Emerytury – kolejna niedotrzymana obietnica PiS-u

Beata Mazurek, rzeczniczka klubu PiS i przewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny
Reklama / Advertisement

Wczoraj minął obiecany przez rzeczniczkę klubu PiS termin głosowania nad prezydenckim projektem emerytalnym. Sejm nie głosował.

Chyba nic bardziej nie interesuje społeczeństwa jak sprawa reformy emerytalnej, o której przed wyborami prezydenckimi mówił Andrzej Duda, a potem PiS. O zainteresowaniu społecznym świadczy olbrzymie poparcie w sprawie obniżenia wieku emerytalnego i powrotu do dawnego wieku przechodzenia na emeryturę, tj. 60 lat kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Prezydent dotrzymał słowa i wysłał taki projekt do Sejmu. Tam niestety utknął. W tej chwili znajduje się w podkomisji nadzwyczajnej powołanej do prac nad tą reformą.

Beata Mazurek, rzeczniczka klubu PiS i przewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny występując w poniedziałek 17 października w Polsat News zapowiedziała, że prezydencki projekt ustawy dotyczący obniżenia wieku emerytalnego zostanie przegłosowany w Sejmie w ciągu dwóch tygodni. Jak widać, dwa tygodnie już minęły i nic w tym względzie się nie wydarzyło.

To kolejne opóźnienie. W rządzącym Prawie i Sprawiedliwości ścierają się dwie tendencje. Jedna grupa do której należą wicepremierzy: Morawiecki i Gowin jest niechętna tym zmianom, ponieważ obniżenie wcześniejsze emerytury ogromnie obciąży budżet i wpłynie negatywnie na tzw. Plan Morawieckiego czyli plan gospodarczej modernizacji Polski. Inni podkreślają, że niezrealizowanie obietnicy obniżenia wieku emerytalnego, która jest kluczowa dla społeczeństwa może spowodować znaczny spadek poparcia dla PiS i bardzo zaszkodzić partii przy następnych parlamentarnych wyborach.

Co będzie dalej nie wiadomo. Przeciwnicy reformy nie mogąc jej zastopować szukają innego rozwiązania. Stąd pomysły ZUS, żeby emerytury przyznawać tym którzy przepracowali 20 lat (kobiety) i 25 lat (mężczyźni). Innym wariantem jest pomysł wicepremiera Gowina, który zaproponował żeby obniżenie emerytalnego wieku powiązać ze stażem pracy.

Reklama / Advertisement