Marihuana w aptekach już w listopadzie. Prezydent Duda podpisał ustawę

zdj. ilustracyjne/ Prezydent Andrzej Duda/ PAP: Marcin Obara

Zgodnie z ustawą podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę preparaty z konopi będą mogły być wytwarzane w aptekach na podstawie recepty od lekarza, z surowca sprowadzanego z zagranicy. Chorzy wreszcie będą mogli skorzystać z medycznej marihuany. Prawo zacznie działać za ok. 3 miesiące.

O podpisaniu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych poinformowała w czwartek wieczorem Kancelaria Prezydenta.

Czytaj też: Soros wściekły. Węgry wypowiedziały mu medialną wojnę. Zobacz, jakie spoty emituje tamtejsza TV [VIDEO]

Zgodnie z nowymi przepisami, pacjenci mają mieć ułatwiony dostęp do bezpiecznej terapii w leczeniu objawów niektórych chorób, m.in. przewlekłego bólu, nudności i wymiotów wywołanych chemioterapią, spastyczności w stwardnieniu rozsianym oraz lekoopornej padaczki.

Początkowo projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przygotowany przez klub Kukiz’15, przewidywał, że pacjent będzie mógł sam, po uzyskaniu zezwolenia, uprawiać konopie i sporządzać przetwory na potrzeby terapii.

Uprawa oraz zbiory ziela i żywicy konopi innych niż włókniste na potrzeby terapii miały być dopuszczone po uzyskaniu zezwolenia. Planowano, że otrzymywaliby je pacjenci lub ich opiekunowie prawni, a także np. organizacje społeczne.

Po zgłoszonych podczas prac zmianach regulacja przewiduje, że konopie będą mogły być wykorzystywane do wytwarzania preparatów farmaceutycznych tak, by lekarze mogli ordynować sporządzenie leku recepturowego w aptece, korzystając z surowca sprowadzanego z zagranicy.

Recepta nie będzie mogła być wystawiona przez lekarza weterynarii. Leki te nie będą objęte refundacją.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Ministerstwo zdrowia zapowiadało, że będzie się przyglądało, jakie jest zapotrzebowanie na susz. Także członkowie sejmowej komisji zdrowia zapowiadali, że będzie ona przyglądać się funkcjonowaniu ustawy i nie wyklucza w przyszłości jej nowelizacji.

Przeczytaj też:Cejrowski: „Petru złodzieju jeden! Kaczyński mógł powiedzieć o radzieckich mordach, ale to w gruncie rzeczy to samo” [VIDEO]

Twitter/ Money.pl/PAP/Wolność24

1 KOMENTARZ

  1. A ci który nie zdobędą recepty to zachęcam leczyć się konopiami włóknistymi dzięki CBD czuję się po nich z dnia na dzień lepiej Od pewnego czasu zaczęłam stosować produkty z Konopnej Farmacji . Z bólem i sztywnością stawów poradziłam sobie stosując ekstrakt konopny 3 % i smaruję maścią konopną obolałe stawy Mąż raz obudził się z straszliwym bólem szyjnym, posmarowałam mężowi szyję i owinęłam ręcznikiem pomogło !! Polecam produkty dla całej rodziny !! więcej dowiecie się z tej strony http://www.konopiafarmacja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here