Koniec ze zmianą czasu w Polsce? Jest szansa na powrót do normalności

Zegar astronomiczny we Wrocławiu fot. Wikipedia CC 3.0 autor: Jacek Halicki

Może doczekamy się końca zmian czasu. W Polsce on jest zmieniany dwukrotnie. Na wiosnę i na jesieni. Ten drugi jest przyjemniejszy, ponieważ daje możliwość wyspania się o godzinę dłużej. Teraz jest szansa, że sprawa jednolitego czasu ruszy z miejsca. PSL chce złożyć odnośny projekt w Sejmie.

W Polsce przed wojną zmiana czasu została tylko raz wprowadzona. Na samym początku odzyskanej niepodległości w 1919 r. Potem tą sprawę odkurzyła PRL, wprowdzając regularnie zmiany czasu od 1977 r. Powodem miało być efektywne oszczędzanie zużycia energii poprzez lepsze wykorzystywanie słonecznego światła.

Czytaj też: Znowu ta cholerna zmiana czasu… Zobacz jakie szkody wyrządza na naszym zdrowiu i gospodarce [RAPORT]

Projekt PSL ma zostawić w Polsce czas letni.

„W polskich warunkach klimatycznych jesień staje się koszmarna, bo większość z nas kończy pracę po zmroku. Zmiana czasu u wielu osób powoduje problemy z przestawieniem organizmu. Ponad to w dwie noce w roku dochodzi do kłopotów z transportem publicznym” – powiedzial Marek Sawicki, były minister z PSL.

Czytaj też: Polskie szkoły przygotowują się na najgorsze. Zobacz, jaki antyterrorystyczny system jest testowany

Temu projektowi będzie jednak niechętny rząd, który uważa, że wprowadzenie jednolitego czasu wygeneruje problemy w wymianie gospodarczej z pozostałymi krajami UE.

Źródło: Fakt24

6 KOMENTARZE

  1. „Normalność” to jest wtedy gdy się wstaje o wschodzie słońca a nie według zegarka. Każdy zegar słoneczny wam to powie. Komu to przeszkadza, ze w lecie wstaje się normalniej dzięki zmianie strefy czasowej. To właśnie „zmiana czasu” zbliża nas do normalności którą zaburzył mechaniczny pomiar czasu.

    • Ze względu na organizację życia społecznego, stałe godziny rozpoczynania pracy, otwarcia przedszkola, rozpoczynania lekcji w szkole itd. ta „normalność” nie jest możliwa do realizacji, natomiast przesuwanie zegarów dwa razy w roku powoduje problemy z adaptacją organizmów żywych, począwszy od dzieci zrywanych godzinę wcześniej ze snu, aby zdążyć do przedszkola, a skończywszy na krowach w oborze, które muczą z głodu, bo jakiś trefniś każe przesuwać wskazówki. Rezygnacja z przesuwania zegarów jest dobrym rozwiązaniem, które na dodatek nie broni tym co mogą i chcą korzystać z normalności i wstawać zawsze z porannymi zorzami 🙂

  2. Nieśmiało przypominam, że czas letni jest „ruski” zaś właściwym dla naszej długości geograficznej jest czas zimowy – geografia, 1 kl gimnazjum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here