Wideorelacja z starcia prof. Chodakiewicza z reprezentantem Wyborczej w sprawie Jedwabnego, Polaków i Żydów

W ramach cyklu cyklu „Między swastyką a czerwoną gwiazdą”, o kwestiach spornych w relacjach polsko-żydowskich podczas II wojny światowej, w warszawskim centrum edukacyjnym IPN dyskutowali prof. Marek Jan Chodakiewicz (wykładowca The Institute of World Politics w Waszyngtonie), autor książki „Złote serca czy złote żniwa? Studia nad wojennymi losami Polaków i Żydów”) i dr Adam Leszczyński (Instytut Studiów Politycznych PAN, redaktor „Krytyki Politycznej”, współpracownik „Gazety Wyborczej”). Spotkanie poprowadzi Piotr Zychowicz, historyk i dziennikarz, autor książki „Żydzi’, redaktor naczelny magazynu „Historia Do Rzeczy”.

Dr Adam Leszczyński przedstawił słuchaczom klasyczną antypolską hagadę o tym jak to Polacy wymordowali Żydów (bo byli zdemoralizowani endeckim i katolickim antysemityzmem). Prof. Marek Jan Chodakiewicz krok po kroku ukazywał zebranym to jak taka antypolska hagada jest sprzeczna z metodologia badań naukowych i faktami. Reprezentant Wyborczej był absolutnie oporny na fakty, niezachwianie i w poczuci wyższości moralnej tkwił w swoich zabobonach.

Sala zdecydowanie była po stronie profesora Chodakiewicza. Wypowiedzi dr Leszczyńskiego spotykały się z oburzeniem słuchaczy (widać jak Wyborcza poniosła ideową klęskę, i jej wizja świata jest marginesem w debacie publicznej). Zasiadający na sali historycy wypominali reprezentantowi Wyborczej ordynarne błędy rzeczowe (przypisywanie książki Giertycha Doboszyńskiemu wytknął Leszczyńskiemu dr Wojciech Muszyński z IPN). Zebrani wyśmiali Leszczyńskiego gdy ten przypisując różnym narodom skłonności mordercze miał problemy z dopisaniem do swojej listy Żydów.

Relacja video z spotkania dostępna jest na kanale Takt TV
„Jedwabne. Prof. Chodakiewicz kontra Gazeta Wyborcza”
Jedwabne. Prof. Chodakiewicz kontra Gazeta Wyborcza i Krytyka Polityczna.