Kara dożywocia tylko dla mężczyzn to nie dyskryminacja. Tak orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. „Uzasadnieniem jest realizacja zasad humanitaryzmu i sprawiedliwości”

fot. pixabay.com

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że ograniczenie możliwości wymierzania kary dożywotniego pozbawienia wolności wyłącznie dorosłych mężczyzn, z wyłączeniem kobiet, sprawców młodocianych i powyżej 65 roku życia nie stanowi dyskryminacji.

Skargę do Trybunału złożyło dwóch obywateli Rosji odbywających karę dożywotniego pozbawienia wolności. Nie może ona w tym kraju być wymierzona kobietom, osobom, które w chwili przestępstwa nie były pełnoletnie, oraz tym, które ukończyły 65 rok życia.

Skarżący uznali, że stanowiło to ograniczenie ich prawa do wolności osobistej i są dyskryminowani ze względu na swój wiek i płeć. Trybunał nie zgodził się z mężczyznami i nie potwierdził zarzucanych naruszeń praw podstawowych.

Zgodnie z orzecznictwem sytuacja, w której osoby znajdujące się w takim samym położeniu są różnie traktowane, nie narusza zakazu dyskryminacji, kiedy władze państwowe przedstawią wystarczające i istotne powody dla tak różnego traktowania. Zdaniem Trybunału uprawnionym uzasadnieniem jest realizacja zasad humanitaryzmu i sprawiedliwości, które wymagają prowadzenia polityki karnej z uwzględnieniem wieku oraz cech psychologicznych skazywanych osób.

Jak wskazał Trybunał względy takie jak wiek oskarżonego lub jego płeć stanowią elementy brane pod uwagę przez sędziego przy wymierzaniu kary, mogą więc one być też zawarte w kodeksie karnym.

Ciekawe jaką decyzję podejmie ów Trybunał, kiedy ktoś zaskarży przepisy za sprawą, których przemoc domowa nie jest już przestępstwem, a jedynie wykroczeniem?

Czytaj więcej: W Rosji można lać żonę. Duma: przemoc domowa to nie przestępstwo. „Nie wolno ingerować w rodzinę”

Źródło: lex.pl

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here