German Death Camps przez Anglię, Belgię i Niemcy wraca do Polski

Geath Camps were Nazi German
Reklama / Advertisement

Dziś billboard „German Death Camps” ruszył w trasę powrotną z Wielkiej Brytanii. Do końca tygodnia będzie jeździł po Anglii, potem ruszy do Brukseli i Berlina.

Mamy nadzieję, że trasa powrotna przyniesie równie dobre rezultaty co przejazd z Polski na Wyspy.

Przypomnijmy: Niemiecka telewizja ZDF przegrała proces za nazywanie niemieckich obozów koncentracyjnych w Majdanku i Oświęcimiu „polskimi obozami zagłady”. Sprawa została wytoczona przez byłego więźnia Auschwitz, Karola Tenderę. Stacja w ramach przeprosin ma przez 30 dni trzymać na swojej stronie internetowej sprostowanie. Ta jednak ukryła je w mało widocznej rubryce.

Wobec powyższego Fundacja Tradycji Miast i Wsi zorganizowała billboard, który okrążył Europę. Stał on między innymi w Niemczech pod siedzibą ZDF, a także zawitał do Anglii.

Organizartorzy podsumowali swoją akcję po dotarciu do Cambridge:

Dostrzegły nas największe światowe media: BBC, Euronews, Time of Israel, europejskie wydanie Newsweeka. Dzięki nasz banner pojawił się także w portalach internetowych z całego świata (pisali o nas np. w Pakistanie i Ghanie) a także mówili o nas np. w serbskim radiu. Dostrzeżono nas też w Niemczech – relacja byla np. w Deutsche Welle. W Polsce szeroko rozpisały się o naszej akcji prawie wszystkie znaczące media z każdej strony frontu walki politycznej. To jest nasz mały sukces. Mały, bo ostatecznie ZDF nie przeprosił należycie Pana Karola Tendery, a na nas kilka razy nasłał policję.

Na swojej stronie facebookowej FTMiW stwierdza, że „odpowiedzią na nadmiar pomysłów i skrajny deficyt środków. Chcemy wspierać ludzi z pasją, którym bliska jest tradycja Rzeczypospolitej – tej bez numerów, zamieszkiwanej przez różne narody, obejmującej tereny od Morza Bałtyckiego po Morze Czarne. Dalecy jednak jesteśmy od taniego rewizjonizmu”.

Fundacji „chodzi o kulturę, o przywrócenie Polsce mocy oddziaływania na inne narody”.

Celami statutowymi fundacji jest:
„1) badanie i popularyzacja tradycji Rzeczypospolitej Obojga Narodów w kraju i zagranicą
2) promocja oraz ochrona europejskiego dziedzictwa kulturowego, a w szczególności wspólnego dziedzictwa Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi i Ukrainy
3) inicjowanie i wspieranie działań zmierzających do zbliżenia narodów i państw Europy Środkowo-Wschodniej
4) promocja kultury, w szczególności w zakresie promocji historii, muzyki, literatury, filozofii, teologii i myśli politycznej.
5) wspieranie edukacji, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji historycznej
6) wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, wolontariatu i integracji międzypokoleniowej
7) upamiętnienie bohaterów, którzy zapisali się na kartach historii Polski i Europy, zwłaszcza walczących pod hasłem „za wolność naszą i waszą” oraz ofiar totalitaryzmów: nazistowskiego i komunistycznego”.

Reklama / Advertisement