Ziemkiewicz: PiS instrumentalnie porusza temat reparacji wojennych i służących zagranicy organizacji pozarządowych, żeby nie dopuścić do rozpadu partii

Rafał Ziemkiewicz (fot Jan Bodakowski) vs PiS i Niemcy

Na łamach amerykańskiego tygodnika „Dziennik Związkowy” ukazał się artykuł „Ucieczka w kilka stron” w którym Rafał Ziemkiewicz opisał jak PiS chce zatrzeć złe wrażenie po konflikcie z prezydentem w sprawie reformy sądownictwa, wykorzystując machaniom „ucieczki do przodu” polegający na podjęciu tematów, które powtórnie zjednoczą ekstremistów z PiS i „umiarkowanych prawicowców” wspierających prezydenta.

Według Rafała Ziemkiewicza PiS by odzyskać poparcie zapowiedział „kampanię przeciwko sponsorowanym z zagranicy organizacjom pozarządowym, ustawę o „dekoncentracji” mediów, wcześniej zapowiadanej jako ich „repolonizacja”, oraz podjęcie kroków w kierunku uzyskania od Niemiec reperacji za zniszczenia i zbrodnie II wojny światowej”.

Zdaniem Rafała Ziemkiewicza PiS w swoim cynizmie bada, który z tematów stanie się najbardziej nośny. W swoim artykule Rafał Ziemkiewicz przestrzega też przez większą kontrolą finansowania z zagranicy bo „Polonia to przecież formalnie też zagranica” i z wsparcia zagranicy Polonii „korzystają co najmniej w równym stopniu organizacje o profilu konserwatywnym i patriotycznym”.

Komentując opinie Rafała Ziemkiewicza przestrzegał bym przed „umiarkowanymi prawicowcami” bo ich umiarkowanie zazwyczaj polega na kapitulowaniu wobec działań lewicy, podczas gdy „umiarkowani lewicowcy” nie służą do kapitulowania przeciw prawicy tylko do sprzedaży lewicowego ekstremizmu w ładnym liberalnym opakowaniu. Równie podejrzana jest teza o zagranicznym wsparciu dla organizacji prawicowych równym zagranicznemu wsparciu dla organizacji lewicowych. Ta teza wydaje mi się dość nieprawdopodobna z racji na to jakimi ogromnymi funduszami operuje lewica a jakimi, o wiele mniejszymi prawica. Może to zagraniczne wsparcie dla prawicy jest mi nie znane gdyż trafia do „umiarkowanej prawicy” dzięki czemu jest ona umiarkowana i zaprzyjaźniona z „umiarkowaną lewica”.

Rafał Ziemkiewicz w swoim artykule przewiduje, że PiS realnie nie zdecyduje się na rozprawę z mediami tylko będzie o niej gadał.

Zdaniem Rafała Ziemkiewicza „największy potencjał ma sprawa niezapłaconych przez Niemcy reparacji (…) Niemcy zapłacili za nieporównanie mniejsze straty wojenne Wielkiej Brytanii i Francji, uginają się przed żądaniami Grecji, o miliardach wypłaconych za holocaust Izraelowi i organizacjom żydowskim nie wspominając. Niebawem, prawdopodobnie, wypłacać będą nawet Nanibii odszkodowania za to, co robiły kolonizując ją ponad sto lat temu”.

Rafał Ziemkiewicz nie ukrywa, że „szybka reakcja niemieckiego rządu na sam fakt, że w Polsce zaczęło się, jeszcze bardzo niekonkretnie, o sprawie mówić – oświadczenie, że „nie ma prawnych ani moralnych podstaw” do żadnych reparacji – pokazuje, że temat ma wielki potencjał”.

O opiniach Rafała Ziemkiewicza pisaliśmy w
Rafał Ziemkiewicz: „Tusk jest wyjątkowo cyniczną kreaturą bez zasad”. Podobnie jak PO. Równocześnie publicysta chciałby mieć w szeregach swojej Endecji organizatorów manifestacji antyPiSowskich

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here