 1900-1944 pełnił funkcję arcybiskupa metropolity lwowskiego i halickiego.

Podstawowym zarzutem kierowanym w stronę tej postaci, ze strony polskich historyków, jest jego stosunek do SS Galizien i Ukraińskiej Powstańczej Armii. Szczególnie ta druga, dla Polaków jest bardzo ważna. Arcybiskup Szeptycki nie przeciwstawił się w żaden sposób działaniom UPA, w tym rzezi wołyńskiej. Co więcej, w listach do abp. Twardowskiego stwierdził, że działalność banderowców jest odzewem na „wcześniejsze liczbe zabjstwa Ukraińców”.

Po wejściu wojsk sowieckich w 1944 roku abp. Szeptycki napisał list do Stalina w których gratulował i dziękował za przyłączenie ziem zachodnio ukraińskich do Wielkiej Ukrainy. Według historyków, jego działanie miało na celu wejście we współpracę z władzami ZSRR, aby nie zlikwidowano struktur Kościoła greckokatolickiego.

źródło: youtube.com / Wolność24.pl

2 KOMENTARZE

  1. To nieprawda, że Szeptycki jest postacią jednoznacznie negatywną, jeśli chodzi o jego działalność. Balansował pomiędzy żywiołami skrajnymi, a bardziej skorymi do jakiegoś ułożenia sobie stosunków pomiędzy Polską, a Ukrainą. Tę drugą widział jako niepodległą, ale dziwić się temu nie należy. Są świadectwa, że uratował wielu ludzi, i robił dużo, dla osiągnięcia jakiegoś porozumienia pomiędzy nami, a Ukraińcami. Zapewne coś tam go obciąża, ale przedstawianie go jako polonofoba — jest zdecydowanie nieuzasadnione!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here