Michal Kaminski. Foto: PAP

„Mamy przygotowany bardzo szczegółowy plan, którego jedynym celem jest wzmocnienie naszych służb specjalnych i ich modernizacja, aby w jeszcze większym stopniu, żebyśmy wszyscy mieli poczucie – my jako rządzący i państwo jako obywatele – że możemy żyć w bezpiecznym kraju, że Polska jest póki co oazą bezpieczeństwa na tle tego, co się dzieje w Europie” – powiedział minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński po spotkaniu z premier Beatą Szydło i ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą w ramach przeglądu resortów.

Dodał, że te elementy planu, które będą wymagały zgody parlamentu, „będą w odpowiednim i właściwym momencie podane do wiadomości opinii publicznej”.

Przeczytaj wiecej: PiS bierze się za sądownictwo. Oświadczenie premier Szydło po spotkaniu z ministrami Ziobrą i Kamińskim

Kamiński powiedział, że podstawowym zadaniem służb specjalnych jest ochrona suwerenności państwa. „Czy jest to zadanie abstrakcyjne i wydumane? Proszę zwrócić uwagę, co się dzieje w tej chwili, jak wielki niepokój jest w Europie w związku z próbami ingerencji w procedury demokratyczne w poszczególnych państwach. Czy skuteczny wpływ zewnętrznych państw na wewnętrzne wybory demokratyczne nie byłby tak naprawdę utratą suwerenności przez te państwa?” – mówił Kamiński. Dodał, że polskie służby specjalne zajmują się również tego typu sprawami.

Kamiński zaznaczył też, że z bezpieczeństwem obywateli związane jest „wielkie zagrożenie terrorystyczne”. „To, że u nas nie doszło do spektakularnych, krwawych zamachów to wielkie szczęście, ale to również ciężka praca służb specjalnych” – powiedział minister.

Zwrócił uwagę na to, że w 2016 r. w Polsce odbyły się dwie światowej rangi imprezy – szczyt NATO w Warszawie i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. „Zabezpieczenie tych imprez pod kątem bezpieczeństwa ich uczestników, to był gigantyczny wysiłek m.in. służb specjalnych. Jestem przekonany, że były to najbardziej zaawansowane i na największą skalę działania operacyjne służb specjalnych być może (w ogóle – PAP) w wolnej Polsce, a na pewno od wielu lat tak intensywnych działań nie było” – mówił Kamiński.

Minister zapowiedział także ujednoliconą ustawę do walki z korupcją.

„Przygotowywany jest projekt ustawy o jawności życia publicznego. Ten projekt będzie się odnosił do oświadczeń majątkowych wszystkich funkcjonariuszy publicznych. Chcemy ujednolicić w jednej ustawie wszystkie przepisy antykorupcyjne związane z obowiązkami, które nakładały poszczególne ustawy branżowe”.

Zapowiedział także uregulowanie statusu tzw. sygnalistów. „Czyli obywateli, którzy przekazują informacje na temat możliwości korupcji popełnienia przestępstw w swoim miejscu pracy, w swoim środowisku. Chodzi o stworzenie pewnej ochrony dla tych obywateli, tak żeby nie mogli być z tytułu swojej obywatelskiej postawy szykanowani w miejscu pracy” – podkreślił.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here