Spór o „pracowników delegowanych”. Unijna komisarz forsuje przepisy niekorzystne dla Polski

Polska nie powinna obawiać się proponowanych przez KE zmian w dyrektywie dot. pracowników delegowanych – mówi PAP unijna komisarza ds. zatrudnienia Marianne Thyssen. To nie jest kwestia „Zachód przeciwko Wschodowi”; to sprawa uznania umiejętności i kwalifikacji pracowników – przekonuje.

Obecnie mija półmetek prac związanych z budzącą kontrowersje nowelizacją unijnej dyrektywy o delegowaniu pracowników. Najprawdopodobniej na początku przyszłego roku poznamy jej ostateczny kształt. Według obecnych założeń wszystkie przedsiębiorstwa, które będą tymczasowo wysyłać swoich pracowników za granicę, będą musiały płacić im wynagrodzenie według zasad dotyczących lokalnych pracowników.

Nowelizacji dyrektywy sprzeciwia się min. Polska, która wezwała KE do wycofania z planów reformy dyrektywy, uznając ją za szkodliwą dla firm, świadczących usługi za granicą. W lipcu Komisja Europejska odrzuciła protest jedenastu krajów, w tym Polski, w tej sprawie. Nie udało się więc państwom Europy Środkowo-Wschodniej zablokować planowanych przepisów.

„Polska nie powinna obawiać się tej propozycji. To nie jest kwestia „Zachód przeciwko Wschodowi” czy „Wschód przeciwko Zachodowi”. To nieprozumienie. Są podziały w Europie, ale to, co chcę osiągnąć dzięki tej propozycji, to zasypywanie podziałów, które rosną, które są coraz większe. Chcemy budować mosty i znajdować wspólne rozwiązania. Jestem pewna, że jeśli będziemy siebie słuchać i będziemy opierać nasze opinie i stanowiska nie tylko na przypuszczeniach, a na faktach i liczbach, osiągniemy kompromis i wspólne stanowisko” – powiedziała PAP komisarz.

Jak dodała, w zmianach dyrektywy chodzi o to, by przepisy dotyczące wynagrodzenia dla pracowników lokalnych w państwach członkowskich były obowiązujące również dla pracowników delegowanych do określonego kraju. „To będzie uczciwe dla pracowników, to kwestia ich godności, uznania ich umiejętności i kwalifikacji – jeśli będą opłacani wobec tych samych zasad – ale także uczciwe wobec biznesu” – zaznaczyła.

Planowana przez Komisję Europejską zmiana unijnej dyrektywy ws. pracowników delegowanych uderzy w polskie firmy; nie ma zgody ze strony naszego państwa na obecny kształt dyrektywy – powiedział za to wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

PAP

Reklama / Advertisement