Wszystko gra – musical o aferze z przejmowaniem kamienic w Warszawie

Reklama / Advertisement

Już na DVD! Miłośnicy dobrego kina mają okazje obejrzeć musical „Wszystko gra”. Film opowiada historie walki trzech warszawianek, wnuczki, matki i córki o zachowanie rodzinnego domu, który chce im odebrać bogaty deweloper. Akcja rozgrywa się w rytm najbardziej znanych przebojów muzyki popularnej. Niespodziewanie dla twórców film stał się aktualny z powodu afery ”reprywatyzacyjnej” w Warszawie.

Bohaterkami filmu są studentka Akademii Sztuk Pięknych Zosia (Eliza Rycembel), która chce z prowincjonalnej Warszawy wyjechać do Londynu, mama Zosi (Kinga Preis), której samotne i smutne życie jako sprzątaczki nie zapowiada niczego, na co warto było by czekać i babcia Zosi (Stanisława Celińska).

Dom jednorodzinny w którym przez trzy pokolenia mieszkała rodzina Zosi pewnego dnia zostaje przejęty przez chciwego biznesmena. Kobiety osamotnione w starciu z finansjerą nie mają wsparcia instytucji państwa. Historia o miłości w scenerii patologii III RP ilustrowana jest piosenkami Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Maanam i T.Love, śpiewanymi przez bohaterki i bohaterów filmu.

Kiedy oglądałem film na pokazie prasowym zaszokowała mnie reakcja młodych dziennikarzy piszących o sprawach kultury. Beniaminki III RP przez pierwsze pół godziny filmu nie mogły zrozumieć o czym on jest. Tak jakby pojawili się ze świata równoległego, w którym nie ma problemu źle działającego państwa. Syty lemingrad nigdy nie chciał dostrzec krzywdy prostych ludzi, a wręcz miał nihilistyczną satysfakcję, że działa im się krzywda.

Atutem „Wszystko gra” jest też kilka wątków romantycznych – niespodziewanej miłości która zaskakuje matkę Zosi, miłości chłopaka Zosi do młodej bohaterki, postacie uroczych młodych studentek sztuk pięknych, ciekawe ukazanie stolicy dzisiejszej a w retrospekcjach także Warszawy przedwojennej.

Reżyserem tego poetyckiego ale też realistycznego filmu jest Agnieszka Glińska. Autorkami scenariusza są Ilona Łepkowska, Marta Konarzewska, Agnieszka Glińska. W rolach głównych widzowie zobaczą takie aktorki i aktorów jak Kinga Preis, Eliza Rycembel, Stanisława Celińska. Sebastian Fabijański. Antoni Pawlicki, Bartosz Żuchowski, Krzysztof Stroiński, Paweł Wawrzecki, Karolina Czarnecka i Irena Melcer.

Reklama / Advertisement