Wieś Żabinka na Mazurach. To tam hitlerowcy podjęli decyzję o wymordowaniu 11 mln ludzi

źródło: http://familie.hegewald.info/

W połowie stycznia 1942 r. elity III Rzeszy spotkały się w mazurskim Hegewaldheim, wtedy zapadły najważniejsze decyzje dotyczące „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Było to na kilka dni przed oficjalną konferencją w Wannesee pod Berlinem.

Hegewaldheim jest dzisiaj częścią wsi Żabinka nad jeziorem Głodapiwo. 14 stycznia 1942 r. Niemcy spotkali się tam, żeby  dokonać ustaleń dotyczących „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Konferencja w Wannesee na przedmieściach Berlina odbyła się 20 stycznia 1942 r., na niej najważniejsi urzędnicy i najwyżsi funkcjonariusze SS zatwierdzili plan ostatecznego rozwiązania. Praktycznie było to przyjęcie koncepcji, która zakładała wymordowanie 11 mln ludzi.

„Mało kto wie, że spotkanie w Berlinie było poprzedzone tzw. prekonferencją w Hegewaldheim na terenie Prus Wschodnich. To tam pod kierunkiem m.in. Himmlera dokonano drastycznych w skutkach ustaleń. Dziś Hegewaldheim to część wsi Żabinka nad jeziorem Gołdapiwo. Ośrodek wypoczynkowy nadal działa w tym samym miejscu. A wydarzenia te nie są powszechnie znane” – powiedział historyk i regionalista dr Jerzy Łapo.

Według niemieckiego historyka Jana Erika Schulte, w Hegewaldheim zebrali się niemal wszyscy szefowie głównych departamentów SS. Właśnie wtedy miały zostać dopracowane  szczegółowe przepisy dotyczące między innymi organizacji przesiedlenia Żydów na Wschód.

” Jak się później okazało „przesiedleńcy” trafiali bezpośrednio do obozów zagłady albo do gett w Rydze, Tallinie czy Mińsku, gdzie umierali z głodu i chorób lub też byli zabijani po kilku dniach pobytu” – wyjaśnił dr Łapo.

Hegewaldheim to restauracja ze schroniskiem młodzieżowym, wybudowana w końcu lat 20. Himmler uwielbiał to miejsce, nie był jedynym wysokiej rangi członkiem władz III Rzeszy, który lubił Mazury. Znajdowały się tu kwatery Hermanna Göringa, Joachima von Ribbentropa oraz samego Adolfa Hitlera, który rezydował w Wilczym Szańcu w Gierłoży.

PAP

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here