Naukowcy ujawniają: cyfrowe liczniki zawyżają zużycie prądu nawet o 600 procent!

źródło: Universiteit Twente
Reklama / Advertisement

Naukowcy dowodzą, że cyfrowe liczniki poboru energii kilkukrotnie zawyżają jej zużycie. Niestety coraz częściej stosowane są one również przez polskich dostawców prądu.  

Naukowcy z Universiteit Twente badali pracę cyfrowych liczników mierzących pobór energii. Pod lupę wzięto dziewięć modeli wyprodukowanych w latach 2004 2014. Wszystkie posiadały certyfikację.

Do liczników podłączano rożne urządzenia np. energooszczędne żarówki, nagrzewacze czy żarówki LED. Zestawiono pobór energii z wyliczeniami poszczególnych liczników. Okazało się, że siedem z nich wskazało dużo wyższe zużycie niż w rzeczywistości, rekord wyniósł 582 proc.. Dwa natomiast zaniżyły wynik w stosunku o 30 proc.

Badacze doszli do wniosku, że za pomyłki w urządzeniach zawyżających odpowiedzialna jest cewka Rogowskiego, te które zaniżały korzystały natomiast z czujnika Halla.

Błędne szacowanie wyników zdaniem holenderskich naukowców jest spowodowane niedostosowaniem liczników do… urządzeń energooszczędnych. Ich cechą charakterystyczna jest ciągły, równomierny poziom zużywania energii.

AKTUALIZACJA: GORĄCY TEMAT! Czytelnicy wolnosc24 alarmują: Nasze liczniki zawyżają zużycie prądu! Rachunki wyższe nawet o 300 proc.! Jak się przed tym bronić?

Czytaj też: Burza po naszym tekście o zawyżających rachunki o 600% licznikach. Czytelnicy potwierdzają – u nas też tak się dzieje. Jak sprawdzić, czy Twój licznik kłamie?

Zobacz: Nawet Ziobro sprzeciwia się inwigilacyjnym pomysłom Morawieckiego. Centralna baza rachunków nie dla komorników

Źródło: antyradio.pl

Reklama / Advertisement