MON: szczyt NATO, obrona terytorialna, Smoleńsk

Antoni Macierewicz fot. Kancelaria Premiera
Reklama / Advertisement

Szczyt NATO, tworzenie obrony terytorialnej i wznowienie badania katastrofy smoleńskiej – to najważniejsze wydarzenia w Ministerstwie Obrony Narodowej w ciagu pierwszego roku rządów PiS.

Początek roku to audyt w Ministerstwie Obrony Narodowej i krytyczna ocena stanu wojska przez ministra Antoniego Macierewicza.

Wystarczy powiedzieć, iż całościowy stan rzeczy jest taki, że jesienią 2015 r. stan armii nie pozwalał państwu polskiemu na obronienie swojej integralności terytorialnej i niepodległości dłużej niż kilkanaście dni. A stopień korupcji, nieodpowiedzialności, świadomie realizowanego bałaganu, zamieszania w armii przekraczał wszystko, co można sobie wyobrazić – powiedział Macierewicz.

W lutym 2016 r. szef MON podpisał rozporządzenie, które umożliwiło wznowienie badania katastrofy smoleńskiej i powołał podkomisję do wykonania tego zadania. W skład podkomisji weszli w większości naukowcy współpracujący wcześniej z parlamentarnym zespołem ds. katastrofy smoleńskiej.

W lipcu 2016 r. NATO na szczycie w Warszawie zdecydowano m.in., że wzmocniona zostanie obecność wojskowa na flance wschodniej, czyli w Polsce i państwach naszego regionu. Po raz pierwszy oddziały z państw, które należały do NATO w czasie zimnej wojny, będą obecne w państwach należących kiedyś do Układu Warszawskiego.

Kilka dni przed szczytem NATO Sejm odrzucił wniosek o odwołanie Antoniego Macierewicza z funkcji szefa MON. Wnioskowała o to PO, argumentując m.in., że minister wykorzystuje MON do walki politycznej, osłabia pozycję resortu, a przez to obniża poczucie bezpieczeństwa obywateli. PO zarzuciła Macierewiczowi m.in. niewiarygodność, polityczne czystki w wojsku i resorcie oraz kłamstwa smoleńskie.

Wśród celów, jakie postawił sobie w MON Macierewicz było zwiększenie liczebności wojska z obecnych ok. 100 tys. żołnierzy do 150 tys. w najbliższych latach. Ma to dotyczyć wojsk operacyjnych, ale przede wszystkim obrony terytorialnej. Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) mają być piątym rodzajem sił zbrojnych – obok sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych – i mają otrzymać odrębne dowództwo. W ciągu kilku lat MON zamierza utworzyć 17 brygad WOT.

Źródło: PAP

Reklama / Advertisement