Eksperci: 90 procent wzrostu gospodarczego wydarzy się poza Unią Europejską. Wielka Brytania nie boi się o swoją przyszłość po Brexicie

fot. pixabay.com

Członkowie brytyjskiego rządu – minister finansów Philip Hammond i handlu międzynarodowego Liam Fox – napisali w niedzielę na łamach „Sunday Telegraph”, że opuszczając Unię Europejską w marcu 2019 roku, Wielka Brytania opuści też wspólny rynek i unię celną.

„Opuścimy unię celną i będziemy mieli swobodę negocjowania najlepszych porozumień handlowych na całym świecie jako niezależny, otwarty naród. Opuścimy także wspólny rynek UE, bo w czerwcu 2016 roku zagłosowano za zmianą i musimy to zrealizować” – zapewnili Hammond i Fox.

Jak dodali, w ciągu ostatniego roku odwiedzili 30 państw, do których Wielka Brytania eksportuje towary i usługi warte „miliardy funtów”. „Te wizyty są dla nas szansą, by pokazać naszym partnerom handlowym, co mamy do zaoferowania jako naród” – ocenili.

Ministrowie zaznaczyli, że „według własnej analizy Komisji Europejskiej w ciągu następnych 20 lat 90 proc. wzrostu gospodarczego wydarzy się poza Unią Europejską”. „Wielka Brytania jest gotowa, by wykorzystać tę szansę” – napisali.

Wyjaśniając stanowisko brytyjskiego rządu po tygodniach sporów między członkami gabinetu, Hammond i Fox zapewnili, że chcą także ustanowienia okresu przejściowego, dzięki któremu firmy nie będą musiały mierzyć się w marcu 2019 roku z nagłą zmianą reżimu prawnego.

Jednak okres przejściowy – podkreślili ministrowie – „nie może być nieskończenie długi, nie może też być ukrytym sposobem na pozostanie (Wielkiej Brytanii) w Unii Europejskiej”. Wielka Brytania powinna od razu znaleźć się poza unią celną i wspólnym rynkiem, stając się „państwem trzecim”, które nie podlega unijnym traktatom – dodali.

„Po wygaśnięciu okresu przejściowego chcemy stałego, opartego na nowym traktacie porozumienia między Wielką Brytanią a Unią Europejską, które będzie wspierało jak najbliższe relacje z Unią Europejską, przy zachowaniu bliskich więzi w kwestii polityki bezpieczeństwa i handlu” – tłumaczyli ministrowie.

Zdaniem „Sunday Telegraph”, który oprócz artykułu Hammonda i Foxa opublikował także własne omówienie przedstawionych w nim kluczowych tez, „premier Theresa May, która wraca w tym tygodniu do pracy po urlopie, będzie chciała, by ta wspólna deklaracja położyła kres tygodniom wypełnionym szkodliwymi nagłówkami w gazetach, oskarżających ministra finansów o próby zaszkodzenia Brexitowi”.

Jak zaznaczono, w ostatnim czasie nie brakowało „sporów wewnątrz Partii Konserwatywnej o to, w jaki sposób Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej, które skupiały się na kwestii swobody przepływu osób, długości okresu przejściowego w przyszłości i wysokości końcowej wpłaty (Wielkiej Brytanii) do unijnego budżetu”.

„Ten artykuł (Hammonada i Foxa), wyglądający na deklarację pokoju między walczącymi frakcjami w rządzie, przyniesie May dużą ulgę” – ocenił „Telegraph”.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej w marcu br. i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 roku.

(PAP)

O szkodliwości Unii Europejskiej pisaliśmy w
Cukiernik: Polska traci na obecności w UE. „Za 2% jałmużny polscy politycy zniszczyli konkurencyjność gospodarki” [WIDEO]

2 KOMENTARZE

  1. „Wielka Brytania jest gotowa, by wykorzystać tę szansę” – napisali. – czyli oficjalnie napisali poprawnie, tylko jakiś debil przepisał do nagłówka z „własnymi poprawkami”. kogo wy zatrudniacie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here