Z zimną krwią mordował Polaków, w tym kobiety i dzieci. Mieszka sobie spokojnie w USA. IPN chce jego ekstradycji

Mychajło Karkoć. źródło: youtube

Polska będzie dążyć do aresztowania i ekstradycji mieszkającego w stanie Minnesota w USA, Mychajło Karkocia. To dowódca kompanii Ukraińskiego Legionu Samoobrony, jednostki ochotniczej SS, która uczestniczyła w paleniu polskich wiosek i mordowaniu cywilów podczas II wojny światowej. 

Pion śledczy IPN wystąpi do USA o wydanie Polsce Michajło Karkocia podejrzanego o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości. Obywatel Stanów Zjednoczonych 98-letni Michael Karkoc z Mineapolis to w rzeczywistości ukraiński zbrodniarz Michajło Karkoć.

Jak poinformował IPN, w poniedziałek 13 marca prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Lublinie, w ramach prowadzonego śledztwa, skierował do Sądu Rejonowego Lublin–Zachód – III Wydziału Karnego wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Michaela K. – obywatela USA, przebywającego na terenie tego kraju.

„Wszystkie elementy przeplatają się ze sobą, dowody wskazują, że Michael K. mieszkający w Stanach Zjednoczonych jest byłym dowódcą Ukraińskiego Legionu Samoobrony, który przeprowadził pacyfikację polskich wsi na Lubelszczyźnie” – powiedział prokurator Robert Janicki.

„Michajło Karkoć jest podejrzany o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości, stanowiącej jednocześnie zbrodnię wojenną. 23 lipca 1944 roku, będąc dowódcą kompanii pozostającego w służbie niemieckiej Ukraińskiego Legionu Samoobrony, wydał rozkaz podległym sobie żołnierzom dokonania zabójstw mieszkańców wsi Chłaniów, Kolonii Chłaniów i Kolonii Władysławin oraz spalenia zabudowań tych miejscowości” – czytamy w komunikacie IPN.

Karkoć urodził się 1919 roku w Łucku. Legion, którym dowodził był jednostką ukraińskich ochotników w SS, jej oficjalna nazwa to 31. Schutzmannschafts-Bataillon der SD. Zdaniem Ukraińskiego Legionu Samoobrony była walka z komunistyczną partyzantką na terenie Ukrainy okupowanej przez Niemców i z Armią Krajową na ziemiach Polski. W 1945 roku jego członkowie zostali wcieleni do ukraińskiej Dywizji Galicja, a później trafili do amerykańskiej niewoli.

O Michajło Karkociu pisał w 2005 roku w „Pamięci i Sprawiedliwości” – czasopiśmie IPN – Marcin Majewski. Z jego artykułu „Przyczynek do wojennych dziejów Ukraińskiego Legionu Samoobrony (1941–1945)” wynika, że Mychajło (ur. 1919 w Łucku), pseud. Wowk, był uczestnikiem rozmów między kierownictwem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów z frakcji Andrija Melnyka z funkcjonariuszami SD na Wołyniu.

Zgodnie z artykułem Majewskiego, Karkoć od 1944 r. był dowódcą 2. kompanii ULS, która uczestniczyła wraz z całym Legionem w pacyfikacji Chłaniowa i Władysławina. We wrześniu 1944 r. razem z częścią żołnierzy swojej kompanii ULS pod dowództwem płk. Petra Diaczenki tłumił powstanie warszawskie. Kwaterował w tzw. niemieckiej dzielnicy policyjnej i walczył prawdopodobnie przeciwko Zgrupowaniu Armii Krajowej „Kryski”.

Karkoć po wojnie wyjechał do USA. Zamieszkał w ukraińskiej dzielnicy Minneapolis. W 1995 roku wydał w małym nakładzie  i w sowim języku pamiętnik, w którym po raz pierwszy przyznał, że służył w SS.

Zobacz: Adam Michnik poszukiwany listem gończym! Tak Płock wita KOD-owskiego pielgrzyma. Ale na plakacie jest zasadniczy błąd

Źródła: bostonglobe.com, rp.pl, kresy.pl, PAP

11 KOMENTARZE

 1. Że chce, to niech se chce, i tak z tego nic nie wyniknie. taka to kolejna historyjka do mydlenia oczu tubylcom drugiej kategorii.

  • Dokładnie.
   Jak by mordował Żydów, to Mosad byłby tam już jutro, a facet popełnił by zgrabnego samobója
   A że mordował „tylko” Polaków, to groteskowe władze teoretycznego Państwa polskiego będą groźnie kiwały palcem w bucie, a staremu mordercy nie spadnie włos z głowy.
   Zakład?

 2. Dla „prawa” ochrona zdrowia zbrodniarza jest ważniejsza niż popełnione przez niego zbrodnie. Bandzior będzie schorowany i ze względu na swój stan skorzysta z ochrony. Na całym świecie zbrodniarze wojenni maja parasol ochronny, a jeżeli są sądzeni, to baaaardzo dlugo, aż do naturalnej śmierci.

  • Nie, to nie tak. Nie chodzi o ochronę zdrowia. W imię „szacunku dla władzy” państwa niechętnie stawiają przed sądem swoich zakapiorów (poczuwając się przy tym do solidarności nawet ze zbrodniczymi reżimami). Bo jeszcze by maluczcy wątpili w rację moralną pana urzędnika, pana sędziego czy pana policjanta. O dobre imię władzy należy dbać, boć, jak to pan Wielomski niedawno tłumaczył, święty Paweł i list do Rzymian…

 3. Tam na miejscu należy wymierzyć karę i ją wykonać,zanim delikwent zejdzie z tego świata!!!!!Żydzi dawno by wykonali wyrok!!!!!

 4. Że takie ścierwo żyje sobie w dobrobycie tak długo prawie do setki dociąga. Nie ma sprawiedliwości. Rzygać się chce.

 5. Jezeli znane jest nazwisko i miejsce zamieszkania oraz jak mysle wladze amerykanskie sa poinformowane, to dlaczego przestepca wojenny jeszcze sie porusza na wolnosci.

 6. To kolejny dowód że ,, Majdan ” szykowano już bardzo bardzo dawno , nikt nie zainteresował się jak SS – man znalazł się w USA ? Taki prosty ,, rezun ” naukowcem chyba nie był ? Rosyjskich kolaborantów wydali wszystkich Stalinowi . Wydali nawet rosyjskich cywilów , kobiety dzieci , wszystkich , choć wiedzieli że to znaczy dla nich śmierć . Natomiast zbrodniarzy Ukraińskich jak widać chroniono .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here