Bjoern Hoecke, lider Alternatywy dla Niemiec: „Mamy mentalność brutalnie pokonanego narodu”

Foto: PAP
Reklama / Advertisement

„My Niemcy, nasz naród, jesteśmy jedynym narodem na świecie, który postawił sobie pomnik hańby w samym sercu swojej stolicy” – powiedział o berlińskim Pomniku Holokaustu Bjoern Hoecke, czołowy polityk partii Alternatywa dla Niemiec (AfD). Jego wypowiedź przytoczyła w środę agencja DPA.

Czytaj wiecej: Merkel ma powód do zmartwień. Antyunijna partia w Niemczech zyskała po zamachach w Belinie

,,Niemiecka mentalność jest mentalnością brutalnie pokonanego narodu” – kontynuował Hoecke.

„Zamiast przekazywać dorastającemu pokoleniu wiedzę o dobroczyńcach, znanych na całym świecie filozofach, muzykach, genialnych wynalazcach i odkrywcach, których mamy tak wielu, być może więcej niż inne narody, zamiast uczyć o tym uczniów i uczennice w szkołach, my obsmarowujemy niemiecką historię i wyśmiewamy ją”.

W tym samym wystąpieniu Angelę Merkel porównał do przywódcy NRD Ericha Honeckera.

Wypowiedź ta spotkała się ze zdecydowaną ripostą przedstawicieli innych partii. Wicekanclerz i szef SPD Sigmar Gabriel powiedział, że Hoecke „pogardza Niemcami, z których on jest dumny”. „Niemcy, a szczególnie socjaldemokraci nie mogą pozostawić bez odpowiedzi ataków ze strony demagogów w rodzaju Bjoerna Hoecke” – powiedział polityk SPD. Zaznaczył, że mówi to jako człowiek, którego ojciec był „niepoprawnym nazistą”.

Pomnik Holokaustu poświęcony 6 milionom pomordowanych Żydów został odsłonięty w 2005 roku w centrum Berlina, niedaleko Bramy Brandenburskiej i parlamentu.

Określana przez niemieckie media jako partia prawicowo-populistyczna AfD istnieje od 2013 roku. Jej celem było początkowo wyjście Niemiec ze strefy euro. Od dwóch lat partia ta koncentruje się na krytyce polityki migracyjnej rządu oraz walce z islamem w Niemczech. W sondażach AfD cieszy się od dłuższego czasu poparciem ponad 10 proc. elektoratu i ma duże szanse na zdobycie w wyborach do Bundestagu jesienią br. po raz pierwszy mandatów parlamentarnych.

Reklama / Advertisement