Kalendarium historyczne na dziś: 10 grudnia

Luter palący bullę papieską fot Wikipedia
Reklama / Advertisement

2007
Swoje nadawanie rozpoczął Biełsat TV – satelitarny kanał Telewizji Polskiej nadawany w języku białoruskim. Kontrowersje budzi finansowanie kanału z pieniędzy polskich podatników i jego niska oglądalność na Białorusi. Z drugiej jednak strony byłaby to ciekawa forma oddziaływania Polski na sąsiadów, o ile medium kierował by ktoś o zdecydowanie prawicowych poglądach.

1989
W Nowej Hucie zdemontowano pomnik Włodzimierza Lenina. Niestety pomnik ten był tylko jednym z niewielu komunistycznych monumentów plugawiących do dziś miejsca publiczne w Polsce, które usunięto niemal od razu. Przez ćwierć wieku istnienia III RP władze w Polsce nie były wstanie usunąć z przestrzeni publicznej symboli komunistycznej okupacji, co doskonale ukazywało postPRLowski charakter III RP.

1956
Rząd PRL przywrócił stolicy Śląska nazwę Katowice zmienioną wcześniej na Stalinogród. Był to przejaw krótkotrwałej odwilży. Niestety ogromne nadzieje Polaków zawiódł Gomułka nie zainteresowany liberalizacją systemu w PRL.

1956
W Szczecinie miały miejsce antykomunistyczne zamieszki. Dziś zapomniane przez większość Polaków. Polscy patrioci w czasie ich trwania zaatakowali budynki prokuratury, milicji i więzienie. Do dziś zbyt wielu Polaków nie wie jak częste i liczne były protesty antykomunistyczne w Polsce. Pamięć historyczna zbyt wielu Polaków jest konstruktem wykreowanym w III RP przez siły antypolskie.

1942
Polski minister spraw zagranicznych Edwarda Raczyńskiego poinformował kraje koalicji antyhitlerowskiej o zbrodniach nazistowskich Niemiec na Żydach. Zachód to zignorował, a dziś środowiska żydowskie zbrodnie niemieckie przypisują Polakom.

1520
Heretyk Marcin Luter spalił publicznie w Wittenberdze bullę papieża Leona X. Był to jeden z symbolicznych gestów na drodze niszczenia katolicyzmu i tworzenia protestantyzmu.

Jan Bodakowski

Reklama / Advertisement