Robert Gwiazdowski: Czy jak ktoś przejedzie dziecko na pasach to winimy jego współwyznawców?

Dr Robert Gwiazdowski Foto: fb.com/robertgwiazdowski

Na stronie wei.org opublikowano najnowszy felieton prof. Roberta Gwiazdowskiego, w którym pisze on o przyczynach terroryzmu i niechęci wobec uchodźców.

To właśnie wyznawcy socjalizmu krytykują postawę niechęci wobec uchodźców, w którą przerodziła się początkowa niechęć wobec polityki wobec uchodźców – a zwłaszcza polityki ich niekontrolowanego przyjmowania w Europie – zaczyna Gwiazdowski.

Należy zauważyć, że to właśnie niekontrolowany napływ uchodźców i brak reakcji na masowe przybywanie muzułmanów do Europy było pierwsze, to z niego powstała niechęć do przyjmowania uchodźców w ramach systemu relokacji Unii Europejskiej. Jedynie w skrajnych przypadkach była to niechęć wobec uchodźców w ogóle.

Czytaj także: Gwiazdowski ostro o III RP: „Największym kapitałem jest kapitał ludzki czyli praca. I ta praca jest „nieludzko” opodatkowana”

Statystycznie więcej osób ginie w wypadkach drogowych niż w aktach terroru. Statystycznie ludzie bardziej przejmują się na co dzień bezrobociem, kredytem czy chorobą, niż terrorem. Dopóki nie dojdzie do aktu terroru – zauważa słusznie prof. Gwiazdowski.

Wybory reakcji dokonują się podświadomie w ewolucyjnie starszych partiach mózgu (…) Dlatego pisklę kwili i się chowa, gdy widzi szybko nadlatującego orła, choć nie wie, co to jest orzeł (…) Zidentyfikowanie obiektu, który wywołuje lęk i odczucie tego lęku wywołuje reakcję organizmu. Pierwsza z nich jest wrodzona i automatyczna – organizm nie ma nad nią kontroli (…) Druga reakcja opiera się na doświadczeniu organizmu i jest specyficzna względem  tego konkretnego obiektu – wyjaśnia dalej.

Warto przeczytać: Gwiazdowski: Państwo nie ma nic. Ile wspólnie wydamy?

I dalej profesor pisze słowa, które niektórym mogą się wydać kontrowersyjne. Zginęło komuś dziecko w wypadku drogowym. Czuje żal. Może winić sprawcę – jeśli oczywiście może. Jeśli dziecko nagle wybiegło na jezdnię za piłką, a kierowca nawet nie zdążył przycisnąć hamulca to trudno go winić. Jeśli kierowca przejechał dziecko na przejściu dla pieszych – to już tak. A jeszcze jak był pijany, to tym bardziej. Ale czy winimy jego współwyznawców? A jak ktoś wsiada do samochodu, z premedytacją wjeżdża na chodnik i zabija dzieci w imię religii z imieniem Allaha na ustach, to będziemy po jakimś czasie reagować na imię Allaha jak pisklę w gnieździe na cień orła – zauważa Gwiazdowski.

Problem jest w jednym słowie, które prof. Gwiazdowski zawarł w powyższym fragmencie swojego felietonu, a jest nim premedytacja. Drugim takim słowem mogłoby być motyw. Kierowca, który rozjeżdża dziecko nie robi tego specjalnie (w tym przypadku wyjątek będzie potwierdzał regułę), natomiast terrorysta, jak ci z Barcelony czy Nicei dobrze wiedzą co robią i co chcą zrobić.

Po drugie kierowca, który zabija dziecko nie kieruje się żadnym motywem, najczęściej jest to nieszczęśliwy zbieg okoliczności. Natomiast ktoś kto morduje z okrzykiem „Allah Akhbar” na ustach, robi to z pobudek religijnych/ideologicznych, jego celem jest zamordowanie -możliwie największej liczby – niewiernych.

Pełny tekst felietonu prof. Gwiazdowskiego TUTAJ

9 KOMENTARZE

 1. Wytłumaczcie mi co to za debilizm z tym cytowaniem statystyk dotyczących wypadków na drogach? Czy wypadki na drogach są intencjonalne tak jak zamachy terrorystyczne?

  • Nie są. Intencje są ważne dla ludzi ale nie dla państwa. Trzeba umieć spojrzeć także w kategoriach państwa a nie tylko własnej d…

  • Ależ „P”, ową różnicę profesor Gwiazdowski dostrzega w całej pełni, nie rozumiem jakie tu masz zastrzeżenia?
   A poza tym gorąco polecam jego inne wypowiedzi, widać, że przemyślane i wnoszące istotne rozwiązania.
   N.p. to:
   wolnosc24.pl/2017/10/18/nie-wiesz-o-co-chodzi-w-teorii-nagrodzonej-tegorocznym-noblem-z-ekonomii-sprawe-przybliza-robert-gwiazdowski

 2. Mamy problemy ze swoimi bandytami i swoimi kierowcami rozjeżdżajacymi dzieci na przejściach, ale nie ma żadnego powodu , żeby dokładać sobie kłopotów . To tak jak z zapraszaniem gosci do swojego domu . Czasem w życiu codziennym zdarza się jakies nieszczęścia , ale gdy winowajcą jest zaproszony gość , to czujemy dyskomfort odmiennego rodzaju . Zastanawiamy sie , po co nam był ten cały kram , jak byśmy nie mieli dosyć swoich problemów . Na dodatek z gościem jest o tyle łatwiej , ze on po imprezie po prostu idzie do siebie .
  Kłamstwo Gwiazdowskiego i podobnie mu argumentujacych polega na niezauważaniu faktu , że terroryzm muzułmański nie jest dla nas nieuniknioną koniecznością .Brakuje mi jasnego wyznania Gwiazdowskiego w imię czego te kilkadziesiąt osób miałoby zginąć z rąk muzułmańskich terrorystów .
  Pamiętam , ze Robert Gwiazdowski znienacka ujawnił się jako wielki zwolennik legalizacji narkotyków . Oczywiście w imie wolności . Kolejną sprawą , którą pamietam , w której Robert Gwiazdowski,adwokat , zabrał głos był skandaliczny wyrok sędziego Rysińskiego uniewinniający Sawicką . Gwiazdowski przedstawił to w ten sposób ,że sędzia Rysiński stanął w obronie zwyłego obywatela , na którego zasadzili się ubecy. Sawicka nie jest zwykłym obywatelem , tylko członkiem partii politycznej rabującej resztę . W europejskim prawie liczy sie tylko , czy przestępstwo obiektywnie zaistniało i nie ma w nim żadnych owoców zatrutego drzewa . Sędzia Rysiński uniewinniając w ten sposób złodzisjką Sawicką sam dopuścił sie przestępstwa

 3. Panie „RP” polemika z wybranym fragmentem felietonu, bądź co bądź metaforą, z pominięciem wniosków końcowych, zawartych nawet w tym krótkim fragmencie to jak na mój gust zwykłą manipulacja, nie godna tego portalu.

 4. Lecz wiemy czego mamy się spodziewać gdy „nagrabimy ” sobie kłopotów np. nawpuszczamy dziadów, oszustów, złodzieji, morderców oraz fanatyków w imię swojej religii mordujących innych…. Iiiiii teg właśnie trzeba unikać przewidująć.Np. Nie chodzimy koło ruiny bo może nam komin na głowę spaść !!!

 5. Lecz wiemy czego mamy się spodziewać gdy „nagrabimy ” sobie kłopotów np. nawpuszczamy dziadów, oszustów, złodzieji, morderców oraz fanatyków w imię swojej religii mordujących innych…. Iiiiii tego właśnie trzeba unikać przewidując. Np. Nie chodzimy koło ruiny bo może nam komin na głowę spaść !!!

 6. Nie, nie i jeszcze raz NIE, to nie są uchodźcy to sa imigranci SOCJALNI i nachodźcy kulturowi. Znam wielu ludzi z zagranicy ktorzy ze mną pracują, naprawdę różnorodni ale wszyscy przyjechali na legalu i ostro zapirda…ją żeby tu zyć, a i tak czeka ich powrót, a to są imigranci ekonomiczni. Nie ma miejsca w Polsce dla nachodźców i imigrantow socjalnych,

 7. Putin zabił 3000 chrześcijan na Ukrainie – Putin dobry.
  Terroryści islamscy zabili 1000 chrześcijan w UE – muzułumanie źli.
  Hitler zabił 3 mln Polaków – Hitler dobry.
  Logika polskich prawiczków – im gorszy zbrodniarz tym bardziej prawiczki go uwielbiają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here