Największy niemiecki dziennik: „To były niemieckie obozy – nie polskie”. Akcja #GermanDeathCamps przynosi efekty

źródło: IPN
Reklama / Advertisement

Kropla drąży skałę. Bild Zeitung, największy dziennik w Niemczech opublikował w czwartek materiał, w którym edukuje swoich czytelników i daje jasny przekaz: „To były niemieckie obozy – nie polskie”. Wygląda na to, że walka o polską godność przynosi skutek, a starania naszych obywateli, ambasad i Instytutu Pamięci Narodowej nie idą na marne.

Niemiecki tabloid odniósł się do publikacji przez IPN prawie 10 tys. niemieckich oprawców z Auschwitz. „To byli sprawcy, maszyny do zabijania w Auschwitz-Birkenau (…) Współodpowiedzialni za śmierć ponad miliona ludzi” – pisze Bild o SS-manach, których 10 tys. zdjęć opublikował IPN.

W dalszej części Bild rozwiewa wszelkie wątpliwości co do narodowości ludzi, którzy założyli obóz i tam w brutalny sposób rozprawiali się z przedstawicielami znienawidzonych przez siebie nacji. „To były niemieckie obozy – nie polskie” – czytamy wytłuszczony zwrot.

Są też informacje o geograficznym położeniu obozu. „Obóz Auschwitz rzeczywiście znajdował się na polskiej ziemi, ale to nie był – polski obóz śmierci czy zagłady – co można usłyszeć lub przeczytać nawet dzisiaj. To określenie jest historyczną nieprawdą i obraża Polaków” – czytamy.

Wcześniej, Peter Huth, niemiecki dziennikarz i redaktor naczelny gazety Berliner Zeitung wsparł akcję #GermanDeathCamps. Czytaj tutaj: Niemiecki dziennikarz: „Akcja #GermanDeathCamps jest słuszna. Określenie „polskie obozy koncentracyjne” doprowadza mnie do szału”

„W ramach projektu Instytut chce, żeby dla przyszłych pokoleń jasny był fakt historyczny: to były niemieckie obozy koncentracyjne” – pisał autor materiału.

Artykuł Bilda może być przełomem w walce o prawdę historyczną. Jest to największy dziennik w Niemczech, ma ponad 3 mln nakładu. Wygląda na to, że proces wytoczony ZDF-owi przez byłego więźnia Karola Tenderę, reakcja internautów na skandaliczne zachowanie tej telewizji, akcja z billboardem, który przemierza właśnie Niemcy, reakcje polskich ambasad na stosowanie przez zagraniczny media zwrotu „polskie obozy” czy publikacja IPN-u w końcu zaczynają przynosić skutek.

Zobacz więcej: Adolf Hitler i jego niemieckie obozy jadą do Niemiec. Widzów ZDF czeka lekcja historii [VIDEO]

Źródło: Bild

 

Reklama / Advertisement