Foto: YouTube
Reklama / Advertisement

Centrum Pragi. 10 lipca 1973 roku. Przystanek na alei Obrońców Pokoju. Rozpędzona ciężarówka Praga RN wbija się w grupę ludzi oczekujących na tramwaj. 8 osób ginie, 12 zostaje rannych. Kierowcą ciężarówki jest kobieta. Nie rusza się z kabiny, nie ucieka, nie udziela pomocy. Czeka na przybycie milicji.

Kobieta nazywa się Olga Hepnarova. Kierowca to jej zawód. Na pytanie milicjantów co się stało, czy ciężarówka była sprawna odpowiada, że to nie wina ciężarówki, że świadomie wjechała w tłum. Chciała zabić jak najwięcej ludzi. Milicjanci są w szoku. Opowiada funkcjonariuszom, że pragnie kary śmierci, bo to spowoduje, że jej czyn będzie więcej wart. Oświadcza też, że gdyby było to możliwe, powtórzyłaby swój czyn.

Dwa dni przed tragedią napisała list, który tłumaczył dlaczego dokonała zbrodni. Wysłała go do dwóch redakcji. Winą za swój czyn obarczyła społeczeństwo, przez które całe życie czuła się  napiętnowana.

Ja, Olga Hepnarová, ofiara waszego bestialstwa, skazuję was na śmierć przez przejechanie i oświadczam, że tych X ofiar to i tak za mało za moje życie.

Wcześniej, w wieku 13 lat próbowała popełnić samobójstwo, następnie była leczona psychiatrycznie.

O szokującej historii mówi cały świat, co nie podoba się komunistycznym władzom Czechosłowacji.

Uznana za zdrową psychicznie została skazana na karę śmierci w 1974 i powieszona w więzieniu na Pankrácu. Władze nie skorzystały z ułaskawienia. Była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci.

Czeski film ,,Ja, Olga Hepnarowa” opowiada o tamtych wydarzeniach. Właśnie wchodzi na polskie ekrany. To polsko-czeska produkcja. Reżyserami obrazu są  Tomas Weinreb i Petr Kazdy. W głównej roli polska aktorka Michalina Olszańska. Obejrzyj zwiastun filmu:

Czytaj też: Jak powstaje film „Rozstrzelać Polaków”. Dokumentacja zbrodni, w której zginęło nawet ponad 200 tys. Polaków

Reklama / Advertisement