Naukowcy ujawniają: cyfrowe liczniki zawyżają zużycie prądu nawet o 600 procent!

źródło: Universiteit Twente

Naukowcy dowodzą, że cyfrowe liczniki poboru energii kilkukrotnie zawyżają jej zużycie. Niestety coraz częściej stosowane są one również przez polskich dostawców prądu.  

Naukowcy z Universiteit Twente badali pracę cyfrowych liczników mierzących pobór energii. Pod lupę wzięto dziewięć modeli wyprodukowanych w latach 2004 2014. Wszystkie posiadały certyfikację.

Do liczników podłączano rożne urządzenia np. energooszczędne żarówki, nagrzewacze czy żarówki LED. Zestawiono pobór energii z wyliczeniami poszczególnych liczników. Okazało się, że siedem z nich wskazało dużo wyższe zużycie niż w rzeczywistości, rekord wyniósł 582 proc.. Dwa natomiast zaniżyły wynik w stosunku o 30 proc.

Badacze doszli do wniosku, że za pomyłki w urządzeniach zawyżających odpowiedzialna jest cewka Rogowskiego, te które zaniżały korzystały natomiast z czujnika Halla.

Błędne szacowanie wyników zdaniem holenderskich naukowców jest spowodowane niedostosowaniem liczników do… urządzeń energooszczędnych. Ich cechą charakterystyczna jest ciągły, równomierny poziom zużywania energii.

AKTUALIZACJA: GORĄCY TEMAT! Czytelnicy wolnosc24 alarmują: Nasze liczniki zawyżają zużycie prądu! Rachunki wyższe nawet o 300 proc.! Jak się przed tym bronić?

Czytaj też: Burza po naszym tekście o zawyżających rachunki o 600% licznikach. Czytelnicy potwierdzają – u nas też tak się dzieje. Jak sprawdzić, czy Twój licznik kłamie?

Zobacz: Nawet Ziobro sprzeciwia się inwigilacyjnym pomysłom Morawieckiego. Centralna baza rachunków nie dla komorników

Źródło: antyradio.pl

34 KOMENTARZE

  • Jest:
   „Błędne szacowanie wyników zdaniem holenderskich naukowców jest spowodowane niedostosowaniem liczników do… urządzeń energooszczędnych. Ich cechą charakterystyczna jest ciągły, równomierny poziom zużywania energii.”
   a winno być: Ich cechą charakterystyczna jest ciągły, równomierny, cykliczny (2x /100 ms), IMPULSOWY sposób pobierania energii, co zakłóca układ pomiarowy przystosowany do prądów sinusoidalnych o określonej ilości harmonicznych.

   • Nieprawda ….Anonim ma racje …ja mam taki licznik od niedawna i rachunki sa o wiele wyzsze niz wczesniej 🙁

  • A już traciłem wiarę w poprawną polszczyznę. Dziękuję ;] – Ogromna większość osób obecnie powiedziałaby, że płaciła „dwa razy mniej”, które to określenie jest logicznie błędne (no bo ile to jest 1 raz mniej?) Dziękuję jeszcze raz ;]

   • a kto napisał 1raz mniej? nie ma takiej warości albo mniej o polowę,2 razy mniej półtora raza mniej.To sam chyba wymyśliłeś?

  • Wszystko sprowadza się do czułości licznika. Wyjmij ładowarki z kontaktów, wyłącz z kontaktów urządzenia które mają diody kontrolne (telewizor, radio), wtedy odczujesz różnicę.

  • To prawda na starymnie liczniku za 2 miesiące przy tym samym zużyciu płaciłem 190 zł po zmianie to płacę 190 na miesiać i operator energi sam powiedział ze rachunki będą większe i tak jest zużywamy mniej a płacimy więcej mam na to dowód

 1. jaga.Zmienilem lodówke na oszczędniejszą,żarówki na LED,mimo tego po wymianie licznika na cyfrowy,wykazuje mi większe zużycie pradu.

 2. Tak, co z ta wiadomoscia zrobic. do kogo udac sie jesli podejrzewam ,ze licznik zawyza. Wszystko energooszczedne tylko nie rachunki. W Enerdze jest tak, ze nawet z nikim nie pogadasz w cztery oczy tylko przez infolinie. Punkty ktore sa to tylko mozesz podpisac tam umowe a czy ci podlacza licznik to juz bez interwencji nie podlacza.

 3. Poproszę źródło na podstawie, którego artykuł został napisany. Jego poziom od strony merytorycznej jest *żenujący*.

  • bo te polskie cewki są do D… , ja też ciągle mam niekontrolowane wycieki z mojej hydrauliki, moi znajomi ze Słowacji nie narzekają :/

 4. W indywidualnych gospodarstwach domowych pierwszymi odbiornikami energii elektrycznej były zwykłe żarówki i kuchenki elektryczne są to typowe elementy czysto rezystancyjne nie powodujące przesunięcia fazowego pomiędzy prądem a napięciem. Takie urządzenia są odbiornikami mocy czynnej. Opracowane w tych czasach liczniki były zupełnie wystarczające do oszacowania zużycia takiej energii. Problem powstał kiedy zaczęto masowo używać urządzenia indukcyjne które powodowały znaczne przesunięcie fazowe co powodowało do powstawania mocy biernej. Pierwotnie rozwiązania były różne, inna stawka za energię przemysłową (np. zakład kowalski płacił więcej) lub zakładano dodatkowy licznik mocy biernej.
  Teraz możliwości techniczne nowych liczników są wstanie określić zużycie mocy czynnej i biernej. Wynikiem jest wskazanie pobranej mocy pozornej.
  Jeżeli ktoś miał spawarkę zasilaną napięciem między fazowym to spawając przy starym liczniku zdarzało się że tarcza zwalniała lub zatrzymywała się , teraz jest naliczane jak należy. 🙂

  • Ale opłata jest za moc czynną wyrażoną w kWh, a nie moc pozorną w VA. Przy niskim zwrocie mocy biernej do sieci jest to pomijane, dopiero jej duże, nieskompensowane ilości generują dodatkowe koszta. Jeżeli odczyt jest większy, to nie nalicza jak należy.

 5. Trzeba umieć korzystać z urzadzeń jedne przy rozruchu pobierają duzo prądu, i muszą dłużej działać żeby na nich oszczędzić inne są już od włączenia oszczędne.

 6. Sa powody dla ktorych ludzie w stamach i UK protestuja przecowko instalacja tak zwanych SMART METERS. Wystarczy wbic w youtibe.

 7. Sa powody dla ktorych ludzie w stamach i UK juz od dawna protestuja przeciwko instalacja tak zwanych SMART METERS. Wystarczy wbic w youtibe.

 8. A czy można się nie zgodzić na wymianę? Przychodzi gościu z energetyki, bez uprzedzenia, wykręca stary licznik i zakłada jeszcze starszy= to są jaja. U mnie tak było i bez dyskusji czy tego chcę czy nie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here