Dlaczego „Gazeta Wyborcza” nienawidzi Henryka Sienkiewicza? Historyk wyjaśnia

Henryk Sienkiewicz z córką Jadwigą. Foto: wikimedia

Jeden z najpopularniejszych polskich historyków Piotr Zychowicz staną w obronie Henryka Sienkiewicza pomawianego przez publicystę „Gazety Wyborczej” o ksenofobie.

W swoim najnowszym wpisie na Facebooku historyk napisał:

„Czy to możliwe żeby dorosły Polak nie czytał „Trylogii” Henryka Sienkiewicza? Okazuje się, że tak. Udowodnił to w dzisiejszej „Gazecie Wyborczej” redaktor Roman Pawłowski.

Zobacz też: Rafał Ziemkiewicz: „Gównoburza to terapia dla opozycji”

W artykule wstępnym napisał on, że autor „Ogniem i Mieczem” propagował w swojej epopei następujące wartości:

„Bezkrytyczne uwielbienie przeszłości, utożsamianie katolicyzmu z nacjonalizmem, ksenofobia i zaściankowość, mitomania i megalomania”.

Przecież to zupełne niezrozumienie Henryka Sienkiewicza! Było dokładnie odwrotnie. „Nacjonalistyczna, ksenofobiczna i zaściankowa” Polska była dla Sienkiewicza czymś całkowicie obcym.

„Trylogia” wcale nie opiewa nacjonalistycznej Polski dla Polaków, tylko szeroką, wielonarodową Rzeczpospolitą. Na kartach epopei Sienkiewicza roi się od Litwinów, kozaków, Żydów, Rusinów, Tatarów i przedstawicieli tuzina innych narodowości Rzplitej Obojga Narodów.

Akcja rozgrywa się na Dzikich Polach, w Wielkim Księstwie Litewskim i innych mieszanych narodowościowo częściach naszej starej ojczyzny. W miejscach gdzie obok siebie stały kościoły, cerkwie, synagogi i meczety.

Taką Polskę kochał Sienkiewicz.

Zobacz też: Morawiecki sprowadza do Polski banksterów? Centrum im. Adama Smitha: „‪JP Morgan, który zachwiał bankowością w 2007 r. dzięki staraniom rządu będzie miał siedzibę w Polsce”

Autor „Trylogii” był piewcą polskiego imperializmu. Rozumiem, że to się redaktorom „Wyborczej” może nie podobać. Ale nie róbcie z niego na siłę nacjonalisty i ksenofoba”.

Warto więc na przekór „Wyborczej” czytać Sienkiewicza, szczególnie, że pisarz ukazywał wolnościowe tradycje Rzeczpospolitej i nie ukrywał swojej pogardy dla socjalizmu.

Jan Bodakowski

O opiniach Piotra Zychowicza pisaliśmy w
Zychowicz: Zbrodniczy był komunizm, a nie jakiś „stalinizm”. Historyk rozprawia się z mitami

21 KOMENTARZE

 1. a gazeta wybiurcza pewnie wolalaby patriotyzm utozsamiac z rozsmarowywaniem kalu na klatce piersiowej. tak jak to mieszkancy pewnego bogatego kraju w europie lubia praktykowac a potem nagrywac na DVD i VHS

 2. Polemizować z GW to tak jak z tym przygłupem płci obojga Alą/em Wilk co to ostatnio przeszedła operację zmiany płci. Pan Zychowicz traci czas.

 3. Jakiś „ekspert” ze środowiska Gazety Wyborczej w niemieckiej TV niedawno podawał przykład Sienkiewicza jako przykład wydawania w Polsce literatury… nacjonalistycznej! I winił ją za polskie postawy „rasistowskie”, „ksenofobiczne” i nieprzyjmowanie islamskiego ubogacenia! :-)))))))))))))))))))

  P.S. Warto zaglądnąć na Amazon i zobaczyć, że mimo wysokiej ceny angielskie wydanie Trylogii cieszy się dużym powodzeniem a czytelnicy są zachwyceni i zdziwieni, że jest tak mało znana!

   • Chyba w Wolność24 pracuje ten sam specjalista co w Onecie – też nie mogę tam używać niektórych słów (np. „pederasta”) ale tam mogę się przynajmniej domyślić. Co śmieszniejsze, automat nie pozwala czasami wklejać cytatu z komentowanego artykułu. Ale tam przynajmniej są jakieś zasady. Lewackie bo lewackie zaś tutaj naprawdę nie wiem o co chodzi.

 4. w której dowodzono, że Skrzetuski był bohaterem burżuazyjnym, zatem nie może być wzorem dla młodzieży. Szczegóły się zmieniły ale resortowe dzieci nie.

 5. Zatem wpis w całości: „Historia zatoczyła koło. Kiedyś u Rodziców z n a l a z ł e m jakąś broszurę z lat 50-tych, w której dowodzono, że Skrzetuski był bohaterem burżuazyjnym, zatem nie może być wzorem dla młodzieży. Szczegóły się zmieniły ale resortowe dzieci nie”.

 6. To prawiczki nienawidzą Sienkiewicza bo był rusofobem. Zamiast wychwalać cara pisał książki o czasach niepodległej Rzeczypospolitej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here