Nowe formy cyberprzestępczości. Uważajcie na ogłoszenia o pracę

fot. Wikipedia CC 2.0

Przestępcy nie próżnują. Informatyzacja życia sprzyja, różnego rodzaju oszustwom, mało znanym społeczeństwu.

Ostatnio wpadli na pomysł umieszczania w Internecie fałszywych informacji o pracy.

Osoba wysyłająca swoje CV jest następnie proszona o wypełnienie „firmowego” formularza CV. Taki formularz zawiera prośbę o podanie różnego rodzaju danych takich jak np. numer PESEL, numer dowodu osobistego czy dane rodziców. W ten sposób tworzy się bazę danych o człowieku. Dysponując takim danymi, można założyć przez internet konto w niemal w każdym banku.

Następnie Internetowi przestępcy proszą osobę, która złożyła CV, aby uwiarygodniła się przez dokonanie transferu jakiejś symbolicznej sumy na rachunek ogłoszeniodawcy, w celu potwierdzenia autentyczności przedstawionych danych w CV”

Aplikant/ka szukający pracę nie wie, że podany mu/jej numer konta, na który ma dokonać przelew, został założony przez przestępcę na podstawie przesłanych danych z CV.

W ten sposób przestępcy zostają uwiarygodnieni w oczach banku i mogą na podstawie tych danych otwierać następne konta i brać kredyty, zwłaszcza jeśli dodatkowo wysłaliśmy skany prawa jazdy czy dowodu osobistego. Mając skany potrafią podrobić fałszywe dokumenty.

Czytaj też:Największe włamanie w historii internetu. Ponad miliard kont użytkowników Yahoo zostało wykradzionych przez hakerów

Nie łatwo jest sprawdzić, czy podawane przez przestępców dane o firmie szukającej pracowników są prawdziwe. Przestępcy zazwyczaj podają prawdziwy adres firmy, prawdziwy adres, tylko numer mailowy jest troszkę zmieniony.

Policja radzi, żeby na wszelki wypadek zadzwonić do instytucji, która poszukuje pracowników i sprawdzić, czy faktycznie, tak jest. Jednocześnie przypomina, że numery PESEL czy dowodu osobistego zazwyczaj mogą być potrzebne podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale nie wcześniej.

Policja apeluje, żeby w takich przypadkach i przy podejrzeniach o nieuczciwość natychmiast zgłaszać swoje podejrzenia. Zgłoszenie sprawy na policję będzie korzystne podczas rozpraw sądowych. Wtedy można udowodnić, ze wykorzystanie danych nastąpiło bez naszej winy.

1 KOMENTARZ

  1. Czego to ludzie nie wymyślą by zarobić, potrafią podrobić fałszywe dokumenty. Tylko co za imbecyl kupuje podrobione fałszywe dokumenty.

    ” Mając skany potrafią podrobić fałszywe dokumenty.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here