Nawet postkomunistyczni ekonomiści podzieleni w sprawie oceny rządów PiS

Beata Szydło foto premier.gov.pl

Ekonomiści oceniający rok rządów PiS wskazują na pozytywy związane z programem 500 +, czy sprawne zarządzanie budżetem państwa, ale są zgodni w jednym – uważają, że obniżenie wieku emerytalnego nie przysłuży się polskiej gospodarce.

Zdaniem prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbiety Mączyńskiej najbardziej zauważalnym efektem funkcjonowania rządu PiS jest właśnie program Rodzina 500 Plus.

„To ukłon w stronę polityki społecznej i – przynajmniej z założenia – prodemograficznej. Sytuacja demograficzna w Polsce jest bowiem bombą z opóźnionym zapłonem. Wszystkie prognozy wskazują, że w Polsce do 2050 r. będzie nas mniej o ok. 5 milionów. To ogromny ubytek” – powiedziała PAP Mączyńska.

Zaznaczyła, że właśnie dlatego, jak i dlatego, że Polska należy do krajów o stosunkowo niskich transferach socjalnych, Program 500 Plus ocenia pozytywnie. „Przez wszystkie lata transformacji zaniedbywano sferę społeczną, mimo że w Konstytucji RP mamy zapisaną społeczną gospodarkę rynkową, co oznacza równoważenie celów gospodarczych, społecznych i ekologicznych” – zauważyła prezes PTE.

Wskazała na groźne, jej zdaniem, zjawisko społeczne. „Ludzie nie mają stałych etatów, w związku z tym zmniejsza się skłonność do posiadania dzieci. Jeśli zaś współczynnik dzietności jest niski, czyli rodzi się mało dzieci, to pogarsza się struktura demograficzna, a jeśli się pogarsza struktura demograficzna, to grozi to większym deficytem budżetu państwa. To z kolei oznacza brak pieniędzy na działania prorozwojowe, społeczne, w tym na edukacyjne oraz na poprawę warunków pracy. Program 500 plus to próba przecięcia tego węzła gordyjskiego” – oceniła ekonomistka.

Główny ekonomista BZ WBK Maciej Reluga wskazał, że spowolnienie gospodarcze nie zaszkodziło rządowi, jeśli chodzi o realizację budżetu państwa. „Dane miesięczne dotyczące budżetu centralnego pokazują, że wszystko jest pod kontrolą” – uważa ekonomista.

Jego zdaniem widać odbicie podstawowych dochodów podatkowych i wszystko wskazuje na to, że budżet centralny zamknie się deficytem poniżej planu. „Jest szansa na niespodziankę zarówno po stronie dochodowej, jak i po stronie wydatkowej. Może chodzić o kilka miliardów złotych pod każdej ze stron” – powiedział.

Według niego samorządy na koniec roku mogą pokazać sporą nadwyżkę, co oznacza, że deficyt całego sektora finansów publicznych może być raczej bliżej 2 proc. niż 3 proc. PKB.

PAP

3 KOMENTARZE

  1. Niech rządzący przestaną bezlitośnie łupić nas podatkami, niech pozwolą nam zarabiać pieniądze, wtedy demografia się poprawi…ekonomiści wskazują na pozytywy związane z programem 500+:-), tak, jednym z nich jest to, że kobietom nie opłaca się pójść do pracy, kolejnym to, że zdrożeją artykuły pierwszej potrzeby, wzrosną podatki…śmiechu warte!

  2. „obniżenie wieku emerytalnego nie przysłuży się polskiej gospodarce”
    Obniżenie wieku emerytalnego ma służyć ludziom a nie polskiej gospodarce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here