Myślisz, że wspierasz Owsiaka? Nie. Wspierasz Macierewicza i Morawieckiego. 3 wolnościowe argumenty przeciwko WOŚP

25 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Foto: wosp.org.pl

Jak co roku od 25 lat ruszyła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Akcja zorganizowana przez Jerzego Owsiaka rokrocznie zbiera kilkadziesiąt milionów złotych. Pieniądze przeznacza przede wszystkim na zakup sprzętu medycznego dla szpitali a także na festiwal Przystanek Woodstock oraz na własną działalność.

Orkiestra od lat budzi kontrowersje. W debacie publicznej najczęściej spotkamy sie z zarzutami natury światopoglądowej. Ale nie poglądy Jerzego Owsiaka są najważniejsze dla wolnościowca. Ważne żeby wiedzieć jak to wszystko działa. Poniżej 3 główne zarzuty do WOŚP z wolnościowego punktu widzenia.

1. WOŚP nie pomaga chorym tylko państwowej służbie zdrowia i budżetówce
Jak działa państwowa służba zdrowia i NFZ nie trzeba nikomu tłumaczyć. Od lat są to niewydolne i zbiurokratyzowane instytucje. Co miesiąc państwo rabuje nas z prawie 300 zł na tzw. składkę zdrowotną. To jest suma, która w prywatnych klinikach pozwala wykupić najlepszy pakiet usług. A jaki pakiet otrzymujemy od państwa? Najczęściej pakiet kolejkowy i pakiet najbliższej możliwej wizyty za kilka lat a jeżeli chcemy się leczyć szybko i skutecznie to i tak musimy dodatkowo zapłacić. Jurek Owsiak pomaga państwu utrzymać ten patologiczny system. Kupuje szpitalom sprzęt więc szpitale już nie muszą. Jest to realny zysk dla budżetu NFZ a pośrednio dla całych państwowych finansów. Te zakupy są uwzględniane przez kasjerów z państwowych instytucji. Nie muszą już wydawać na sprzęt medyczny więc wydają gdzie indziej, może na resort obrony Macierewicza, może na samochody służbowe w ministerstwach a może na 500+. Oczywiście w skali budżetu państwa orkiestrowe pieniądze stanowią marginalne kwoty ale kilkadziesiąt baniek rocznie piechotą nie chodzi. Gdyby Jurek Owsiak np. założył swój szpital i za zebrane pieniądze leczył konkretne osoby to wolnościowiec tylko by mu przyklasnął. Jednak zbieranie pieniędzy do państwowej kasy pod płaszczykiem pomocy dzieciom czy starcom jest dla wolnorynkowca, delikatnie mówiąc, farsą i przyczynia się do odroczenia niezbędnych reform.

2. Nie dajesz na WOŚP? Dajesz a nawet o tym nie wiesz
Od lat Wielka Orkiestra zbiera nie tylko prywatne pieniądze do puszek ale żeruje również na pieniądzach podatników. Obecnie są to głownie pieniądze samorządowe, które w skali kraju idą w dziesiątki milionów. Samorządy dają pieniądze nie tylko na organizację finałów, płacąc za koncerty i fajerwerki, ale zapewniają również ochronę imprez przez Policję i służby miejskie. Od początku orkiestrowej działalności Jerzy Owsiak korzystał z wartego kilkadziesiąt milionów złotych czasu antenowego w telewizji publicznej, zarówno na antenie ogólnopolskiej jak i w lokalnych stacjach, oraz z kasy pochodzącej ze spółek skarbu państwa. Na szczęście TVP zaprzestało tego procederu a jak będzie z państwowymi spółkami to się okaże w najbliższych dniach. Jedno jest pewne – samorządy ponownie wydadzą miliony na jurkowe imprezy. Prywatna fundacja żerująca na kasie podatników to zaprzeczenie wolnej konkurencji. To eliminowanie z rynku innych organizacji charytatywnych, które nie mają takich przypływów z publicznych pieniędzy.

3. Brak pełnej informacji o przepływach finansowych
Jak pokazał proces blogera Piotra Wielguckiego, znanego w sieci jako Matka Kurka, z Jerzym Owsiakiem, finanse WOŚP i innych firm szefa orkiestry budzą wiele wątpliwości. Jerzy Owsiak nigdy nie przedstawił publicznie wszystkich finansowych aspektów swojej działalności a dowiedzieliśmy się o nich tylko dzięki rzeczonemu procesowi. Można o nich poczytać na stronie Piotra Wielguskiego kontrowersje.net.
Pełna informacja to podstawowy warunek dla funkcjonowania na rynku. Człowiek, który daje na coś swoje pieniądze, ma prawo wiedzieć jak są one wydawane. Jerzy Owsiak nie dopełnił tego obowiązku a jego rozliczenia nie są tak przejrzyste i nie budzące wątpliwości jak stara się to przedstawiać.

Zobacz też: Jurek, nie strzelaj na finał WOŚP bo psy się boją! Lepiej te pieniądze wydaj na potrzebujących