Uwaga przedsiębiorcy, kontrole skarbówki mogą być nielegalne! Kompletny chaos w KAS. A Morawiecki? Każe kręcić reklamówki z fałszywych kontroli

Wicepremier Mateusz Morawiecki fot. PAP/Rafał Guz

O chaosie w fiskalnym imperium wicepremiera i ministra finansów Mateusza Morawieckiego informowaliśmy już wielokrotnie. Uruchomiona 1 marca i podlegająca mu Krajowa Administracja Skarbowa miała być supersłużbą z wielkimi uprawnieniami, które miały doprowadzić do ściągnięcia nawet 80 mld zł dodatkowych podatków, które zdaniem rządu nie wpływały dotąd do państwowej kasy. Inspektorzy mieli wchodzić do firm bez zapowiedzi i machając legitymacją rozpoczynać kontrole. Skarbówka dostała też drogi specjalistyczny sprzęt, wytresowane psy i dostęp do szerokich baz danych.

Wszystko to okazało się jednym wielkim cyrkiem. Ponad dwa tygodnie od startu KAS jej pracownicy nie znają swoich uprawnień. Brakuje służbowych legitymacji. Prawnicy mają poważne wątpliwości, czy prowadzone przez nich kontrole będą w ogóle legalne. A przeszkolone specgrupy na polecenie Morawieckiego kręcą… reklamowe filmiki sensacyjne, mające pokazywać skuteczność i bezwzględność KAS.

Czytaj też: Nie uwierzysz, co tam się dzieje! Zobacz, jak naprawdę pracuje skarbówka Morawieckiego

Największa afera może dotyczyć jednak szeroko zapowiadanych wcześniej „kontroli na legitymację”. Okazuje się, że mogą być one nielegalne. Od 1 marca niejasny jest status urzędników skarbówki, których stanowiska zlikwidowano, ale nie wyznaczono im nowych, już w ramach KAS. Brakuje w związku z tym legitymacji służbowych, pieczątek i podpisów elektronicznych czyli wszystkiego, co jest warunkiem legalności kontroli. „Jeśli nie mam stanowiska, to jako kto pójdę do podatnika. Jako osoba prywatna?”- pyta na forum skarbówki jeden z inspektorów. „Przydzielono mi stanowisko na papierze, ale jakie to ma znaczenie, skoro nie ma jeszcze przepisów, które to stanowisko wprowadzają?” – dodaje inny.

Jeśli mimo tych braków kontrola zostanie przeprowadzona prawnicy wskazują, że jej wyniki można będzie łatwo podważyć w sądach. Kluczową sprawą jest to, czy osoby kontrolujące rzeczywiście miały uprawnienia do prowadzenia kontroli. Tymczasem oprzepisy dotyczące powołania KAS nie są jasne co do statusu urzędników w tzw. okresie przejściowym. Co do legitymacji, to co prawda dotychczasowe zachowują ważność przez 3 lata od dnia wejścia w życie nowych regulacji, pod warunkiem jednak, że urzędnik zreorganizowanego fiskusa ma status funkcjonariusza KAS. A większość takiego statusu… nie ma. Z powodu braku nowej struktury organizacyjnej musiano też zawiesić prace w scentralizowanym systemie poboru i systemie zarządzania dokumentami.

To wynik braku odpowiednich przepisów. Według zapowiedzi resortu Morawieckiego, na długo przed uruchomieniem KAS szafy miały być pełne gotowych rozporządzeń. Okazało się to zupełną fikcją. Większość przepisów została ogłoszona dopiero 2 marca, czyli… dzień po oficjalnym uruchomieniu nowej służby. 1 marca, zamiast ogarnąć narastający chaos, wicepremier Morawiecki wolał z cynicznym uśmiechem święcić sztandary nowej skarbówki.

Czytaj też: Totalny chaos w skarbówce! Nie działają systemy informatyczne, odchodzą pracownicy, urzędnicy gubią się przepisach. Wielki falstart Morawieckiego

Najzabawniejsze jest jednak to, co w tej sytuacji robi Morawiecki. Pupilek Kaczyńskiego, minister, który dotąd nie może pochwalić się żadnym konkretnym sukcesem, robi to, w czym jest najlepszy – prezentacje dla frajerów. Tym razem nie poprzestał jednak na swoich ulubionych slajdach, a poszedł krok dalej i zaangażował… ekipę filmową.

Ulica w centrum Szczecina. Nagle pojawia się na niej 10 ubranych na czarno funkcjonariuszy w pełnym rynsztunku, w kamizelkach z napisem „Służba Celno-Skarbowa”. Część w kamizelkach kuloodpornych i z bronią. Funkcjonariusz z siekierą w ręku podchodzi do drzwi z napisem „Salon gier”. Drzwi nie są zamknięte, ale funkcjonariusz „dla picu” szarpie za nie kilkukrotnie. Tak wyglądała sfilmowana przez KAS relacja z wejścia do punktu z automatami . Następnego dnia Ministerstwo Finansów wypuściło komunikat prasowy „Nielegalne kasyno w centrum Szczecina”. Według niego zatrzymano 12 automatów do gier oraz ruletkę i zabezpieczono 3,4 tys. zł. Cały film był jednak jedną wielką fikcją.

„To była medialna ustawka. Chcieli tylko pokazać, jak rzekomo są skuteczni po ostatnich reformach” – powiedział portalowi wp.pl Maciej Gos, kierownik salonu. Jak twierdzi, kontrole fiskusa miał praktycznie co miesiąc, jednak wcześniej inspektorzy uprzedzali o nich, pokazywali legitymacje i przedstawiali się. „Teraz było inaczej. To była jakaś ich zabawa. Szopka po prostu. Po co im broń? Nie wiem. Przecież oni doskonale przecież nas znają” – mówił Gos dla wp.pl. Przyznał, że maszyny do gier zabrano, ale z centrali swojej firmy jeszcze tego samego dnia dostał nowe i następnego dnia lokal funkcjonował normalnie.

Jak widać metoda pracy Morawieckiego jest prosta – skoro nie ma sukcesów, to trzeba sobie je wymyślić. Przygotujmy się więc na kolejne filmy sensacyjne z fiskusem w roli głównej. Wszystko to byłoby nawet zabawne, gdyby nie towarzyszące „cyrkowi Morawieckiego” okoliczności. Na potrzeby skarbówki wprowadzono bowiem drastyczne prawo, po które zdesperowany fiskus prędzej czy później sięgnie.

Czytaj też: Podatkowa masakra 2017. „Minimum rok więzienia za nierzetelne wystawienie faktury”. Tak represyjnego prawa nie było nawet w PRL

Jest w tym wszystkim jednak pewien pocieszający element. KAS miała być z założenia represyjną służbą, a okazuje się, że może jej nie być w ogóle. Pracownicy fiskusa stracili bowiem motywację do pracy nie tylko z powodu chaosu, ale też wielu dotychczasowych przywilejów. Likwidacja dotychczasowych stanowisk służbowych spowodowała m.in., że za zwolnienie lekarskie lub urlop macierzyński będą otrzymywać zaledwie 40 procent dotychczas otrzymywanych zasiłków. Istnieje więc duża szansa, że część zwolni się sama.

11 KOMENTARZE

 1. Niemieckie firmy jak nie płaciły podatkow tak ich nie płaca. Strefy, ulgi i patrzenie przez palce. Zamiast polakow zatrudniaja ukraincow i tak wyglada wstawanie z kolan dumnych pisobolszewikow. Tepia jedynie polskie firmy, bo w te najlatwiej uderzyc.

 2. I on był dyrektorem banku ?? Strach się bać, gdy zacznie produkować te drony i elektryczne autka. Z drugiej strony jak na „pupila Kaczyńskiego” przystało to „polskiej fantazji” mu nie brakuje.

 3. Jak tu inwestować jak w każdej chwili urzędnik może zamknąć firmę. Wiadomo, że w obecnym gąszczu przepisów każdą można zamknąć w miesiąc. Nikt nie jest w stanie przestrzegać wszystkich durnych przepisów i wszyscy jakoś je próbują obchodzić.

 4. Następny „historyk Średniowiecza” Morawiecki , masońskie kukułcze jajo po Komorowskim i Tusku
  przygotowujace Polske do upadku a Polaków do samobójstw zbiorowych – Australia wyrazila chęć przyjęcia 1 mln Polaków . Wcześniej jako pretorianie powalczymy dla IsRaEla i USAela Judeopolonia dziś Chazaria jutro docelowo przygotowywana dla NWO Śmiecie polityczne polskojęzyczne nie biora pod uwage że stana się zbędni i jako glupcy i zdrajcy.

 5. Unia Europejska kwartalnie dodrukowuje 400 miliardów Euro
  Właścicielem <60% aktywów Narodowego Banku Polskiego jest Rothschild
  Kierownikami SANEPiDu zostaja byli wojskowi dlatego nie widzą problemu w przymusie szczepień
  nowowrodków i dzieci szczepionkami w ktorych aluminium ,rtęć,formaldechyd przekraza kilkadziesiąt razy normy.Polska jest jedynym krajem w Europie od lat 1945 podajacych noworodki i niemowleta szczepieniom – holokaust. Chołota mundurowa, sparszywiałe słuzby "specjalne świadomie testuja bronie elektromagnetyczne na ludziach tego nieświadomych w Polsce ,to samo jest w wiezieniach i szpitalach psychiatrycznych.
  Polska zajmuje sie handlem organami ludzkimi poprzez Włochy do Hell Aviwu ,robia to tez poprzez pozorowane adopcje dzieci przez cudzoziemców sprzedaja je " nasi" sedziowie ale zamieszany jest
  kosciół katolicki satanistycznomasoński Dziwisz 33 stopniowy mason czyli ismista i kabalista

 6. Deklaracja Kairska to szariat w UE zrównany z prawem europejskim .W czerwcu glosowanie
  07.03.17r nie powiodło sie przez wetujacego delegata PiSu.
  W Polsce jest bardzo dużo tajnych meczetów muzułmanskich .Fundacje Sorosa Wielokulturowi w Warszawie wspomaga finansowo,prawnie,socjalnie uchodźców muzułmanskich,ukraińskich . wymuszajac mieszkania ,leczenia na koszt Polaków .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here