Człowiek-świnia. To nie opinia o kimś. To hybryda, nad którą pracują naukowcy

Świnia nasz przyszły "darczyńca" fot. Wikipedia CC

Na podstawie stanu obecnych badań, uważa się, że dzięki nowoczesnym metodom edycji kodu genetycznego człowiek będzie mógł otrzymać narządy od świń. Tym samym skończy się problem organów brakujących do przeszczepów.

Coraz bardziej realne staje się „hodowanie” ludzkich organów pochodzących od świń. To stanie możliwe już w bliskiej przyszłości ze względu na postęp, jaki dokonuje się w dziedzinie genetyki, a szczególnie w edycji kodu genetycznego.

Jak na razie problemem są retrowirusy, które są stale obecne w kodzie genetycznym świń i mogą skutecznie zainfekować ludzkie komórki powodując ryzyko dla całego organizmu.

Czytaj też: Przez ponad 500 lat był to najwyższy budynek w Polsce. Dziś nie ma po nim śladu. Dzięki archeologom i grafikom możemy zobaczyć jego wielkość [VIDEO]

Jednak dzięki najnowszej metodzie edycji kodu genetycznego naukowcy będą w stanie pozbyć się retrowirusów i rozpocząć hodowlę ludzkich organów. Metoda nazywa się CRISPR i pozwala na całkowitą dezaktywację retrowirusów ze świńskich komórek. Niedawno naukowcom z firmy eGenesis udało się sklonować pierwsze prosięta, u których wirusy pozostają nieaktywne.

„To pierwszy taki przypadek, w którym mamy świnie nieposiadające niepożądanego przez nas genu. Stworzyliśmy protokół umożliwiający taką edycję genów, która pozwala na całkowite wyłączenie genów retrowirusów” – powiedział koordynator badań dr Luhan Yang.

Czytaj też: Połącz zabawę z nauką i wolnością. Zapisz się na Liberty English Camp!

Ta metoda będzie polegała na takiej manipulacji genami, żeby wyhodować świnię, która będzie miała dokładnie takie same organy jak ludzkie, co pozwoli na ich przeszczep chorym ludziom.

Źródło: Polish Express

5 KOMENTARZE

    • Nie posiadają ludzkiego genotypu tylko niektóre geny odpowiedzialne za pewne narządy np. wątrobę. Genotyp to zestaw wszystkich genów organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here