Z publicznych dotacji finansował burdele dla homoseksualistów. Skandal we Włoszech: szef państwowego urzędu dał gejom 55 tysięcy euro

Szef UNAR Francesco Spano fot. Twitter
Reklama / Advertisement

Włoska telewizja Mediaset (część koncernu Silvio Berlusconiego) ujawniła dokumenty, według których państwowy urząd do spraw przeciwdziałania dyskryminacji i rasizmowi (UNAR – Ufficio Nazionale Antidiscriminazioni Razziali) przekazał 55 tysięcy euro na działalność stowarzyszenia, prowadzącego „kluby erotyczne” dla homoseksualistów. Urząd został powołany w 2003 roku pod presją dyrektywy Unii Europejskiej, kiedy funkcję premiera Włoch sprawował Berlusconi.

Dziennikarze Mediasetu sprawdzili też, jakie obiekty znajdują się pod adresami obecnymi w ujawnionych dokumentach. Okazało się, że UNAR przelewał pieniądze na konta klubów erotycznych i agencji towarzyskich dla homoseksualistów, które pod hasłem „dodatkowych usług” organizują orgie oraz oferują homoseksualną prostytucję. Z jednym z lokali związany jest dyrektor UNAR, Francesco Spano.

Spano został w poniedziałek wezwany do złożenia wyjaśnień w Kancelarii Premiera, jednak – jak donosi agencja ANSA – szczegóły oraz efekty rozmowy nie zostały ujawnione. Tymczasem Massimo Gandolfini, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Rodziny powiedział, że ujawnione dokumenty odsłaniają hipokryzję centrolewicowego włoskiego rządu, przymykającego oko na homoseksualną prostytucję. Jego zdaniem podobnych przypadków jest więcej. Georgio Meloni z narodowo-konserwatywnych Braci Włochów wezwał do natychmiastowego zamknięcia UNAR-u pod zarzutem malwersacji i nielegalnego finansowania prostytucji.

Włoski skandal jest tym większy, że UNAR zbierał dotacje od różnych organizacji i stowarzyszeń społecznych wspomagających w dobrej wierze działania antydyskryminacyjne. Przekazywane na niego dotacje nie były opodatkowane. Kilka podmiotów, które wpłaciły pieniądze na konto UNAR-u, już zapowiedziało złożenie pozwów do sądu.

Czytaj też: JKM o Europarlamencie, który czci „przodowników walki o homoseksualizm”

Reklama / Advertisement