Dlaczego kobiety zarabiają mniej? Bo kończą łatwiejsze kierunki! Ale nie poddawajcie się, dziewczyny. Zobaczcie, jakie kierunki dają dobrą kasę [STATYSTYKI]

W ostatnich dwóch tygodniach polską opinię publiczną rozgrzał temat różnic w płacach między kobietami, a mężczyznami. Chodzi oczywiście o uśrednione, ogólne wskaźniki, według których kobiety zarabiają nieco mniej niż mężczyźni. Choć Polska pod względem „równych płac” jest w czołówce Europejskich rankingów.

Z czego wynika fakt zróżnicowania płac, czy jest on spowodowany seksizmem pracodawców, którzy jako „wredni kapitaliści” płacą mniej kobietom?

Główną przyczyną różnic w średniej zarobków jest fakt zajmowania innych stanowisk i wykonywania innych obowiązków przez kobiety, a innych przez mężczyzn. Przyjrzyjmy się więc czy przedstawicielki płci pięknej faktycznie są okrutnie dyskryminowane, czy jednak same nie garną się do studiowania kierunków, po których zarabia się najwięcej?

Zobacz też: Chcesz się dowiedzieć, dlaczego kobiety zarabiają mniej? A i tak za dużo? Obejrzyj nasz fenomenalny film. Zbieżność nazwisk przypadkowa

Tajemnicą Poliszynela jest fakt, że najlepsze zarobki mają absolwenci politechnik. W zestawieniu uczelni, po których ukończeniu zarabia się najwięcej  w pierwszej czwórce znalazły się trzy politechniki, a w dziesiątce było ich aż sześć. Wysoko cenione są również inne uczelnie techniczne.

Na tych jednak kobiety ciągle pozostają w mniejszości. Z roku na rok różnice są nieco mniejsze (co jest jednym z powodów, dla którego płace w Polsce się wyrównują), lecz ciągle pozostają zauważalne. Studentki stanowią 37 procent osób uczących się na uczelniach technicznych.

Najlepiej płatni są absolwenci kierunków takich jak informatyka lub innych ściśle związanych z naukami technicznymi. Tam z obecnością kobiet jest jeszcze gorzej, bo stanowią one często zaledwie kilka, kilkanaście procent na wydziałach informatycznych, elektrotechnicznych czy elektrycznych.

Czytaj więcej: Rząd wyciąga ręce po pieniądze studentów. „Mogą stracić niemal połowę zarobków”. Żałosna próba ratowania ZUS-u

Dobrze opłacane są też osoby, które ukończyły kierunki ekonomiczne lub zarządzanie. Skąd więc taki ogólny udział kobiet na uczelniach technicznych? Mają one zdecydowaną przewagę na wydziałach związanych z naukami humanistycznymi i społecznymi, artystycznych, czy pedagogicznych. Te są opłacane znacznie gorzej.

Aby nie być gołosłownym przytoczmy kilka przykładów z raportu „Kobiety na Politechnikach 2016” stworzonego przez organizację zachęcającą absolwentki szkół średnich do wybierania tego typu uczelni.

Czytaj dalej: dokładne statystyki ->

12 KOMENTARZE

 1. po politechnice inzynierskiej (mechanika/technologia/chemia) zarabia sie srednio 3-4 netto, wiec nie sa to dobrze platne zawody jesli ktos pracuje w zawodzie, co innego programisci informatycy no i urzednicy …

  • – Kobiety są tak niezwykłe, że zaprzeczają nawet prawom fizyki.
   – W jaki sposób?
   – Ano tak, że im kobieta ma większą wagę to łatwiej ją poderwać.”

 2. Jak pojedzie na zachód i przliczy to tak w Polsce jak ma znajomego, wujka itd zrewsztą nie każdy skończy programowanie z informatyki a już maszyn w fabrykach z pewnością a te kiedyś wyprą ludzi i będą pracować albo 5 godzin albo będą się opierdalać.

 3. Dowcip studentów informatyki:
  Co mają wspólnego świnka-morska i kobieta-informatyk?
  otóż…
  Świnka-morska – to dokładnie jak kobieta-informatyk –
  bo, ani świnka…
  ani morska! 😉

 4. W artykule jest postawiona teza jakby najważniejsze było wybranie trudnych studiów. Nie chodzi tylko o to aby wybrać trudny kierunek ale raczej aby najpierw wybrać coś na co w ogóle będzie popyt, co będzie sensowne studiować. Potem oczywiście studiowanie rzeczy trudnych bo to najzwyczajniej czyni nas bardziej konkurencyjnymi. I tu bym powiedział, że nie tylko takie podejście warto stosować na studiach ale i w pracy decydując się na zawodową specjalizację. Jeśli podać przykład branży IT to jest popyt ale w tym szerokim pojęciu też mieszczą się tematy łatwe i bardzo trudne.
  Choć sam pracuję w IT nie lubię dziwnego zachowania ludzi z tej branży emanującymi takim poziomem pewności siebie jakby byli już najinteligentniejszymi osobami na świecie i pozjadali wszystkie rozumy. Dostają oferty z każdej strony bo tak już jest branża rozwija się w bardzo szybkim tempie i jest dobra koniunktura dla pracowników. To się kiedyś może (choć raczej wątpię, że to szybko nastąpi) skończyć.

 5. Tu chodzi o to żeby kobiety miały identyczne wynagrodzenia na identycznych stanowiskach pracy. Prawiczki jak zwykle nic nie rozumieją.

  • No to niech przestana zachodzic w ciaze lewaki nie rozumieja ze zatrudnianie kobiety to olbrzymie ryzyko bo zaraz moze sobie w ciaze zajsc i trzeba jej placic urlop macierzynski , pozatym jesli firma jest prywatna co was to obchodzi przeciez to jest wlasnosc wlasciciela i nikt nie prawa mu sie wpierdalac do tego co robi

   • Oczywiscie, że obchodzi, bo niezatrudnienie kogoś tylko ze względu na płeć to dyskrymiacja na tle płciowym. Też nic nie rozumiesz jak widać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here