Tam się nie patyczkują. Kara śmierci dla terrorysty za niszczenie zabytków [VIDEO]

Kara śmierci dla bojownika IS za niszczenie zabytków w Mosulu
zdj. ilustracyjne z niszczenia zabytków w muzeum w Mosulu. Kara śmierci dla bojownika IS za niszczenie zabytków w Mosulu/ YouTube

Iracki sąd skazał na śmierć jednego ze schwytanych terrorystów Państwa Islamskiego (IS), winnego niszczenia zabytków w Mosulu. Brał on udział w demolowaniu zbiorów muzeum w tym mieście na północy Iraku.

O wyroku poinformował w poniedziałek rzecznik Najwyższej Rady Sądowniczej Abdul Sattar Bir Kadar, który dodał, że oskarżony przyznał się, iż jako członek IS niszczył i kradł zabytki w Mosulu.

Według uchwalonego w 1994 roku prawa za grabież artefaktów archeologicznych grozi w Iraku kara śmierci.

Czytaj też: Największa akcja w historii CBA! Kilkadziesiąt osób zatrzymanych w jednej sprawie

Terroryści IS wtargnęli do muzeum w Mosulu 26 lutego 2015 roku wyposażeni w kilofy i wiertarki, nagrywając całą akcję, a następnie publikując nagranie w internecie. Osoby uczestniczące w tej akcji nie miały zasłoniętych twarzy.

W trakcie niszczenia zasobów muzeum terroryści atakowali przede wszystkim starożytne posągi i rzeźby ludzi oraz zwierząt.

Według stosowanej przez IS interpretacji Koranu utrwalanie wizerunku istot żywych w postaci malowideł lub rzeźb jest zakazane.

IS zniszczyło lub sprzedało na czarnym rynku wiele bezcennych zabytków irackich, również spoza mosulskiego muzeum.

Znacznemu zniszczeniu uległy m.in. ruiny starożytnego miasta Niniwa, a także dwa z czterech irackich zabytków znajdujących się na liście UNESCO, tj. starożytne miasta Hatra i Aszur.

Czytaj też: W odmętach lewackiego szaleństwa. Brytyjskiego nauczyciela wyrzucą z pracy bo dziewczynkę, która myśli, że jest chłopcem, nazwał dziewczynką

PAP/ Wolność24

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here