Admirał Kuzniecow i Piotr Wielikij wracają do domu. Rosja wycofuje wojska z Syrii

źródło: wikipedia
Reklama / Advertisement

Rosjanie planują wycofanie lotniskowca Admirał Kuzniecow i atomowego krążownika rakietowego Piotr Wielikij z Morza Śródziemnego. Okręty mają zostać przebazowane do Siewieromorska nad Morzem Barentsa. 

„Oczekuje się, że w styczniu Admirał Kuzniecow i Piotr Welikij zakończą długodystansowy rejs i powrócą do rodzinnych brzegów” – donoszą rosyjskie media, powołując na poinformowane źródła.

W połowie listopada władze poinformowały o akcji operacji lotnictwa pokładowego lotniskowca. Samoloty z Admirała Kuzniecowa atakowały cele sił antyrządowych w Syrii. 3 grudnia podczas lądowania na pokładzie, myśliwiec Su-33 spadł do morza.  Pilot zdołał się uratować. Do wypadku doszło przez awarię linki hamującej. Po tym incydencie, samoloty stacjonujące na pokładzie admirała, zostały wycofane do rosyjskiej wojskowej bazy lotniczej Hmejmim koło syryjskiego miasta portowego Latakia.

Lotniskowcowa grupa uderzeniowa wyruszyła z Siewieromorska 15 października ubiegłego roku. Rosyjskie władze zdecydowały, że w obliczu zawieszenia broni należy zmniejszyć rosyjską obecność wojskową w Syrii.

PAP

Reklama / Advertisement