Zamach w Stambule. Policja opublikowała selfie i film z domniemanym terrorystą [WIDEO]

źródło: youtube.pl
Reklama / Advertisement

Turecka policja udostępniła we wtorek film z domniemanym sprawcą zamachu w Stambule. Mężczyzna nagrał samego siebie w noc sylwestrową. Materiał najprawdopodobniej powstał przed tragedią.

Nie wiadomo dlaczego śledczy podejrzewają, że sprawcą masakry w stambulskim klubie Reina jest mężczyzna z tego nagrania. Film został zrobiony w centrum miasta na placu Plac Taksim. Dekoracje widoczne w kadrze mogą świadczyć o tym, że nagranie zostało zrobione przed zamachem.

Eksperci w Tureckich mediach podają, że terrorysta, który w sylwestra zabił 39 os., jest wyspecjalizowanym zabójcą. W przeszłości mógł już strzelać do ludzi. „Napastnik był zdecydowany, pewny”, działał „z zimną krwią i wiedział, jak osiągnąć cel”- ocenił ekspert ds. antyterroryzmu Abdullah Agar.

Zobacz też:Państwo Islamskie przyznało się do zamachu w Stambule. „Błogosławiona operacja przeciwko obrońcom krzyża” [WIDEO]

Dziennik „Hurriyet” podaje, że policja zna tożsamość zamachowca. Z kolei według publicznej telewizji TRT sprawcą jest 28-letni Kirgiz, Lache Maszrapow. Doniesień nie potwierdziły władze. Dziennik „Cumhuriyet” pisze, że rozmawiał z żoną napastnika.”Dowiedziałam się o ataku z telewizji. Nie wiedziałam, że mój mąż był zwolennikiem” Państwa Islamskiego (IS)” – miała powiedzieć w rozmowie z gazetą żona zamachowca.

Według dziennika „Cumhuriyet” zamachowiec przyjechał do Turcji z Kirgistanu, wraz z rodziną 20 listopada. W Konyi w środkowo-południowej części kraju wynajęli mieszkanie i zapłacili za trzy miesiące z góry.

Tureckie media podają, że żona domniemanego zamachowca oraz dwoje jego dzieci przebywają obecnie w areszcie w mieście Konya, w środkowo-południowej Turcji.

Zobacz: 39 śmiertelnych ofiar zamachu na klub w Istambule. Sprawca już na ulicy walił na oślep z kałasznikowa [WIDEO]

Zamachowiec w noc sylwestrową wszedł z długą bronią do klubu Reina, zabijając stojącego przed wejściem policjanta i jednego z gości, a następnie otworzył ogień do bawiących się w środku ludzi. Część z nich salwowała się ucieczką, skacząc do Bosforu. Zginęło co najmniej 39 osób. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie.

PAP

Reklama / Advertisement