Znaleźli sposób aby powstrzymać Polaków? Organizatorzy German Death Camps oskarżeni o plagiat

Geath Camps were Nazi German
Reklama / Advertisement

Według doniesień mediów akcja „German Death Camps” została oskarżona o plagiat. Zdaniem jednej z niemieckich kancelarii prawniczych plakat akcji ma być podobny do okładki książki „On wrócił” Timur Vermes (na podstawie której powstała bardzo popularna w Niemczech komedia).

Akcja książki ma miejsce w współczesnym Berlinie gdzie pojawia się człowiek podobny we wszelkich aspektach do Hitlera. Wszyscy na początku myślą, że to żartobliwy happening. Hitler staje się niezwykle popularny. Powieść z jednej strony śmieszy a z drugiej przeraża wizja powrotu lidera nazistów.

Zobacz też: German Death Camps przez Anglię, Belgię i Niemcy wraca do Polski

Akcja „German Death Camps” to inicjatywa Fundacji Tradycji Miast i Wsi w obronie dobrego imienia Polski, szkalowanego w światowych mediach (w tym i niemieckich, jak ZDF) oskarżeniami o odpowiedzialność za zagładę Żydów w nazistowskich obozach koncentracyjnych. W ramach akcji samochód z bilbordem odwiedza stolice europejskich metropolii.

W tym tygodniu samochód wraca do Polski z Wielkiej Brytanii przez Brukselę i Berlin. Jak piszą organizatorzy w Niemczech nie są mile widziani.

Podczas pierwszej trasy w kierunku Wysp kierowcy samochodu GDC mieli problemy z niemiecką policją podczas prezentowania plakatu pod siedzibą niemieckiej państwowej telewizji ZDF.

Oskarżenia o plagiat maja niewątpliwie skompromitować akcje obrony dobrego imienia Polski.

Na swojej stronie facebookowej FTMiW stwierdza, że „odpowiedzią na nadmiar pomysłów i skrajny deficyt środków. Chcemy wspierać ludzi z pasją, którym bliska jest tradycja Rzeczypospolitej – tej bez numerów, zamieszkiwanej przez różne narody, obejmującej tereny od Morza Bałtyckiego po Morze Czarne. Dalecy jednak jesteśmy od taniego rewizjonizmu”.

Fundacji „chodzi o kulturę, o przywrócenie Polsce mocy oddziaływania na inne narody”.

Celami statutowymi fundacji jest:
„1) badanie i popularyzacja tradycji Rzeczypospolitej Obojga Narodów w kraju i zagranicą
2) promocja oraz ochrona europejskiego dziedzictwa kulturowego, a w szczególności wspólnego dziedzictwa Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi i Ukrainy
3) inicjowanie i wspieranie działań zmierzających do zbliżenia narodów i państw Europy Środkowo-Wschodniej
4) promocja kultury, w szczególności w zakresie promocji historii, muzyki, literatury, filozofii, teologii i myśli politycznej.
5) wspieranie edukacji, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji historycznej
6) wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, wolontariatu i integracji międzypokoleniowej
7) upamiętnienie bohaterów, którzy zapisali się na kartach historii Polski i Europy, zwłaszcza walczących pod hasłem „za wolność naszą i waszą” oraz ofiar totalitaryzmów: nazistowskiego i komunistycznego”.

Jan Bodakowski

O akcji pisaliśmy w
German Death Camps przez Anglię, Belgię i Niemcy wraca do Polski

Reklama / Advertisement