Teraz Chorwacja tnie podatki. Kwota wolna to aż 27 tysięcy złotych. U nas tyle mają tylko posłowie

fot. youtube

Chorwacki parlament przyjął ustawę, zgodnie z którą od 1 stycznia 2017 roku bez podatku będzie można zarobić w tym kraju 45.600 kun rocznie, czyli 27.100 złotych. Oznacza to, że miesięczne zarobki do wysokości 3800 kun (2260 zł) będą całkowicie zwolnione z danin wobec państwa. Ostatni raz w Chorwacji kwota wolna od podatku została podniesiona w 2015 roku. Wynosiła wówczas równowartość 19 tysięcy złotych. Teraz, po dwóch latach, parlament podniósł ją o kolejne 8 tysięcy zł. W Polsce na taką kwotę wolną mogą liczyć tylko „ciężko pracujący” posłowie.

Czytaj: Dlaczego posłowie i senatorowie mają kwotę wolną dziesięć razy wyższą od zwykłych Polaków? Morawiecki: Bo ciężko pracują.

Jeszcze lepiej zostali potraktowani właściciele firn. Podatek od ich dochodów został obniżony z 20 do 18%, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw – do 12%. Zmieniły się też podatki dochodowe dla osób fizycznych. Dolna stawka została podniesiona z 12,5 do 24%, ale dotyczy tylko dochodów powyżej 2260 zł miesięcznie. Górna stawka została obniżona z 40 do 36% i dotyczy ona dochodów powyżej 10.500 zł  miesięcznie. Jak widać Chorwacja zmierza w tą samą stronę, w którą poszły Słowacja i Rumunia.

Czytaj: Polskie piekiełko i słowacki raj. Jak europejski parias został podatkowym eldorado, a europejski prymus podatkowym pariasem [KOMENTARZ]

Chorwacki rząd spodziewa się, że obniżka podatków i zwiększenie kwoty wolnej zmniejszy budżet państwa i samorządów o ok.2 mld kun (1,2 mld zł), ale dzięki niej wzrost gospodarczy Chorwacji skoczy z obecnych 2,6 na 3,2%. Wypadałoby sobie życzyć, żeby kiedyś nasz minister finansów również zrozumiał, że ciągłe zwiększanie obciążeń podatkowych i oczekiwanie na wzrost gospodarczy nie idą w parze.

Czytaj też: 100 lat za Rumunami. Anka, pokaż Mateuszowi, jak robi się reformę podatkową [KOMENTARZ]

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here