Odtajnione szyfrogramy komunistów z 1989r.: z Wałęsą się dogadaliśmy; Solidarność będzie popierać socjalizm; będziemy sterować obradami Okrągłego Stołu

Odtajnione szyfrogramy Ministerstwa Spraw Zagranicznych z 1989 roku.

Dzisiaj mija 28 lat od rozpoczęcia obrad tzw. Okrągłego Stołu. Z odtajnionych szyfrogramów MSZ z roku 1989 wyłania się obraz pełnej współpracy z okrągłostołową opozycją. Solidarność zapewniała, że będzie popierać socjalizm a Wałęsa i Michnik potakiwali gen. Kiszczakowi.

Z ujawnionych szyfrogramów wynika, że komuniści bardzo dobrze przygotowali i zaplanowali całą okrągłosotołową operację. Opozycja była wyselekcjonowana i spolegliwa wobec władzy. Wałęsa nie sprawiał Kiszczakowi żadnych problemów. Był uznawany za siłę, która będzie działać po myśli PZPR. Dawał się przekonać do wszystkich propozycji Kiszczaka.

Fragment szyfrogramu. Źródło: msz.gov.pl
Fragment szyfrogramu. Źródło: msz.gov.pl

Przedstawiciele Solidarności, którzy zostali zaproszenie do flirtu z władzą, zapewnili PZPRowców, że nie ma odwrotu od socjalizmu.

Fragment szyfrogramu. Źródło: msz.gov.pl
Fragment szyfrogramu. Źródło: msz.gov.pl

Pracownicy placówek dyplomatycznych mieli w kontaktach z zagranicznymi mediami i politykami przedstawiać okrągły stół jako wielkie wydarzenie i historyczny krok. Wiadomo, że władza zapewniła sobie większość parlamentarną, więc o żadnej radykalnej zmianie nie mogło być mowy. Chodziło przede wszystkim o pieniądze. Trzeba było uprawiać taką propagandę aby uzyskać zmniejszenia lub umorzenia zagranicznych długów PRL.

Fragment szyfrogramu. Foto: msz.gov.pl
Fragment szyfrogramu. Foto: msz.gov.pl

W szyfrogramach słychać narzekania na kilku działaczy opozycyjnych m.in. na Andrzeja Gwiazdę i Konfederację Polski Niepodległej. Pojawiają się także głosy, że krytyczny jest Marian Jurczyk, który był Tajnym Współpracownikiem SB i zapewne pełnił rolę radykalnego opozycjonisty aby przyćmić własnie takich prawdziwych opozycjonistów jak Andrzej Gwiazda czy Kornel Morawiecki.

Mimo kontroli i pełnej współpracy z czołowymi przedstawicielami opozycji, z Wałęsą na czele, komuniści mieli zaplanowane różne scenariusz, z zerwaniem obrad włącznie.

Fragment szyfrogramu. Źródło: msz.gov.pl
Fragment szyfrogramu. Źródło: msz.gov.pl

W kilku miejscach pojawiają się informacje, że Związek Radziecki akceptuje i zezwala na okrągły stół i podczepienie opozycji do udziału we władzy. Ustalona formuła wyborów nie pozwalała opozycji na zdobycie większości w Sejmie. W wyborach do nowo utworzonego Senatu komuniści czuli się mocni i nie przewidywali przegranej.

Szyfrogramy pokazują jak starannie przygotowywano się do wyborów. Wszystko było ustalone i zaplanowane, władza miała być nadal w rękach komunistów ale propagandowo miała to być historyczna zmiana, która pozwoliła by na likwidację znacznej części polskiego zadłużenia. Wałęsa współpracował ze stroną rządową, Michnik z Kuroniem także. Co więc się stało, że komuna jednak przegrała? Ludzie się zbuntowali. Skala zwycięstwa kandydatów opozycji była olbrzymia, czego ani PZPR ani kierownictwo Solidarności się nie spodziewało. Ludzie mieli dość, nie patrzyli na programy i piękne słowa, ale opowiedzieli się wyraźnie za radykalną zmianą. To nie Wałęsa obalił komunę – zrobili to Polacy.

Szyfrogramy w całości można przeczytać pod tym linkiem: msz.gov.pl

37 KOMENTARZE

  • Komuny nigdy nie było. Był PRL i socjalizm z naczelną „jedyniesłuszną” partią, ale co do reszty – tak, ten ustrój wraz z ludźmi będącymi u władzy, ewoluował. Różnica była taka, że za PRL strategiczne obszary były pod kontrolą i prywatne osoby nie mogły za bardzo na tym łapy położyć. Późniejszy czas spowodował wyewoluowanie kasty oligarchów i rozdrapanie wszystkiego co kiedyś należało do Polaków. Wszedł wspaniały schemat: prywatyzujmy zyski, uspołeczniajmy straty 🙂 Zyski płyną do bardzo wąskiej grupy społecznej, a straty pokrywa reszta społeczeństwa.

   • Jeżeli ktoś uważa że w PRL-u była komuna , to mu współczuje , brak wiedzy i powtarzanie pod potrzebę wąskiej grupy interesu nieprawdziwych i niesprawdzonych haseł doprowadziło do okradania w majestacie prawa i pod przykrywka zmian politycznych Polski . Do wiadomości piszących w krajach Skandynawskich od zawsze było więcej socjalizmu niż w PRL i innych krajach t.z socjalistycznych razem wziętych. Do zgłębienia informacji i wyciągnięcia odpowiednich wniosków proponuję zgłębić wiedzę współczesną o tylko z nazwy „komunistycznych” Chinach . Ten „komunizm” był solą w oku państw też z nazwy „kapitalistycznych” dopóki Chiny nie dopuściły ich do swej gospodarki i rynku zbytu „bez dna” Zakończę ludowym powiedzeniem (mądrość narodów” „jeżeli nie wiemy o co chodzi to chodzi o pieniądze” Gdyby ktoś mądrze i uczciwie pokierował przemianami zapewne Polska była by w swym rozwoju , a tak zapowiadano !!! o wiele dalej , a dziś ani kapitalizmu , bo jak on może być jak 70 % społeczeństwa nie posiada kapitału . Też warto poczytać co to jest kapitalizm , wolny rynek by nie powtarzać kłamstw o systemach tak samo jak dziś o niemieckich obozach zagłady , wiadomo ze nie były one Polskie ,co jest oczywiste , ale jak widzimy nie dla wszystkich (” …..chodzi o pieniądze”) 100 x powtarzane kłamstwo staje się prawdą , a z tym naprawdę trudno walczyć . Oceniając ludzi i historię narodu pamiętać należy że oceniamy też swoich dziadków, rodziców, antenatów którzy żyli pracowali , uczyli się w minionych czasów , zapewne tak ostrym ocenom utrwalania „komunizmu” z ich udziałem by sobie nikt nie życzył . Pozdrawiam i apeluję o umiar w ocenach i osądzaniu ludzi w myśl powiedzenia „nie sądź bo sam będziesz osądzany”

   • A kogo teraz nazwiesz komuchem? Najbogatszych i ich dzieci? Rządzących? Nie komuchy a żydokomuna dzięki rozbudowanej agenturze trzyma ten kraj w łapskach od lat. Udawana prawica przemilcza ten temat: kto był komunistą oprócz lokalnego oportunisty? Żyd. Kto był agentem bezpieki oprocz polskiego zdrajcy? Żyd. Kto był sędzią wydającym wyrok śmierci na polskiego patriotę za jego walkę o wolną Polskę? Żyd pod zmienionym na polskie nazwiskiem.

 1. „Co więc się stało, że komuna jednak przegrała? Ludzie się zbuntowali” – to jest słabe w tym artykule. Komuniści musieli by się wykazać wielką naiwnością sądząc że ludzie nie zagłosują na prawicowe ugrupowania. To podważa wiarygodność tego artykułu.

   • Dokładnie, zabezpieczyli aż do 25X2015, niestety jeszcze do dziś żyją sobie jak pączki w maśle bo od razu wszystkiego naprawić się nie da. Takie wilki w owczej skórze jak „niby opozycja” powinno się dla przykładu ćwiartować i rozwieszać na rogach ulic, a dla potomnych grubiańskie pieśni o nich układać by pamiętano że kanalie i zdrajców to żaden problem znaleźć.

 2. Wnioski na wyrost, nihil novi poza tym. W Polsce komuna nie upadła w wyniku rewolucji tylko ewolucji, to raz. A dwa, zmiany powstały w efekcie „pieriestrojki” i odwilż w ZSRR. Nie wiem co usiłujecie udowodnić, ale chyba kwadraturę koła, bo Ameryki nie odkrywacie. Opozycja miała gówno do gadania w tamtym czasie i tyle. Gdyby nie postępowali dyplomatycznie długo jeszcze nie wyszlibyśmy z tego syfu

  • To my wyszliśmy z jakiegoś syfu? A to ciekawe. 28 lat kliki politycznej i postsocjalizmu z pseudodemokracją nazywasz wyjściem z syfu? Pojebało?

   • Wyszliśmy spod rynny na deszcz. Standard życia wzrósł. Siedzimy sobie tutaj i krytykujemy władzę (i nie tylko władzę), czego kiedyś nie wolno było robić.

    Jest mnóstwo rzeczy do naprawienia. Media, polityka, itp. to jakiś żart. Brakuje wolności. Brakuje pieniędzy. Ale jest zdecydowanie lepiej.

 3. Ktoś tu kpi, czy o drogę pyta? Ktoś chyba nie wie, co to jest PODSTĘP i ZMYLENIE PRZECIWNIKA. Pewnie, ze komuniści MIELI TAK MYŚLEĆ – inaczej nigdy by się nie zgodzili na jakiekolwiek rozmowy i przemiany. Prawdziwy cel jednak był inny… Naprawdę nie czytaliście nigdy książek z zaawansowaną intrygą?

  • Poczytaj baranie ilu ludzi zginęło, jaką przemoc w imię „dobra ludu” stosowali a potem się wypowiadaj że niby „sprytni” byli. Gdybyś musiał gnić w więzieniu tylko dlatego, że masz szczelność mieć własne zdanie inne niż władza ludowa to inaczej byś śpiewał niż „haha hehe intryga i podchody”. No chyba że dla ciebie to norma wszystkim przytakiwać i do d. wchodzić, to nic dziwnego że nie kumasz jak to było.

   • Tak a Ty wiesz jak było co?
    Widze że naprawdę Głowno wiesz ją mam już 64 lata i to przeżyłem byłem bity na Rakowieckiej i to przeżyłem bo wierzyłem w Wolność a teraz pełno jest prymitywnych skurwysynow co w sieci odrzucają błotem nas
    co o to walczyli

   • No, właśnie ilu zginęło??? Tysiące, miliony???? To były przecież zmiany systemu w całej Europie i chyba to, że w taki sposób je przeprowadzono można uważać za największe osiągnięcie, bo praktycznie bezkrwawe.

   • pogadajcie sobie, jak ma wam ulżyć. Prawdy nikt nie widzi. Kłótnie nie wiadomo o co. Jeden bohater większy od drugiego. Jednego bito inny w tym czasie kasował całkiem nie złe pieniądze i tak leci .Nawet nie zauważacie jak Wam w tych bojach drewnianymi szabelkami życie ucieka. Dajcie się podpuszczać tym którzy dzisiaj żyją w pałacach mając WAS głęboko…… Ich problemem jest jak nie dać sobie wyrwać tego co nakradli dlatego jak mogą tak wodzą was za nos i to tyle i tylko tyle.

 4. Zachęcam do zapoznania się ze stenogramami z prac Komisji Kodyfikacyjnaj, ktora w 1986 roku, z polecenia Z.Messnera, rozpoczęła prace nad zmianami prawa, ktore to potem uchwalił „wolny” parlament po 1989 roku. Generalnie „okrągły stoł” był elementem planu komunistow wdrażających II etap reformy gospodarczej. Papiery są tutaj: https://flic.kr/s/aHskBXUjyD Tworzy to w/w informacją spojny obraz „transformacji”.

 5. Was tam nie było. Mieli dać się rozstrzelać? Zaprotestować totalnie? Tak, przy okrągłym stole się umówili, po to są negocjacje. I każdy musiał coś ustąpić. Komuniści trochę ustąpili, to był sukces. Kolejny przyszedł podczas wyborów, które mimo, że częściowo gwarantujące miejsce komunistom zostały przez nich totalnie przegrane. Drobne ustępstwa zamieniły się w przegraną. Opór, zatwardziałość ze strony Wałęsy i Solidarności mogły się przemienić w wojnę domową, mogłoby to się skończyć państwem policyjnym i Koreą północną.

  • Mnie tam nie było, ale Ciebie chyba nie ma w tym kraju do tej pory 🙂 Nie, nie rozstrzelali by ich, bo to za duży problem. Jakby się nie zgodzili, to by zmienili na takich, co by to zrobili. Wałęsa, co widać po jego teczce był mocno umoczony, więc za bardzo nie było po co go zmieniać. Co do reszty, pewnie byli umoczeni albo po prostu byli wyjątkowo konformistyczni 😀 Zauważ, że ówczesna władza nie chciała tego robić przemocą i sami sobie po prostu stworzyli legendy dla ludzi, żeby tamci w odpowiednim momencie mogli posłużyć za „konie trojańskie”. Wszystko było odpowiedni przygotowane i praktycznie nic nie zostawili przypadkowi.

 6. Wnioski końcowe są wręcz idiotyczne. Po II wojnie tzw. stalinowcy czyli Żydzi otrzymali władzę od Stalina, po 56 roku część z nich obarczonych zbrodniami przeciwko Polakom uciekło z Polski przed odpowiedzialnością, a część po 68 roku opuściła dobrowolnie Polskę po utracie intratnych stanowisk rządowych. Po 89 roku po prostu „komuna” przekazała władzę ponownie w ręce stalinowców i ich dzieci i tak trwa do dzisiaj. Nie było tu żadnego sukcesu Polaków, tu była i jest grabież i niszczenie Polaków tylko nieco innymi metodami jak bezpośrednio po II wojnie.

 7. Jak to jest że wtedy z 10 milionów komunistów zrobiło się nagle 10 milionów solidaruchów. To prawda że komuna nie upadła ona się ewaluowała i teraz jest pod inną nazwa. A Wałęsa miał wtedy bogatych póścić w samych skarpetkach, on jeszcze nawet dodatkowo dla tych bogatych to w skarpetki po napychał kasy. Wałęsa to złodziej pierdolony komunista. Dobry kapuś z niego był i jest nadal.

 8. Różnica między katolikiem, a komunistą jest tylko jedna. Jeden z nich wystarczy, że się przeżegna i może kraść dalej.

 9. To co wam napiszą w to uwierzycie
  Kto zapewni kto da gwarancje dzisiaj ze cokolwiek widzicie przeczytacie jest autentyczne, to już lepiej napić się wódki z Coperfildem

 10. Swój-Obcy
  —————
  Obserwujcie, jak odkrywają oblicza pseudopolacy,
  z jaką zaciekłością oskarżają Polskę o udział w
  holokauście. A to ich przodkowie ubabrani są w
  zbrodniczy system komunistyczny.
  W radiolokacji jest taki system odróżniający statki
  powietrzne, swój-obcy (IFF). Dzisiaj, kwestia pomówień
  czytelnie obrazuje barykadę, kto za, a kto przeciw.
  Swój-Nieswój.
  Spadają maski z wielu twarzy, a niektórym nawet spodnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here