Dlaczego kobiety zarabiają mniej? Bo kończą łatwiejsze kierunki! Ale nie poddawajcie się, dziewczyny. Zobaczcie, jakie kierunki dają dobrą kasę [STATYSTYKI]

W ostatnich dwóch tygodniach polską opinię publiczną rozgrzał temat różnic w płacach między kobietami, a mężczyznami. Chodzi oczywiście o uśrednione, ogólne wskaźniki, według których kobiety zarabiają nieco mniej niż mężczyźni. Choć Polska pod względem „równych płac” jest w czołówce Europejskich rankingów.

Z czego wynika fakt zróżnicowania płac, czy jest on spowodowany seksizmem pracodawców, którzy jako „wredni kapitaliści” płacą mniej kobietom?

Główną przyczyną różnic w średniej zarobków jest fakt zajmowania innych stanowisk i wykonywania innych obowiązków przez kobiety, a innych przez mężczyzn. Przyjrzyjmy się więc czy przedstawicielki płci pięknej faktycznie są okrutnie dyskryminowane, czy jednak same nie garną się do studiowania kierunków, po których zarabia się najwięcej?

Zobacz też: Chcesz się dowiedzieć, dlaczego kobiety zarabiają mniej? A i tak za dużo? Obejrzyj nasz fenomenalny film. Zbieżność nazwisk przypadkowa

Tajemnicą Poliszynela jest fakt, że najlepsze zarobki mają absolwenci politechnik. W zestawieniu uczelni, po których ukończeniu zarabia się najwięcej  w pierwszej czwórce znalazły się trzy politechniki, a w dziesiątce było ich aż sześć. Wysoko cenione są również inne uczelnie techniczne.

Na tych jednak kobiety ciągle pozostają w mniejszości. Z roku na rok różnice są nieco mniejsze (co jest jednym z powodów, dla którego płace w Polsce się wyrównują), lecz ciągle pozostają zauważalne. Studentki stanowią 37 procent osób uczących się na uczelniach technicznych.

Najlepiej płatni są absolwenci kierunków takich jak informatyka lub innych ściśle związanych z naukami technicznymi. Tam z obecnością kobiet jest jeszcze gorzej, bo stanowią one często zaledwie kilka, kilkanaście procent na wydziałach informatycznych, elektrotechnicznych czy elektrycznych.

Czytaj więcej: Rząd wyciąga ręce po pieniądze studentów. „Mogą stracić niemal połowę zarobków”. Żałosna próba ratowania ZUS-u

Dobrze opłacane są też osoby, które ukończyły kierunki ekonomiczne lub zarządzanie. Skąd więc taki ogólny udział kobiet na uczelniach technicznych? Mają one zdecydowaną przewagę na wydziałach związanych z naukami humanistycznymi i społecznymi, artystycznych, czy pedagogicznych. Te są opłacane znacznie gorzej.

Aby nie być gołosłownym przytoczmy kilka przykładów z raportu „Kobiety na Politechnikach 2016” stworzonego przez organizację zachęcającą absolwentki szkół średnich do wybierania tego typu uczelni.

Czytaj dalej: dokładne statystyki ->

Reklama / Advertisement