Tylko u nas. Wywiad z Marianem Kowalskim o sytuacji na prawicy, Chojeckim, Winnickim, Bosaku, Kukizie, PiS, RN, Kościele katolickim i Międlarze

Marian Kowalski fot Jan Bodakowski

Jan Bodakowski: Podobno planuje Pan powołanie nowego środowiska patriotycznego. Czy będzie miało ono charakter prawicy laickiej (tak by mogli się w nie zaangażować też patrioci nie katolicy np rodzimowiercy), czy może prawicy opartej na protestantyzmie (z racji na Pana współprace medialną z pastorem Chojeckim)?

Marian Kowalski: Nie ukrywam że jestem do takiego projektu zachęcany przez osoby i środowiska. jestem jednak przeciwny zakładaniu kolejnej inicjatywy wodzowsko fan-klubowej nie mającej realnego poparcia społecznego. Po wyborach prezydenckich i moim odejściu z RN kilka osób próbowało mnie wmanewrować w pewną inicjatywę, lecz jedyne co tych ludzi łączyło to niechęć do Roberta Winnickiego i niezaspokojone ambicje. Ja mimo, że mam krytyczny stosunek do mojego byłego prezesa uznałem, że taka motywacja jest niewystarczająca. Jeśli kluby „Idz pod prąd” będą gotowe do aktywności politycznej – niektóre już są, na pewno nie będę bezczynny.

Konserwatywna prawica laicka to interesujący pomysł tym bardziej, że wrzaskliwi pseudo-katolicy zrażają przeciętnych wyborców, w praktyce prezentują niskie morale (Giertych, Marcinkiewicz i parę innych osób). Z resztą obecna linia najwyższych hierarchów katolickich nie ma nic wspólnego z polskim interesem narodowym i tradycyjnym katolicyzmem. Myślę, że w takim projekcie mogliby zmieścić się wszyscy konserwatywni patrioci bez konieczności podawania swojego wyznania.

Jak ocenia Pan aktywność Pawła Kukiza i jego klubu? Ostatnio Paweł Kukiz zbulwersował środowiska narodowe swoją opinią o Burym. Nie mniej bulwersujące było milczenie narodowców z jego klubu na ten temat.

O Kukizie miałem krytyczne zdanie już w trakcie kampanii prezydenckiej, ani razu nie chciał spotkać się ze mną, a jedynie knuł coś z Winnickim i Bosakiem czyli ludźmi naiwnymi politycznie. To człowiek zupełnie pozbawiony poglądów, realnego dorobku w walce ze starym systemem i wykreowany przez wielkie media. Zapewne miał pełnić rolę hamulcowego w koalicji z PiS i gdyby ta partia nie mogła rządzić samodzielnie już dawno byśmy mieli kodziarski rząd. Moi dawni koledzy, których Kukiz uważał za sobie użytecznych na pewno nie będą się buntować przeciwko swemu dobroczyńcy, w końcu podarował im tzw. endecję a ich dalsze kariery polityczne zależą właśnie od niego. Los Roberta Winnickiego jest skuteczną przestrogą.

Swego czasu jeden z polityków partii Wolność Korwina proponował Panu współprace w ramach partii Wolność. Nie podszedł Pan do tej propozycji z entuzjazmem. Dlaczego? Pana poglądy gospodarcze wydają się być zbieżne z poglądami wolnościowców, dodatkowo środowisko Korwina jest laickie więc nie raziło by katolicyzmem pastora Chojeckiego?

Przed wyborami parlamentarnymi byłem zwolennikiem koalicji RN i z kimś innym niż Kukiz. W tym celu kilkakrotnie spotykałem się z Panem Wiplerem. Robert Winnicki jednak był zapatrzony w Kukiza i nie przejawiał zainteresowania inną ofertą. Oczywiście proponowano mi start indywidualny z listy Korwin ale wówczas obwołano by mnie jeszcze większym zdrajcą niż teraz. Moja osobista kariera nigdy nie była dla mnie najważniejsza. Istotnie w pewnych kwestiach było mi blisko do partii Korwin, jednak dobrze się stało, że na to nie poszedłem bo przerażają mnie pro-chińskie i prorosyjskie skłonności partii Wolność. To całkowite fantasmagorie, być przeciw UE a za jakaś opcją chińsko – rosyjską. Ja jestem zwolennikiem Polski suwerennej, silnie współpracującej z grupą wyszehradzką i mocno zaprzyjaźnioną z USA Donalda Trumpa.

Nie wiem czy Paweł Chojecki jest zainteresowany działalnością polityczną. Znamy się od 17 lat, gdy jako działaczowi UPR 7 lat temu nie udało mu się zainteresować PiSu współpracą z UPRem nieco się zniechęcił.

Zapewniam, że pogłoski o wielkim wpływie pastora na mnie są mocno przesadzone. Od początku istnienia miesięcznika „Idź pod prąd” (chyba 15 lat) publikowałem tam a potem regularnie nagrywaliśmy wywiady. Nie przeszkadzało to zaproponować mi funkcję rzecznika ONRu, wiceprezesury RN i kandydowania w wyborach prezydenckich.

Teraz wielu lamentuje, że podobno zmieniłem poglądy, możne po prostu wtedy byli zbyt młodzi by interesować się moja działalnością. Przypuszczam, że nasilenie ataku na mnie nastąpiło gdy zacząłem demaskować opcje chińsko rosyjską na tzw. prawicy w tym Ruchu Kukiz. wielu ma mi tez za złe, że telewizja IPP – finansowana z resztą z dobrowolnych wpłat widzów, ma się nadspodziewanie dobrze. Niestety martwi mnie to, że wielu aktywistów tzw prawicy wymyśliło durne hasło PiS PO jedno zło. Czy w sprawie uchodźców też? A to przecież kluczowa kwestia dla przetrwania naszego narodu.

Jak ocenia Pan możliwość współpracy politycznej z Jackiem Międlarem? Czy widział by Pan jego w szeregach swojego środowiska?

Nie wiem czy Jacek Międlar jest zainteresowany działalnością polityczną. Nie wiem czy Kościół katolicki dowodzony przez Franciszka I rokuje jakiekolwiek nadzieje. Może potrzebny jest jakiś kościół naprawdę narodowy dla osób przywiązanych do tradycji katolickiej? Tak czy inaczej ja Jackowi życzę jak najlepiej gdyż podobnie jak ja został opuszczony przez karierowiczów i krzykaczy w trudnej chwili.

Jan Bodakowski

O Marianie Kowalskim pisaliśmy w
Wideo Marian Kowalski o repolonizacji mediów, wypadku Szydło, patologiach w sądownictwie, prawicy

47 KOMENTARZE

 1. K&CH to obciach i kompromitacja na całej lini, wszyscy się od nich odcięli, widząc co jeden dureń z drugim wyprawia 😀

  • Widzialem tylko krotki fragment i Chojarski wyglada na zwyklego agenta USA. Ciagle gada o potrzebie wojny przeciw Chinom i Rosji. To przecie na reke wylacznie USA. Dla Polski bylaby to katastrofa. Niestety Kowalski wyglada na poczciwca ale patrzy sie w pastora jak w obraz, jak w swojego guru. Zupelnie zostal omotany.

   • Siwy przygłup to na bank opłacany agent. Osobiście nie chce mi sie wierzyć że utrzymują go tylko wpłaty paru debili. to nie współgra z tym co można zobaczyć na YT. Zauważcie że ta pożal się panie zapluta telewizyjka działa z Kowalskim od ponad roku, a oglądalność operuje ciągle na tym samym niskim poziomie. Więc kto opłaca ten bajzel, skoro inne jutuberskie telewizje mają ten sam albo i większy poziom oglądalności, a nie stać ich na taki sprzęt i siedzenie całymi dniami w studyjku piernicząc farmazony i nie pracując? Zadał ktoś pytanie z czego się utrzymywał i to na niezłym poziomie przez te wszystkie lata protestancki cap? na pewno nie z datków tego szemranego koscioła, bo widziałem filmik z spotkania, gdzie siwy truteń bredzi zaledwie do garstki przychlastów.
    Dziwna sprawa.

   • Zdanie „jednak dobrze się stało, że na to nie poszedłem bo przerażają mnie pro-chińskie i prorosyjskie skłonności partii Wolność” świadczy, że p. Kowalski nie ma głowy do polityki i powinien dać sobie z tym spokój.

   • Nie bredź. merdasz ogonem za kieszonkowe. Obsraliście już chyba każdego kogo się dało dla pieniędzy. Oprzytomniej i znajdź sobie uczciwą pracę, może wtedy znowu zaczną Cię szanować.

   • Jak mniemam, Pan Braun według Ciebie dalej jest ruskim psem agentem? czy coś w tej kwestii się zmieniło?

   • Kowalski ty prymitywie i chamie po podstawówce z doskonale zrymowaną z intelektem mordą oprycha nie podskakuj tu stary łysy grubasie bo legendy o twojej sprawności bojowej dziadku są mocno przesadzone Dostaniesz szybkiego low-kicka za te wszystkie wyzwiska i prowokacje w kolanko i cała operacja na nic cymbale, tak więc te psy sobie zachowaj dla Chujeckiego jak mu będziesz lizał dupę za srebrniki kolejny raz chamie z pyskiem którym można orać pole zamiast brony

   • Jak widać użyteczni idioci raSSiji rozszczekali się na dobre .Ciekawe czy w realu byliby równie odwazni 🙂 Panie Marianie , powiem po katolicku – alleluja i do przodu , Mówi Pan madrze, choc czasem za bardzo atakuje Kosciół Katolicki . Ale ideałów nie ma , a Pan i tak ma i mnie ( i nie tylko ) sporo plusów

 2. „Ja jestem zwolennikiem Polski suwerennej…mocno zaprzyjaźnioną z USA Donalda Trumpa.” Szkoda, że nie został rozwinięty ten wątek, bo mając takie położenie geograficzne oraz mając na uwadze politykę USA szczucia per procura taka „przyjaźń” może się skończyć dla Polski katastrofalnie.

   • Czy to znaczy że żyje wam się dobrze w tym post sowieckim syfie? Jakieś układy, układziki? Tak czy inaczej zgrywa się z bzdurną propagandą ala lepiej byżć zgwałconym niż umrzeć, a jast odwrotnie Lepiej Zginąć WALCZĄC niż zostać zgwałconym (metaforycznie i nie tylko).

   • tedku z krainy kredku – jest wojna w Donbasie. Dlaczego cie tam jeszcze nie ma? aha, wojenki najlepiej uskutecznia się cudzymi rękoma, co nie? obmierzły tchórzu? ile szmato zawijasz za brednie które wypisujesz w ciepełku przy kaloryferze, zamiast walczyć z ruskimi w Donbasie?

 3. Marian Kowalski skompromitował się współpracą z Chojeckim. I jest naiwniakiem. Chce Polski suwerennej opartej na współpracy z Grupą Wyszehradzką i z USA Trumpa? Naiwniak? A jak Trumpa nie będzie? A kadencja mu skończy się w końcu. I pewnie jakaś podróba Obamy znowu zacznie tam panować. Kowalski kombinuje na krótką metę i nie potrafi wskazać celów strategicznych. Jest świetnym demagogiem, ale do polityki się nie nadaje. Naiwność połączona z fobiami.

  • Chojecki to typowy amerykańsko-syjonistyczny agent wpływu. A Kowalski tańczy jak ten mu zagra. Stąd ta antychińskość i antyrosyjskość. Bez podania jakichkolwiek poważnych argumentów.

 4. Państwa nie mają przyjaźni, PAŃSTWA MAJĄ TYLKO INTERESY! Polska powinna robić interesy nawet z najgorszych wrogiem jeżeli są opłacalne dla naszego państwa.
  Panie Marianie niech pan się obudzi z rusko-chińskiej fobii…

  • No trochę słabo robić interesy z chińczykami, którzy za zarobione pieniądze kupią kałasze, z pomocą których wprowadzą w Polsce komunizm…

   • Słaby to jesteś na umyśle, a komunizm to twój ulubiony ustrój. Więc po ki lejesz wodę pejsaty konfidencie ?

 5. Ktoś na czele tych „ruchów narodowych” chce postawić obcą niepolską głowę. Ten ksiądz Międlar to nieszczęśliwy człowiek widać nie do końca zrozumiał czego go w seminarium uczyli. Będę obserwował jego karierę z zainteresowaniem. Dziwne wsparcie jakie dostał w pewnych środowiskach dało mi do myślenia.

 6. Pan Kowalski z panem Chojeckim robia swoje progarmy, ktore maja pokazna widownie a to ze nie we wszystkim zgadzaja sie z partia Wolnosc to bardzo dobrze bo spektrum politycznych pogladow sie zwieksza.
  Moim zdaniem wielonurtowosc prawicy jest zjawiskiem porzadanym, bo nie o to chodzi zeby Korwina wprowadzic do Sejmu z 5% tylko dlatego zeby ludzie zaczeli smaodzielnie myslec i umiec wyciagac wnioski. DLatego bardzo dobrze ze jest Korwin, dobrze ze jest Kowalski i nawet dobrze ze jest Zandberg. Byloby zdecydwoanie gorzej przy istenieniu tylko PISu i PO.

 7. Panie Marianie, jeśli chce Pan silnej i suwerennej Polski to zgodzi się Pan ze mną, że potrzebujemy do tego silnej gospodarki. Na polskiej scenie politycznej tylko Wolność, KNP i UPR mają poglądy, które przełożyłyby się na dobre reformy gospodarcze. Spośród nich to Wolność ma największą siłę przebicia (tak wiem, że KNP ma teraz jednego posła u Kukiza, ale samodzielną rozpoznawalność mają słabszą niż Wolność).

  Co do naszej sytuacji geopolitycznej, to polecam zapoznać się z wykładami dra Jacka Bartosiaka. Już w tej chwili jesteśmy na granicy wpływów amerykańskich. Nie możemy ciągle oglądać się tylko na Amerykę, bo Ameryka jest daleko za oceanem i jej możliwości projekcji siły słabną. Nie możemy też odgrywać roli bulteriera, którym mocarstwa będą szczuły inne mocarstwa, bo to się dla nas może źle skończyć. Musimy budować własną siłę robiąc interesy z każdym z kim robienie interesów będzie dla nas korzystne. W tym z Rosją, Chinami, Niemcami, Amerykanami.

  W regionie powinniśmy trzymać się z Grupą Wyszechradzką, ale też ze Skandynawią, która podobnie jak my obawia się Rosji. Poza tym nie zapominajmy, że jesteśmy członkami NATO, więc powinniśmy też dbać o to, by nie był to sojusz tylko na papierze. Członkowie NATO na zachód od Odry są znacznie silniejsi niż nasz potencjalny wróg ze wschodu.

  Powinniśmy też być w opozycji do UE w jej obecnym kształcie. Brukselscy biurokraci są ciężarem, który nas osłabia i z którym powinniśmy walczyć. Jedyny plus UE to względnie otwarty rynek wewnątrz UE, chociaż i na tym w pewnych obszarach straciliśmy. Nie potrafiliśmy zatrzymać milionów młodych ludzi, którzy wyemigrowali i zasilili gospodarki innych krajów. Reformy PiSu nie zatrzymają tego procesu. Więc gospodarczo tracimy kolejne lata.

  • Panie Piotrze! Napisał Pan „Na polskiej scenie politycznej tylko Wolność, KNP i UPR mają poglądy, które przełożyłyby się na dobre reformy gospodarcze”. Widać nie wziął Pan pod uwagę jednej rzeczy – mianowicie Chińskiego Nowego Jedwabnego Szlaku. Projekt ten ma w długofalowych skutkach doprowadzić do zbudowania wielkiego komunistycznego państwa od Lizbony aż po Pekin, nazwie „Unia EuroAzjatycka”. W takim państwie nie będzie mowy o wolności gospodarczej, podobnie jak nie mamy jej teraz w ramach UE. W związku z tym to co partia Wolność czy KNP wpisze w programie gospodarczym nie ma znaczenia, bo jak przyjdą chińczycy to zwyczajnie im na to nie pozwolą. Nie zapominajmy, że Chiny mają sojusz z Rosją, a Rosja to państwo tradycyjnie nam wrogie, z uwagi na nasze wzajemne położenie geograficzne.

   • Azjatycka optyka jest inna. My tu na zachodzie nauczyliśmy się, że jeśli ktoś wygrywa, to ktoś musi przegrać. Chińczycy uważają, że możliwa jest sytuacja, że wygrywają wszyscy dzięki współpracy. To po pierwsze. Po drugie to cywilizacja z kilkoma tysiącami lat historii. Dla nich obecna sytuacja z dominacją Stanów Zjednoczonych to jakaś przejściowa anomalia na osi czasu. Chcą przywrócić coś co dla nich jest naturalnym porządkiem świata, czyli silne ośrodki gospodarcze na wschodzie i zachodzie Eurazji. Nie oznacza to, że chcą zasiedlić wszystko od oceanu do oceanu. Bez obawy. Czycha na nas dużo więcej zagrożeń niż Chińczycy. Po drodze mają jeszcze inny kraj, który niedługo prześcignie ich jeśli chodzi o liczbę ludności, czyli Indie.

    Co do sojuszu rosyjsko-chińskiego, to proszę zauważyć jak bardzo jest on ryzykowny dla Rosji. Chińczycy już teraz prowadzą silną ekspansję na Syberii. Rosjanie grają w ryzykowną grę, ale z pewnością nie chcą by Chińczycy kontynuowali swoją dominację.

 8. Popieram Mariana a zarzuty wobec niego ze sprzdal się Chojeckiemu są efektem zazdrości ze im się udało i jest z tego kasa bo ludzie ich słuchają i wpłacając dobrowolnie środki . CWP

  • Nie trzeba było długo czekać, żeby siwy cap przysłał tu odsiecz. Ciekawe skąd on bierze na opłacanie trolli w internecie 😀

   • A nie przyszło ci do głowy, że Polscy Patrioci sami, oddolnie prowadzą odsiecz przeciwko rosyjskiej propagandzie?

   • Nie jesteście zenuś żadnymi Polskimi patriotami. oddolnie to co najwyżej robicie bydło na profilu Pana Brauna i prowadzicie dezinformację, która ma wam nagonić frajerów do strzyżenia i rycia beretów. Zdemaskowaliście się po całości, stąd WSZYSTKIE środowiska i autorytety odcięły się od was wprost. Nikt kto jest choć odrobinę inteligenty, nie łyka waszych bredni, bo waszym celem groszoroby jest jedynie robienie szmalu na Chrystusie i niszczenie Kościoła Katolickiego, Polski no i co się z tym wiąże, wysłanie odradzającego się narodu Polskiego na śmierć.

 9. Kowalski & Chojecki to program uczciwych patriotów. Oczywiście w dzisiejszych czasach każdego który nie myśli i nie mówi po linii ideowo partyjnej można nazwać agentem lub żydem bez odpowiedzialności. A partie , grup, kanały polityczne mnożą się przez pączkowanie. Zdrajców , Żydów, agentów przybywa lawinowo. Na pewno wpływ na to ma złodziejska polityka, wyzysk, emigracja, brak pozytywnego przykładu. Ludzie mający wpływ przez ostatnie 25 lat okazali się w większości sługusamii bezpieki lub zdrajcami. Wychodzi na to że wytworzyła się 70 letnia wyrwa moralna i trudno ją będzie zasypać zaufaniem do drugiego polaka, jak było to dawniej?. Kto nie wyniósł uczciwości z domu łatwo daje się złapać w pułapkę ideowych haseł które nie niosą żadnych głębszych treści oprócz pyskówki.

 10. do SB,super pseudonim.Widać że cwaniak i wiracha z ciebie.Boże do czego to doszło takie lamusy produkują sie na konserwatywnym portalu.Odważny pyskacz ale zaocznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here