Nadzieja dla chorych, czy kolejny przejaw dehumanizacji? Świńskie narządy u ludzi

Foto: PAP

Już wkrótce ludziom będą przeszczepiane świńskie narządy – zapowiadają chińscy naukowcy. Lekarze czekają na zgodę rządu, by przeprowadzić pierwsze operacje.

Eksperymenty przeprowadzane w ostatnich latach w Chinach – m.in na małpach pokazują, że można przedłużyć życie zwierząt, w niektórych przypadkach nawet o kilka lat, przeszczepiając im świńskie narządy. Chiński dziennik South China Morning Post informuje, iż specjalna hodowla świń szykowana jest, by dostarczać wątroby, serca i inne organy do transplantowania ich ludziom.

Zapotrzebowanie na ludzkie organy rośnie w Chinach ze względu na coraz większe zagrożenie chorobami serca, płuc i krwi – informuje Zhao Zijian dyrektor uniwersyteckiego Centrum Badania Chorób Metabolicznych w Jiangsu. – Mamy pacjentów, których organa zawodzą i krewnych, którzy błagają o pomoc i szansę życie dla nich – mówi Zao. –

– Kiedy jednak zwracamy się do władz o zgodę na przeprowadzenie eksperymentalnych przeszczepów spotyka nas milczenie. Rozumiemy, że dla rządu to bardzo trudna decyzja, ale nadszedł czas, byśmy usłyszeli jakąś odpowiedź.

Zobacz też: Japonia potwierdza: to była próba najsilniejszej bomby jądrowej w historii Korei Północnej. Wysłano odrzutowce do zbadania radioaktywności

W 2015 roku Chiny porzuciły program pozyskiwania organów od straconych więźniów, którzy przez dziesiątki lat byli głównymi dostarczycielami narządów. Teraz w tym najludniejszym kraju świata brakuje „dawców”. Na przeszczep rocznie oczekuje około 1,5 miliona pacjentów.

Programem przeszczepiania organów zwierzęcych ludziom zajmuje się ponad 10 instytucji, w tym wojskowe placówki badawcze. Świnie zostały przez nie uznane jako potencjalnie „najlepsi dawcy” organów dla ludzi, ze względu na zbliżone do ludzkich rozmiary organów i podobny metabolizm. Wielu placówkom na świecie udało się już z sukcesem przeszczepić świńskie narządy innym zwierzętom.

Jak donosi amerykański magazyn Science pawian przeżył trzy lata po tym, jak w Narodowym Instytucie Zdrowia USA przeszczepiono mu serce świni. Podobne eksperymentalne przeszczepy przeprowadzane są w Europie, Japonii i Korei Południowej. Tao Kaichan z Wojskowego Uniwersytetu w Chinach twierdzi, iż lekarze już za dwa lata będą gotowi, by przeszczepiać ludziom świńskie wątroby.

Już od jakiegoś czasu ludziom przeszczepiane są świńskie rogówki. Ich tkanka nie zawiera komórek krwi, co znacznie zwiększa szansę na to, iż organ nie będzie odrzucony.

Naukowcy dokonują modyfikacji genotypu poszczególnych zwierząt tak, by pobrane od nich organy zostały przyjęte przez organizm ludzki. Takie świnie o zmodyfikowanym genotypie są potem klonowane, by otrzymać identyczne osobniki.

BBC twierdzi, że w Chinach działa pierwsza na świecie przemysłowa hodowla klonowanych świń.Według anonimowego pracownika hodowli, świat już wkrótce uzależni się od dostaw świńskich narządów z Chin.

Zobacz też: PILNE! Bomba odpalona przez Kim Dzong Una była potężna. Korea Południowa żąda całkowitej blokady komunistów i „najsilniejszych zasobów” US Army

4 KOMENTARZE

  1. Najpierw zrobimy eksperyment na kucach, czy można to stosować. Potem ludzie z PiS będą ewentualnie z tego korzystać. Hahaha

  2. Przejaw dehumanizacji? Humanizacja zasadza się na sferze psychiczno-mentalnej, a nie na fizyczności ciała.
    Od tysięcy lat żywimy się mlekiem krów. Wbrew jakiejkolwiek logice mleko ludzkie wzbudza większe kontrowersje czy obrzydzenie nawet. Wypilibyście ludzkie mleko? No właśnie. A picie mleka od brudnego i śmierdzącego zwierzęcia nie stanowi dla was problemu.
    Tak samo przeszczep świńskiego narządu nie powinno być niczym dziwnym (chyba, ze chodzi o mózg, choć niektórzy zdają się mieć już przeszczepiony).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here