Naukowcy odkryli co powinniśmy jeść żeby być mądrzejszymi. Sprawdź jaka jest dieta na inteligencję

połączenia neuronowe - grafika, źródło: youtube
połączenia neuronowe - grafika, źródło: youtube

Badania amerykańskich naukowców wykazały, że dieta śródziemnomorska może pomóc w ustąpieniu demencji, bardzo dobrze wpływa na zdrowie mózgu i funkcje poznawcze. Może tez mieć zbawienny wpływ na inne organy naszego ciała. 

Naukowcy zwracają uwagę na pewne składniki odżywcze, które mają bardzo dobry wpływ na funkcje poznawcze i poprawiają możliwości mózgu.

Badacze z Illinois odkryli, że jednonienasycone kwasy tłuszczowe MUFA, które występują w oliwie z oliwek, orzechach czy awokado mają dużo wspólnego z inteligencją!

Eksperci wcześniej już wykazali, że dieta bogata w MUFA może pomóc w stłumieniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

Aron Barbey, autor badań, powiedział, że ich celem jest zrozumienie, jak można wykorzystać żywienie do zwiększenia wydajności funkcji poznawczych.

Zobacz: Korwin-Mikke. Czy męczeństwo w obozie zagłady jest powodem do dumy? Czy Polska powinna być Chrystusem narodów?

Badacze sprawdzali jak żywienie wpływa na funkcjonalną organizację ludzkiego mózgu. Naukowcy z University of Illinois zbadali 99 dorosłych osób i porównali wzorce kwasów tłuszczowych znajdujących się w ich krwi. Brali też pod uwagę badanie mózgu rezonansem magnetycznym oraz testy na inteligencję.

Wyniki wykazały, że kwasy tłuszczowe w organizmie są zgrupowane w dwa wzorce, nasycone kwasy tłuszczowe i MUFA – czytamy na „Daily Express”.

Zobacz: Szesnasta rocznica największego ataku terrorystycznego w historii. Ujawnione notatki rzecznika George W. Bush i najdramatyczniejsze nagrania z 11 września 2001 roku [VIDEO]

Dowiedli, że MUFA mają wpływ na połączenia neuronalne w części mózgu, która odgrywa kluczową rolę w codziennym rozwiązywaniu problemów i zadań wymagających szczególnego skupienia.

„Zbadaliśmy związek między grupami kwasów tłuszczowych a połączeniami neuronalnymi w mózgu, które leżą u podstaw ogólnej inteligencji” – powiedziała Marta Zamroziewicz, główny autor badania z programu neuronauki w stanie Illinois. CZYTAJ DALEJ ->

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here