Bunt w Watykanie? Kardynałowie chcą abdykacji papieża Franciszka. „Jego polityka doprowadzi do schizmy”

Franciszek fot Wikipedia cc20 fot Casa Rosada
Reklama / Advertisement

„London Times” donosi, że grupa kardynałów, którzy wspierali papieża Franciszka, jest obecnie niezadowolona z jego pontyfikatu i chce, żeby ten zrezygnował i został zastąpiony przez kardynała Pietro Parolina. Jak twierdzą, zmiany przeprowadzane w kościele przez Franciszka mogą doprowadzić do „nowej schizmy”, bardziej szkodliwej niż reformacja.

Włoski pisarz Antonio Socci twierdzi, że istnieje w Watykanie frakcja kardynałów, którzy poparli kandydaturę Jorge Mario Bergoglio po abdykacji Benedykta XVI, a teraz chcą, aby Franciszek zrezygnował. Powodem tego ma być ich obawa przed zbliżającą się schizmą.

Wielu kardynałów, którzy głosowali na niego jest bardzo zmartwionych…wspierali oni jego wybór i towarzyszyli mu jak dotąd, nigdy nie odcinając się od niego (…) teraz chcą użyć siły perswazji, by przekonać go do emerytury – powiedział Socci.

Cztery lata po abdykacji Benedytka XVI i wyborze na nowego papieża Bergoglio sytuacja Kościoła Katolickiego stała się niepewna, stoi on na krawędzi schizmy, która może być bardziej odczuwalna niż rozłam zapoczątkowany przez Lutra.

Socci twierdzi, że grupa dwunastu kardynałów będzie usiłowała wpłynąć na Franciszka, od liczebności tej grupy ważniejsze jest jednak jakie dokładnie pozycje zajmowaliby „buntowniczy” kardynałowie.

Kardynałowie są zaniepokojeni, że Kościół może być rozbity jako instytucja. Istnieje wiele pośrednich sposobów, przez które mogą oni wywierać presję na Bergoglio – mówi Socci.

Spora liczba kardynałów z większości, która głosowała za wyborem Bergoglio w 2013 roku zaczęła żałować swojej decyzji. Nie sądzę by było to prawdopodobne, że członkowie hierarchii kościoła będą naciskać na papieża, by ten podał się do dymisji. Ci, którzy go znają wiedzą, że byłoby to bezużyteczne. On ma bardzo autorytarny styl – podkreśla Socci.

Jak już informowaliśmy grupa tradycjonalistów katolickich skierowała do Donalda Trumpa list, w którym proszą o zbadanie okoliczności abdykacji Benedykta XVI. Ich zdaniem istnieją znaczące poszlaki wskazujące na to, że to służby specjalne Baracka Obamy doprowadziły do abdykacji poprzedniego papieża. Autorzy listu powoływali się na maile z serwera Johna Podesty, szefa kampanii wyborczej Hillary Clinton, która była wówczas sekretarzem stanu. Podesta i inni jej współpracownicy dyskutowali na temat sprowokowania „katolickiej wiosny”. Chodziło o przeprowadzenie w kościele radykalnych zmian, które sprawiłyby że kościół w sprawach społecznych przyjmie narracje lewicową.

Czytaj więcej: To służby specjalne Obamy zmusiły Benedykta XVI do abdykacji? „Lewicowo-liberalny przewrót w Watykanie”. Amerykańscy tradycjonaliści domagają się od Trumpa wyjaśnienia sprawy

Kim jest proponowany następca Bergoglio? Pietro Parolina to włoski kardynał i nuncjusz apostolski w Wenezueli w latach 2009-2013, a od czasu wyboru Bergoglio sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Osoba znajdująca się na tym stanowisku może mieć ogromną władzę w Watykanie, jak wielu wskazuje jego nominacja była jednak związana właśnie z tym, że Franciszek lubi rządzić twardą ręką, a Parolina od zawsze posłusznie wykonywał polecenia płynące z góry.

Bergoglio wielokrotnie szokował tradycjonalistycznych katolików, którym nie podobały się jego pobłażliwe wypowiedzi między innymi wobec homoseksualistów. Co więcej w jednym z wywiadów papież Franciszek zapytany o to, czy mówiąc o równości ma na myśli marksistowskie jej ujęcie odpowiedział, że to w końcu komuniści myślą jak chrześcijanie. Chrystus mówił o społeczeństwie, w którym to ubodzy, słabi, wykluczeni mają decydować. Nie demagodzy, nie nicponie, ale lud, biedni, którzy mają wiarę w Boga. To im musimy pomóc, by osiągnąć równość i wolność.

Czytaj też: „Lucyfer, Bergoglio, a sprawa polska”. Korwin-Mikke odpowiada rzecznikowi Episkopatu

Na początku stycznia Janusz Korwin-Mikke na swoim profilu na Facebooku napisał, że jego zdaniem JŚw. Franciszek to wcielenie Lucyfera. W odpowiedzi na to rzecznik Episkopatu uznał, że obraża to papieża.

Tak nawiasem: słowo „idiota” jest obraźliwe – natomiast porównanie JŚw.Franciszka I do Księcia Piekieł jest dla Niego zaszczytem. Lucyfer to (w chrześcijaństwie – ale nie tylko) postać wysoce inteligentna, która spełnia ważną rolę w planie Boga. O Lucyferze będzie ludzkość pamiętać, gdy o ks. Jerzym Marianie Bergoglio dawno zapomną – odpowiadał Korwin-Mikke.

Obecnie papież jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych postaci na świecie. Cieszy się on sympatią 54 procent ankietowanych, którzy wśród powodów pozytywnej o nim opinii wymieniają otwarcie kościoła na homoseksualistów i spowiedź dla rozwodników. Nawet jeżeli słowa Bergoglio nie zmieniają doktryny kościoła to dla wielu kardynałów mogą być one zbyt pobłażliwe i daleko idące.

Źródło: The Times/Wolnosc24.pl

Reklama / Advertisement