Chodakiewicz: Wszystko co chcecie wiedzieć o Mahomecie, a boicie się zapytać

Chrześcijańskim ideałem jest Imitatio Christi. Mahometanie praktykują Imitatio Muhammedi, czyli naśladowanie Mahometa. Jest on według Koranu osvat al-hassana, czyli „wyśmienitym przykładem.” Sunna, czyli codzienna tradycja oznacza właśnie naśladowanie Mahometa.

Jest on centralnym punktem odniesienia w islamie zaraz po Allahu. Muzułmanie starają się postępować tak jak prorok powtórzył przekaz Allaha w Koranie; tak jak prorok przemawiał w tzw. hadisach (hadith, pl. ahadith), czyli tradycyjnych odzywkach; oraz tak jak zapisano o nim we wczesnych biografiach (sira). Codzienne postępowanie ma miejsce na podstawie interpretacji tych wszystkich źródeł przez przez ulema (sing. alim), uczonych w tradycji, którzy wykładają prawo (szarjat) i wydają werdykty (fatua). Podstawą wiary jest więc naśladowanie sunna Mahometa, a w tym Pięciu Filarów Wiary oraz innych czynników, a szczególnie dżihadu, czyli świętej wojny. Koran dokłada do tego jako źródła normatywne jeszcze aniołów, posłańców i Sąd Ostateczny (Koran, 4:136).

Ostatni prorok

Mahomet (ca. 570-632) jest więc kluczową postacią islamu. Jest jego wynalazcą. Według tej religii jest on ostatnim prorokiem zesłanym przez Allaha. Po nim nie będzie już żadnego. Jego poprzednikami byli tacy wielcy ludzie jak Abraham czy Jezus. Ale ludzkość – a przede wszystkim najpierw żydzi a potem chrześcijanie – nie zrozumiała przekazu allahowego i dopiero Mahomet musiał pojawić się z ostateczną wersją przekazu muzułmańskiego boga w formie Koranu. Koran jest zapisem objawień, które twórca islamu otrzymywał przez dłuższy czas od Allaha (dokładnie przez dwadzieścia trzy lata – 610-632) za pomocą boskiego posłańca, anioła Gabriela (Dżbril).

Według tradycji Koran miał być spisany z recytacji autoryzowanych specjalistów od modlitwy wnet po śmierci Mahometa na rozkaz trzeciego kalifa, Uthmana (644-656 AD). W ten sposób usystematyzowano przekazy, które różniły się między sobą. Księga nie jest zapisem chronologicznym objawień, a raczej zorganizowany został od najdłuższej księgi do najkrótszej. Najwcześniejsze księgi powstały w Mekce, a reszta w Medynie.

Gdy Koran milczy na jakikolwiek temat, muzułmanie zwracają się do wczesnych biografii Mahometa. Tam szukają inspiracji, tam właśnie leży wzorzec czyli sunna. Ponadto sunnici konsultują sześć głównych kolekcji hadisów (Kutub al-Sittah), a najbardziej autorytatywni ich zbieracze to turecki uczony al-Bukhari (817-870), oraz dwóch Persów: Al-Hadżadż (ca. 815-875) i Abu Dawud (ca. 817-889). Istnieje również 18 podrzędnych, wtórnych kolekcji zebranych przez innych badaczy sunnickich. Na dodatek szyici (a szczególnie dominująca sekta dwunastek – Twelver Shia) mają odrębne, własne cztery księgi hadisów (Kutub Al-Arb‘ah‎). Ważni są też wcześni biografowie proroka, a szczególnie popularnym był Ibn Ishaq (704-768).

Czytaj dalej ->

8 KOMENTARZE

 1. Sahih Al-Bukhari, księga 78, numer 224:
  „Sprawozdanie przez Abu Huraira: Apostoł Allaha powiedział,
  „Najstraszniejszym imieniem dla Allaha w dniu Zmartwychwstania będzie imię mężczyzny, który się nazywa Królem wszystkich Krółów (Malik Al-Amlak).”

 2. Chrzescijanie z Etiopii udzielili schronienia… Cala reszta chrzescijan wyszla na tym jak Zablocki na mydle.
  Warto jeszcze wspomniec, ze Machomet pojal za zone siedmioletnia dziewczynke, lecz byl tak wspanialomyslnie cierpliwy, ze wspolzycie z nia rozpoczal dopiero po 2 latach!
  Islam jest nie do pogodzenia z europejskimi normami rowniez wlasnie z tego powodu. Dla muzulmanow pedofilia jest normalna, bo przeciez prorok byl pedofilem.

  • Islam jest nie do pogodzenia z europejskimi normami nie tylko ze względu na pedofilię,choć ta „różnica”wydaje się być najbardziej drastyczna a jak wiadomo,muzułmanie naśladują Mahometa…Z Islamem nie można współistnieć ponieważ Islam współistnienia nie zakłada – poza małą grupą niewiernych płacących dżizję.A pokój w/g nich,możliwy jest tylko wtedy kiedy cały świat będzie islamski.

 3. Islam to nie jest religia tylko sposób i styl walki.
  Islam to nie jest żadna religia tylko wierzenia napisane przez rabinów w celu rozbicia i zniszczenia chrześcijaństwa.
  Jedyna prawdziwa religia to Kościół Rzymsko-Katolicki. Nie ma innej i nie będzie.
  Reszta jest co najwyżej jej cieniem. To są tylko wierzenia, odszczepieńcy i heretycy.

  • Szanowny Panie Marku, co do islamu zgoda; ale co do KRK już nie: nie jest to żadna prawdziwa religia, tylko najbardziej bluźniercza religia na ziemi, ponieważ KRK samozwańczo określa się mianem „Boga na ziemi”. Przykro mi, ale ten kościół jest obrzydliwością w oczach Boga. Jeżeli chce Pan wiedzieć, co Bóg myśli o KRK, to proszę przeczytać 17 rozdział Apokalipsy, a potem od razu rozdział 18 – dowie się Pan, jaki koniec czeka tę instytucję. A tak w ogóle najlepiej będzie, jeżeli przeczyta Pan całą Biblię, może otworzą się Panu oczy. Pozdrawiam

 4. Islam to system polityczny , a nie religia. Judaizm i islam to taki sam system wartości plemiennych. Jeden i drugi nie kieruje się przekazanym systemem wartości , ale interpretacjami służącymi wygodzie i sposobowi działania obecnych wyznawców. Patrz nie TORA ale Talmud .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here