Morawiecki ma konkurenta! To minister Adamczyk. Chce opodatkować wszystkie urządzenia w fabrykach. Podatek od nieruchomości wyższy o kilkaset procent?

Minister Infrastruktury i Budownictwa - Andrzej Adamczyk. / fot. andrzejadamczyk.pl
Reklama / Advertisement

Planowane zmiany definicji budynku i budowli spowodują opodatkowanie wszystkich urządzeń w fabryce – uważają przedsiębiorcy. Podatek od nieruchomości może wzrosnąć o kilkaset procent. W fiskalnym bełkocie premierowi Mateuszowi Morawieckiemu wyrasta konkurent – minister infrastuktury Andrzej Adamczyk.

Budynek, budowla, obiekt budowlany, urządzenia budowlane – definicja tych pojęć nigdy nie była prosta i przez wiele lat powodowała wiele problemów. Dzięki wyrokom sądów w ostatnich latach udało się określić zakres pojęć i fiskalnych obciążeń. Dziś jednak bałagan definicyjny i fiskalny może powrócić – takie obawy mają sami przedsiębiorcy.

Wszystko przez nowy projekt Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, w którym na nowo określono budowlane definicje. Jak zwykle niejasno i nieprezcyzyjnie. Wątpliwości budzi to, że można zaliczyć do nich także urządzenia techniczne i maszyny zlokalizowane wewnątrz budynków i stanowiące ich wyposażenie.

Taka wykładnia przepisów projektu doprowadziłaby do trudnych do oszacowania skutków dla systemu podatku od nieruchomości, powodując szereg wątpliwości odnośnie tego, w jaki sposób podatnik miałby oceniać, czy posiadane wyposażenie budynku może zostać uznane za budowlę – napisali w opinii do projektu członkowie zarządu Enei Operatora.

W nowe definicje została wpisana kategoria technicznego obiektu przemysłowego, ale nie wiadomo co ona oznacza. Słownikowe rozumienie pojęcia prowadziłoby do wniosku, że do tej kategorii kwalifikują się wszelkie obiekty techniczne znajdujące się na terenie zakładu przemysłowego lub też biorące udział w procesie przemysłowym.

Piotr Szpakowski, dyrektor biura zarządzania ryzykiem regulacyjnym w PKN Orlen, uważa, że spowoduje to kilkukrotny wzrost wartości podatku od nieruchomości płaconego przez przedsiębiorców.

Źródło: Puls Biznesu

Czytaj też: Morawiecki całkiem odleciał! Będzie podatek od umorzonego długu. Zapłacą też najbiedniejsi, którym darowano czynsze

Reklama / Advertisement