Ambasador Niemiec nie pozostawia złudzeń. Rolf Nikel wystąpił w opozycyjnej telewizji

Ambasador Nemiec Rolf Nikel fot. strona Ambasady

Ambasador Niemiec Rolf Nikel powiedzial, że kwestia odszkodowań wojenych jest prawnie i politycznie zamknięta.

Ambasasdor Nikiel był gościem programu w Fakty z Zagranicy” TVN24 BiS. Niemiecki dyplomata dodał, że „przyjmujemy naszą odpowiedzialność i mówimy prawdę na temat tego, co się wydarzyło. Nikt nie ma zamiaru temu zaprzeczać”

Jednocześnie zaznaczył, że ta sprawa nie jest zamknięta pod względem moralnym.

Zapytany co sądzi o słowach prezesa PiS na temat reparacji, zrobił unik i powiedział, że „nie chciałby komentować wewnętrznej debaty, która odbywa się w Polsce”.

Czytaj też: Szydło: „Reparacje się Polsce należą. Jesteśmy gotowi się o nie upominać”. Ile Polska może żądać od Niemiec?

Amabasador uznał, że „nasze stanowisko w kwestii reparacji jest takie, że my stawiamy czoła tej odpowiedzialności i było wiele okazji, kiedy już za to płaciliśmy”. Potem dodał „naprawdę ważną rzeczą jest to, że daliśmy radę zrobić coś razem. Niemcy zrobiły dużo, aby wspierać polską politykę przez ostatnie 25-30 lat. Po roku 1989 wspieraliśmy Polskę w zakresie jej wejścia do Unii Europejskiej i NATO. Wspieraliśmy Polskę, gdy mówiliśmy o wzmocnieniu wschodniej flanki; pracujemy ramię w ramię nad najważniejszymi kwestiami agendy politycznej, na przykład w zakresie agresywnej polityki Rosji na wschodzie. Staramy się pracować razem na rzecz przyszłości, aby zbudować coś na tych stosunkach i na pojednaniu, które udało nam się osiągnąć”

Czytaj też: Radosław Sikorski: „Reparacje będą jak wrak, chodzi o to żeby zohydzić Tuska”

Ambasador ponownie podkreślił „że niemieckie stanowisko ws. reparacji jest jasne i było wyrażane przez szereg osób z rządu. – Ta kwestia prawnie i politycznie jest zamknięta. Przyjmujemy naszą odpowiedzialność i mówimy prawdę na temat tego, co się wydarzyło. Nikt nie ma zamiaru temu zaprzeczać. My absolutnie realizujemy naszą historyczną odpowiedzialność i nikt jej nie zaprzecza”

„Chcemy budować nasze stosunki w oparciu o pojednanie; w oparciu o wspólne interesy we wspólnej przyszłości. Patrzymy w przeszłość i tam próbujemy wykopać problem, czy raczej stajemy ramię w ramię i pracujemy dla wspólnego dobra wszystkich Europejczyków. Myślę, że tak powinno to wyglądać, w oparciu o ten fundamentalny fakt niemiecko-polskiego pojednania, do którego przyczyniło się tak wielu Polaków i Niemców.” dodał ambasador Nikel.

Źródło: TVN24

3 KOMENTARZE

  1. Potomek morderców mówi o pojednaniu z potomkami ofiar nie wspominając w ogóle o zadośćuczynieniu. Tak moze tylko ktoś o mentalności bandyty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here