Tej polskiej dywizji Rosjanie bali się najbardziej. Macierewicz właśnie ją rozbraja. Głupota czy coś znacznie gorszego?

Leopardy 34. Brygady Pancernej z Żagania fot. PAP

58 Leopardów 2A5 z 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu ma zostać wysłane do jednostki w Wesołej na wschodzie Warszawy. Brygada stanowiła trzon sił uderzeniowych 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, najsilniejszej jednostki bojowej w całej Europie Wschodniej. Jednostki, mogącej rozstrzygnąć losy potencjalnej wojny i jedynej, które naprawdę bali się Rosjanie. Wojskowy pragmatyzm przegrał jednak z polityką. Jeśli nie z czymś znacznie gorszym.

34. Brygada stacjonuje w Żaganiu, na południowym zachodzie Polski, tuż pod niemiecką granicą. Dla laika to dość dziwna lokalizacja. W końcu główne zagrożenie militarne ma przyjść ze wschodu i północy (obwód kaliningradzki). Jednak dla wojskowego fachowca taka lokalizacja jest rzeczą oczywistą. Dlaczego?

Po pierwsze: 34. Brygada jest najcięższą polską jednostką pancerną. A takie wymagają najdłuższego tzw. rozwinięcia operacyjnego. Mówiąc w uproszczeniu – im cięższy sprzęt, tym więcej przy nim zachodu z zaopatrzeniem, serwisem i obsługą. Czołgi potrzebują tysięcy litrów paliwa, setek pocisków, warsztatów remontowych do szybkiego naprawienia ich uszkodzeń, silnego wsparcia logistycznego. O ile lekka jednostka może osiągnąć zdolność bojową stosunkowo szybko, ciężka potrzebuje na to znacznie więcej czasu.

Dlatego taktyka współczesnej wojny nie przewiduje użycia najcięższego sprzętu w pierwszej fazie walk. Dobrze przygotowany, zmasowany atak przeciwnika niezwykle trudno jest zatrzymać. Można co najwyżej opóźniać jego marsz w głąb terytorium kraju. Ale do tego służyć mają jednostki lekkie, czyli takie, które można szybko zmobilizować i które są w stanie szarpać siły wroga, szybko odskakując i nie narażając się na duże i kosztowne straty.

W tym czasie znajdujące się daleko za linią frontu ciężkie jednostki, takie jak 11. Dywizja, mają czas na pełne rozwinięcie. Wyposażone, przygotowane, z silnym wsparciem lotnictwa NATO, są w stanie wyprowadzić z zaplecza miażdżący kontratak, który może zadecydować o losach wojny.

Zobacz video z symulacji ataku 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej:

Po drugie: stacjonowanie najsilniejszej polskiej jednostki tuż pod niemiecką granicą chroni ją przed atakiem nuklearnym Rosji. O ile wysłanie uzbrojonych w głowice jądrowe Iskanderów na cele w centrum Polski jest bardzo prawdopodobne, to taki sam atak na polsko-niemieckim pograniczu jest już dla Rosji znacznie większym ryzykiem. Straty po niemieckiej stronie granicy byłyby bowiem dla Berlina typowym casus belli, nawet, gdyby początkowo nie chciał angażować się w konflikt.

Po trzecie: Leopardy 2A5, najcięższe czołgi na wyposażeniu WP, są produkcji niemieckiej. Części zamienne, amunicję itp. można znacznie szybciej dostarczyć do nich z Niemiec do Żagania niż Wesołej w przypadku, gdyby produkujące je polskie zakłady zostały zniszczone w pierwszej fazie konfliktu.

Dla wojskowych takie założenia to elementarz. Ale nie dla polityków. Zamiast wyjaśnić, jaki jest cel utrzymywania głównych sił uderzeniowych w głębokim odwodzie, minister Macierewicz robi polityczny show, który ma pokazać, że Leopardy w Wesołej będą lepiej bronić kraju przed ewentualnym atakiem ze Wschodu. Problem jednak w tym, że są tam o wiele bardziej narażone na zmasowane pierwsze uderzenie, które może pozbawić nas najsilniejszej jednostki pancernej już po kilku minutach wojny.

Mówiąc wprost, wysyłanie czołgów do Wesołej jest wystawianiem ich prosto pod rosyjskie lufy czy raczej rakiety. Załogi ciężkiej jednostki, która będzie musiała stanąć do walki o wiele szybciej, niż było w planach, zostaną zaskoczone z przysłowiowymi „opuszczonymi gaciami”, czołgi niezatankowane, amunicja w bunkrach. Jest to o tyle prawdopodobne, że Wesoła nie jest obecnie przygotowana ani logistycznie, ani technicznie, ani personalnie do przyjęcia Leopardów. Zanim zdolność bojowa 34. Brygady zostanie odtworzona w Warszawie, mogą minąć całe lata.

A wszystko z tego powodu, że Antoni Macierewicz chce pokazać się jako obrońca „wschodnich rubieży”. Nie ma odwagi powiedzieć opinii publicznej, że w przypadku konfliktu część terytorium Polski zostanie zajęta, a sztuka wojskowa ma polegać nie na powstrzymywaniu przeciwnika na całej linii frontu i traceniu kolejnych oddziałów, jak we wrześniu 1939 roku, ale na rozbiciu go w wybranym samemu, optymalnym miejscu i czasie. Sztuka wojenna znów przegrywa z polityką i to jest właśnie powód masowych dymisji generałów. I oby tylko to.

Czytaj też: Koniec „ery kałacha”. Polska armia doczekała się rodzimego karabinu. I to aż w jedenastu wersjach [VIDEO/GALERIA FOTO]

197 KOMENTARZE

 1. Oszołomy od pisobolszewikow wszystko obracaja w ruine. Niech czołgi postawia w Elblagu to bedzie jeszcze kontratak i zdobeda Moskwe.

   • Popieram. Zwykła demagogia. Jeśli te Leosie mają nam zapewnić wygraną z Rosją i to z tego miejsca gdzie stoją – to napiszcie to 1 kwietnia. Wesoła jest to mniej więcej połowa terytorium Polski. Zanim „ruscy” dojdą do Żagania ( o ile zechce im się na piechotę) – to zniszczą cały kraj. A te Leosie – no cóż nie będą miały już czego bronić, wycofają się na z góry przygotowane pozycje tj. za Odrę. Biorąc inny wariant, czy to Żagań czy Wesoła to ruskim wystarczy kilka minut aby te kociaki unieruchomić. O co ta dysputa? Zgodnie z tym co podają nawet źródła zachodnie – za jednym naciśnięciem guzika ruscy unieruchamiają wszystką elektronikę w Europie. A Leosie to nie „Rudy” gdzie jedyną elektroniką był hełmofon Kosa. Co do baz NATO u nas to podyskutujmy dlaczego większość jest przy Odrze? Ale nie mówcie, że Jankesi będą mieli czas się przygotować, zatankować czołgi itd. Stan gotowości bojowej tego nie przewiduje.

   • I może po prostu ich zadaniem w Żaganiu jest bronić nie polskiej, a niemieckiej granicy, być wysuniętą linią ich obrony. Taka polityka.
    A przeniesienie do centrum mogłoby jakkolwiek chronić Kraj, nie tylko od ataku ze wschodu.

   • Idiotyzm do potęgi entej. Ta dewizja może skoczyć Rosjanom, to raz, a dwa, PO też może skoczyć Rosjanom. Znajdzcie obiektywne argumenty, by atakować PiS, a nie takieg zmanipulowane gówno. Wolność24 to tzw. praca śmieciowa dla ciemniaków. Ludzie omijajcie z daleka!

  • Czołgi, czołgami. Ale kto nimi będzie jeździł ? po 6 miesiącach kadra z tej jednostki poda się do cywila, bo się okaże że żyć na wschodniej ścianie się nie da. Zaraz będą odwiedziny „sąsiadów” nachalne wtykanie nosa w sprawy osobiste, dlaczego do kościoła nie chodzisz, gusła i śmieszna gwara, której nie idzie zrozumieć.

   • Na Wschodzie przynajmniej nikt tych czołgów nie zap…..li, jak zobaczy że niemieckie. Juma to pojęcie, które na ścianie wschodniej jest praktycznie nieznane.

   • Taaa! Tak się składa, że większość tych z obecnie zachodniej Polski, to potomkowie przedwojennych kresowiaków 🙂

  • Posłuchaj mnie dobrze debilu i niech posłuchają również tępaki tobie podobni. Zanim otworzysz paszczę i zaczniesz bredzić zapoznaj się choć trochę z zagadnieniami technicznymi. Jeśli ty i tobie podobni specjaliści spojrzycie na mapę to zobaczycie po której stronie Wisły leży Wesoła. Leży jak widać po stronie wschodniej. Czyli po stronie z której może nadejść potencjalne zagrożenie. Teraz ty i podobni tobie mądrale, będą pieprzyć podobnie jak autor artykułu że to prezent dla ruskich bo je zniszczą w kilka minut. Dlatego żeby tego nie uczynili inwestujemy w system obrony antyrakietowej. Nie przypominam sobie aby twoi idole z PO robili coś w tym kierunku. No i najważniejsze, czysto techniczne pytanie pieprzony mongole – pokaż mi jeden, jedyny most na Wiśle przez który te czołgi będą mogły przejechać rozwijając ten swój atak o którym bredzi autor. Ręczę ci że nie znajdziesz ani jednego.

   • pokaż mi jeden, jedyny most na Wiśle przez który te czołgi będą mogły przejechać rozwijając ten swój atak o którym bredzi autor. Ręczę ci że nie znajdziesz ani jednego.
    Laiku , od tego są mosty pontonowe PP-64 i przeprawy promowe oraz pływające promy gąsienicowe (GSP), wszystko pod obciążenie do 80 ton,
    mosty składane ,np MA-54

   • To co pisał autor tekstu jest jak najbardziej zgodne z prawdą, nie ważna jest bitwa tylko wojna. Co z tego, że na początku wywali się wszystko co tylko się da skoro później nie będzie czym zatrzymać natarcia, najgorszy wróg każdej wojny to logistyka. Im szybciej postępuje przejmowanie terenu tym bardzie wydłuża się linia zaopatrzenia, a co za tym idzie?
    Benzyna, amunicja, żywność, punkty medyczne będą zbyt oddalone od głównych sił, co naraża nawet najnowocześniejsze jednostki na wyczerpanie zapasów (jeszcze nie widziałem czołgów napędzanych powietrzem czy strzelających piachem (!?)). Jednym słowem im dalej od potencjalnego zagrożenia tym straty po stronie wroga, w razie kontrataku, są dotkliwsze.
    Fakt są rakiety kontynentalne, z głowicami nuklearnymi itp. itd. (o impulsach EMF nie wspomnę) ale co komu po niezdatnym terenie zarówno ekonomicznie jak i strategicznie (skażenie/masa zniszczonego sprzętu elektronicznego). To tak jakby ktoś na środku salonu wykuł dziurę (dajmy na to od 7 piętra w dół) i zostawił sobie tylko 1m przy każdej ścianie, można tak zrobić ale po co bez sensu niszczyć teren który można inaczej zagospodarować.

  • Idiotyzm do potęgi entej. Ta dewizja może skoczyć Rosjanom, to raz, a dwa, PO też może skoczyć Rosjanom. Znajdzcie obiektywne argumenty, by atakować PiS, a nie takie zmanipulowane gówno. Wolność24 to tzw. prasa śmieciowa dla ciemniaków. Ludzie omijajcie z daleka!

 2. W końcu Macierewicz reprezentuje żoliborską grupę rekonstrukcji historycznej Sanacji, to co się dziwić, że powiela te same głupoty, co tamci w 1939 roku.

   • Burany z Bałtijska są w stanie zaparkować na ulicach Elbląga w czasie 40 minut, a każdy może zabrać 4 czołgi. Jednostka nawet w pełnej gotowości bojowej potrzebuje czasu na wyjście na rubieże obronne wsparcie z Grudziądza też potrzebuje czasu, a nie wiadomo czy te złomy jeszcze wystartują. Czyli Elbląg oddamy po 2 godzinach.
    Dla wyjaśnienia Buran to taki ciężki poduszkowiec. Pływając tamtędy widziałem 24 takie potwory tylko przy szlaku żeglugowym.

   • @Kierkaz
    Ty sam jesteś niezły Buran. W Elblągu od dawna czeka na nie utajniony Komitet Powitalny.
    10 minut i po Buranach.

   • KOLEJNY TROLPISUS… CORAZ ICH WIĘCEJ PRZED ŚWIĘTAMI, 30 SREBRNIKÓW PRZYDA SIĘ NA ZAKUPY.A MOŻE PRZED WIELKANOCĄ PŁACĄ IM PODWÓJNIE?

 3. Idąc tym tokiem rozumowania, cała Polska armia powinna stać pod niemiecką granicą aby teoretycznie uniknąć Iskanderów z głowicami jądrowymi z Kaliningradu. Gratuluje poczucia humoru. Co do wagi 11LDKPanc, to ona zawsze była jednostką najcięższą tylko że akurat 34BKPanc w 2010 roku została skadrowana (a więc został sprzęt bez obsady), co prawda z przełomem 2015/2016 wraz z przejściem Leopardów 2A5 etaty wróciły, ale daleki byłbym od stwierdzenia że jednostka jest elitarna, nie zdążyła nią pozostać (choć w przeszłości tak była traktowana).

  • Proszę czytać ze zrozumieniem. Im cięższe jednostki tym więcej czasu im trzeba to logiczne. Więc takie (i słusznie) stoją bliżej niemieckiej granicy. Jednostki szybkiego reagowania nie składają się z czołgów… A właśnie takie jednostki powinny stacjonować blisko zagrożenia. Toteż przesuwanie czołgów bliżej – jak wskazał autor – jest bezsensowne. Zresztą jeśli ktoś uważa, że w razie ataku jesteśmy w stanie skutecznie powstrzymać napastników na poziomie Wisły… noooo to panowie nie mamy chyba o czym rozmawiać 🙂 Niestety w razie czego Polskę będzie trzeba odbijać a nie bronić. Im szybciej to zrozumiecie tym lepiej.

 4. Ten ruch z relokacją brygady miałby jeszcze sens, jakbyśmy dysponowali dobrą obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową, zdolną do ochrony tej brygady przed atakiem z powietrza w początkowej fazie wojny. A tak to za długo sobie chłopaki nie powalczą, bo nie będą mieć czym.

   • Sztabu Generalnego już nie ma. Głównodowodzący w przypadku „W” jest w rezerwie, a na jego miejsce od kilku miesięcy nie ma nikogo. Wojsko ma g… do gadania w przypadku olśniewających decyzji Jantka.

 5. Nie straszcie już tą Rosją. Ani oni nas nie zaatakują ani my ich, no chyba że ktoś inny to zrobi z naszego terytorium?

 6. Na „wolnościowym” portalu pisze osobnik teksty, które są typowe dla lewackiej prasy z gazetą Michnika na czele. Każdy kto ma choć trochę oleju w głowie wie, że przed Rosją się nie obronimy. A tę wojnę mogą łatwo sprowokować obce siły stacjonujące w Polsce na życzenie PIS-u, które są eksterytorialne. Natomiast największe zagrożenie dla Polski stanowi bandero-Ukraina a na granicy z nią nie ma nawet pół żołnierza. I tak jest przez cały okres trwania III RP.

 7. Panowie opłacani przez PiS i śmiejący się z artykułu proszę o konkretne argumenty za relokacją. Bluzgi i insynuacje nie są argumentami

  • juz sam twój nick sugeruje ze jestes debilem a z takimi sie nie dyskutuje bo nie przyjmuja ZADNYCH argumentów.
   takze sam idź na drzewo,pastuchu.

   • debilem to sam jesteś, bo dyskutujesz inwektywami a nie za pomocą argumentów. Pełno was tu pisowskie trolle

   • Lenek idz ty lepiej pogadac do muszli, bedziesz mial uczucie jak bys przemawial do mikrofonu. Tylko uwazaj, zeby ten orzeszek co masz zamiast mozgu ci nosem jak burito nie wypadl.

 8. Generalnie zasada jest taka , że do pierwszego uderzenia używa się rzeczy najlepszych . Z tego prostego powodu , że w wypadku przegranej może już nie byc szansy na uzycie tych doborowych jednostek i wspaniałego sprzętu . Dzisiaj ataku nie da się przoprowadzić z zaskoczenia . Uderzenie przeprowadzone kilkoma tysiącami żołnierzy wymaga zgromadzenia kilkukrotnie większej liczby żołnierzy plus zaopatrzenie dla nich wszystkich . Prawdopodobnie w wypadku wojny polsko-rosyjskiej od razu zostaną zniszczone mosty na Wiśle , więc choćby z tego powodu te czołgi pozostałyby bezczynne .
  Tak naprawdę to trudno autorytatywnie chwalić , albo ganić , przeniesienie jednostki pod Warszawę , ponieważ nie znamy założeń. Pewną wskazówką może być fakt , że straszliwymi krytykami obecnych posunięć MON-u są trepy , którym przez 26 lat nie przeszkadzała likwidacja polskiej armii i którzy w przeważającej większości zajmowali się rozkradaniem majątku po LWP

  • „Najlepszych” w danej sytuacji i momencie. Z takim pojęciem o wojnie słabo byś sobie radził nawet w grze komputerowej.

  • Oj, aby nam jeszcze nie była potrzebna ta wiedza trepów z LWP. Pamiętajcie, że trepem z LWP, a więc z założenia strasznym tłukiem był Kukliński, którego kreuje się na geniusza strategii wojskowej. Czy on przypadkiem też nie odbywał kursów w ZSRR?

   • a kto Kuklinskiego kreuje na geniusza strategii, moze poza oficerami LWP, ktorzy zrobili z niego najmlodszego pulkownika?
    Kuklinski byl bohaterem, wiedzial, ze NAROD i OJCZYZNA to nie pacholki z moskwy. Tyle, ze nie bardzo wiem co to ma do strategii i kursow, jakie przeszedl…

  • Do uderzenia, ale nie do obrony. Atakujący ma przewagę bo wie jak, kiedy, gdzie i czym uderzy. Nie mając nieograniczonych ilości żołnierzy na stanie i odpowiedniego sprzętu nie obronisz się przed atakiem. A wysłanie najlepszych na granice skutkuje dużym prawdopodobieństwem ich okrążenia. Wróg też wie co stoi naprzeciwko jego wojska. Wesoła to głupi pomysł z prostego powodu – aby złamać ducha walki i sparaliżować decyzyjność w państwie uderza się na stolice kraju, a jak są tam jakieś jednostki, to uderzenie poszerza się o te jednostki. No to na dzień dobry tracisz trzon wojska. Główne siły na zapleczu kraju mają szanse – przy skutecznym opóźnianiu ofensywy nieprzyjaciela – wejść do walki w newralgicznych miejscach lub wykonać kontruderzenie w słaby punkt wroga. A ponieważ konieczny jest czas na uzyskanie pełnej gotowości bojowej, to trzymanie wojsk na zachodzie póki co ma większy sens niż pod Warszawą.

 9. Podam jeszcze jedną trepowską mądrość . Autor powyższego artykułu tak lekko napisał o oddawaniu terenu i ponownym go zdobywaniu . Zdobywanie umocnionych pozycji wymaga kilkukrotnej przewagi . Oczywiście jak wcześniej zaznaczyłem , sensowna dyskusja mogłaby mieć sens gdybyśmy znali założenia i najlepiej dostęp do danych wywiadowczych

  • Dziękuję, że poruszyłeś sedno sprawy.
   Rozmieszczenie wojsk zależy od doktryny wojennej= założenia, a podejrzewam, że nikt z komentujących jej nie zna. Oraz celu wyznaczonego na najbliższe lata= np. polityka defensywna, a może agresywna. Nie można wykluczyć jednej jak i drugiej, a biorąc pod uwagę ruchy na Białorusi, kto wie może Macierewiczowi marzy się Grodno;)

  • Czesiu , jeżeli nie byłeś ” trepem ” to rozważania strategiczne pozostaw raczej ” trepom” już nie jeden nierozkradający lub rozkradający armię cywil prowadził wojny i żadnym usprawiedliwieniem klęski będzie ,że nie miał o tym pojęcia. Jeżeli nie zaufamy strategom wojskowym to komu? Twój pogardliwy stosunek do żołnierzy martwi mnie nie z tego powodu ,że byłem ” trepem” tylko z tego powodu ,że jednak zdecydowana część tych osób służy Polsce dla bezpieczeństwa naszych obywateli i obywateli Twojego pokroju i nieco szacunku im się za to należy. ( i może nie kradną). Klęska czy zwycięstwo nie zależy jedynie od dowódców , na to składa się wiele czynników i niekoniecznie związanych z dowodzeniem. (polityka,pakty wojskowe, potęga armii , o… morale takich jak Ty w walce.)Pozdrawiam

 10. Dopóki mamy sramerykańców na naszym terenie nic nam nie grozi ze strony kacapów. Jeśli Macior chce przesunąć najcięższe jednostki na wschód chce nas bronić przed muslimami z Berlina albo chce zasadzić kopa merkiel za adolfa.

  • Maciar w kwestii znajomości wojska, taktyki, jest zielony jak saradela. Wcale bym się nie zdziwił gdyby okazało się, że on te czołgi chce przemieścić do Wesołej żeby je mieć pod ręką jak postanowi przeprowadzić defiladę. Generałów którzy mieli wiedzę i doświadczenie wyrzucił za burtę, tych pozostałych nie słucha bo on jest przecież w swoim mniemaniu największym ekspertem. Zgroza, po prostu zgroza!

   • Wiedzę i doświadczenie… w czym? Opanuj sie. Chyba tylko w Polsce trzymało sie takich starych generałów w aktywności. Stare zdemenciale komunistyczne dziady. Won.

 11. Ile jestwarta jednostka pancerna na zachodniej granicy jeśli spodziewamy się ataku ze wschodu? Transport ciężkiego sprzętu trwał by tydzień w razie czego. Chwała Panu Macierewiczowi. Czy wolność24 to jakiś poradziecki portal?

  • 100/100 !!!
   Saszka Michalkieicz – tlumacz z rianovostii- obecny.
   Waldajczyk Korwinmikke – namaszczeniec i zalosna ,wiecznie osliniona kopia J.Urbana -obecny.

   • hahaha…..
    Urban opowiada:
    ” Zadzwoniłem do MSW i poprosiłem ich o opinię na temat roli Korwin-Mikkego. Nasze władze bowiem – mówiłem – leją nas za drukowanie ludzi z opozycyjnego podziemia, a skąd my niby mamy znać grzechy różnych autorów, wiedzieć, gdzie są zapisani i w jaki sposób ryją pod naszym ustrojem?

    Odpowiednia komórka MSW odparła, że możemy spokojnie go drukować. Pisze różne manifesty, ale rozkleja je tyl
    ko na swojej klatce schodowej, a resort nie jest drobiazgowy ani małostkowy.

    Kiedy zostałem szefem telewizji, Korwin-Mikke skarżył mi się, że go nie pokazują na ekranie. Poleciłem dawać go na ekran, ile tylko wlezie, bo to polityk prawdziwie niezależny. Ile razy zmieścił się w programie, tego nie wiem, mniej w każdym razie, niż on by chciał, a więcej, niż pragnęłaby tego „Solidarność”, która podobnie jak PZPR nie znosi ludzi nie zapisanych u siebie. ”

    http://tecumseh.blox.pl/2006/12/Jerzy-Urban-o-JKM.html

   • Przepisywanie zmyślonych tekstów z dziwnych bloxów które może sobie założyć zarówno ciocia stefania z elbląga jak i zadaniowany UBek to dziecinada zaburzonego psychicznie niedorozwoja umysłowego. Powinieneś się zbadać na obecność mózgu pacanie.

   • To są fragmenty z Alfabetu Urbana. Urban faktycznie tak napisał o JKM w swojej książce.

  • A co nam po czołgach które mając Wisłę za plecami mają ograniczoną możliwość manewru. Wiesz że Hitler przegrał między innymi przez rozkaz ani kroku w tył? Ruscy robili kotły i te doborowe jednostki padały przez odcięcie od zaopatrzenia. Czołgi powinny być za linią Wisły. Wisła jako naturalna przeszkoda wzmacniała by obronę. Zatrzymanie blitzkriegu, przedłużenie obrony a odbicie przy pomocy sił NATO.

 12. Zdecydujcie się w końcu zasrańcy, czy PiS to ruska, amerykańska czy też izraelska agentura?plebs już szuka spisku 🙂

  • To trolle lenina zabalsamowane bez mózgu i bez bebechów. Przyjechali żeby mącić , można ich poznać po czerwonych dupach od dawania i ustach od brania . Chobielin to kolebka doktryny miłości na kolanach i rozbrojenia i dewastacji armii do 40tysięcy .Jak by tak dalej było to w myśl dobrych stosunków z Rosją ci naprawiacze by zredukowali armię do tysiąca gwardzistów przybocznych bulla . Wizyty w Moskwie to odbywały by się co miesiąc i w hollu na bosaka jak za Kwaśniewskiego . Szogun i Kuźniar by chwalili politykę i dodatkowo przeszli by szkolenia z „dyplomacji” .Co się dziwić tym cymbałkom jak tak są wyszkoleni i ograniczeni w rozumowaniu .

  • Bałwany krytykują wzmocnienie amerykańskiej jednostki w Elblągu . Razem z Amerykańską i Brytyjską i Niemiecką stanowią zgrupowanie pierwszego kontruderzenia na ewentualną agresję kacapów z Kaliningradu .Śmierdzące onuce krytykują to zgrupowanie szpicy , bo rozbroili armię do 40tysięcy , dupolizy pitina .

 13. To jak byśmy mieli francuskie helikoptery to by musiały stać pod francuską granicą by miały bliższy dostęp do części i amunicji jurus

 14. Bzdury autor wypisuje. Niemcy odparowując nam lub częściowo sprzedając za grosze Leopardy zrobili tylko taki gest abyśmy trzymali je przy ich wschodniej granicy. W praktyce miały strzec wschodniej granicy RFN. W przypadku zajęcia przez Rosjan wschodniej Polski do linii Wisły albo nawet dalej, czołgi spod zachodniej granicy nie będą już miały nic do roboty w Polsce bo nie dopuści ich chociażby rosyjskie lotnictwo, które przejmie lotniska na terenie Polski. Główną rolę odegrają rosyjskie śmigłowce przeciwczołgowe, których my nie posiadamy a Caracale się nie za bardzo nadawały. Faktem jest, że Rosjanie zwracali baczną uwagę na to zgrupowanie czołgów ale po ich przemieszczeniu do środkowej Polski stanowią dla nich jeszcze większy problem jak na współczesnym polu działań wojennych.
  A poza tym przestańmy łykać żydowską propagandę aktualnego militarnego zagrożenia Polski ze strony Rosji bo w 1939 kiedy to zagrożenie stało się faktem komuniści żydowscy pasożytujący wówczas na terenie Polski znieczulali właśnie wszystkich, że ze strony ZSRR nic Polsce nie grozi.
  Teraz Żydzi mają interes skłócać narody Europy z Rosją bo jest to jedyny rejon oprócz Korei Północnej gdzie Żydzi nie mogą rozwinąć w pełni swych złodziejskich macek. I mają interes dokonać przewrót w Rosji aby powrócił Jelcynowski bałagan, na którym oni najwięcej zarabiali.

 15. Rosjanie boją się 38 Leopardów? Te kilka czołgów ma rozstrzygnąć losy wojny? Autor jest idiotą godnym Macierewicza lub Misiewicza. Poczytaj sobie dupku historię i o bitwie pod Kurskiem. Z tej polskiej jednostki w razie konfliktu nie zostanie nawet kupa żołnierskiego gówna. Poza tym, ile to wojen wywołała Rosja po upadku ZSRR? A ile żołdactwo z USA?

 16. Autor artykułu ma słabe pojęcie o 11 DKPanc lub napisał artykuł na zamówienie ponieważ to, czy zostanie wysłany jeden bcz do Wesołej czy nie zostanie wysłany jest bez znaczenia strategicznego gdyż w przypadku ataku rakietowego tak samo sprzęt zostanie zniszczony w Żaganiu jak i w Wesołej. W przypadku Żagania rakiety będą potrzebowały tylko parę minut więcej, żeby osiągnąć cele. W przypadku wojny dywizja ta zostanie w 15 minut zniszczona. Takie są realia. Zabezpieczenie naszych wojsk pancernych przed środkami napadu powietrznego jest fikcją ponieważ brak jest jakiejkolwiek broni przeciwrakietowej. Możnaby dodać więcej o specjalistach od picu, technokratach i karierowiczach na eksponowamych stanowiskach dowódczych siedzących w sztabach ale lepiej pominąć to milczeniem.

 17. Właśnie . Czasem myślę czy wszystkich z rozumu wyprali ? Czy o co tu chodzi, jaka wojna , jakie czołgi , kilkadziesiąt starych Leopardów 2A5 to jest jakaś siła , na ile na pół godziny , przy pełnowymiarowej wojnie nawet nie wyjadą z bazy , w porównaniu do kilkunastu tyś ruskich to konie jak w 1939r , o czym ta gadka . Jedyne zagrożenie realne to rozpad Ukrainy i ewentualna agresja z tamtego kierunku i to też nie armii , lecz jakiś band i grup nie formalnych . Na taką okazję nasza ,, nie zwyciężona ” pasuje [ o ile grupy nie za duże ] i powinna być na Wschodniej stronie Wisły .

 18. Ale propagandówa. Nie wiem, z jakiego to źródła autor korzystał, ale jest kilka uwag. To, że wszelakie różne naprawy, pociski, itd., są uzależnione od Niemiec, wynika że ta jednostka to kolos na glinianych nóżkach. Poza tym, czołgi to broń ofensywna. I szalę w potencjalnej wojnie, na pewno nie przeważy Polska. Akurat w takich kwestiach to lepiej polegać na politykach niż na wojskowych (może wyjąwszy Macierewicza). Oni przeceniają zwykle siły własne, poza tym są dobrze przygotowani do wojny poprzedniej.
  Zwłaszcza, że Rosja militarnie nam nie zagraża. Bo po co miałaby rozpoczynać wojnę? Musimy być przygotowani raczej na upadek UPAiny i ciapatych. W końcu też do nas zawitają, jak od Sorosa dostaną odpowiednie mapki, a Polska odpowiednie wytyczne.

 19. Proponowalbym zeby każdy z fachowców sie przedstawił kim jest z zawodu .. nikt nie będzie brał pod uwagę zdania pomocników aptekarz..

  • Tabletki ci się skończyły? Można nie lubić rekonstruktorów sanacji, ale żeby to prowokowało do pisania takich bredni? jełśi tak, to musisz być idiotą 🙂

 20. Autor ma zupełnie inne zdanie niż niemiecki lis pustyni gen. Rommel. Chodzi o umiejscowienie niemieckich czołgów w trakcie bitwy o Normandię. Zdaniem Rommla były rozmieszczone zbyt daleko od wybrzeża. Hitler nie posłuchał Rommla. W rezultacie czołgi niemieckie zostały zniszczone przez lotnictwo zanim dotarły do wybrzeża, a Niemcy przegrały wojnę. Warto się zastanowić kto działa na korzyść ruskich.

 21. Nie wchodząc w detale współczesnej wojny (dezinformacja , agentura ,urabianie opinii publicznej etc.) to realną wojne trzeba 1. wygrać w kosmosie 2. potem w powietrzu 3. Unieszkodliwić opl. przeciwnika . W zasadzie w tej chwili nie ma co zajmowac sie wojna z Rosją , bo już po wojnie . A to że telewizja pokazuje jakis facetów w polskich mundurach , a Maciarewicz denerwuje swoich minami i ekstrawagancja , to cała „wartość bojowa” naszej armii

 22. autor chyba nie wie co pisze. Leopard jest czołgiem niewłaściwym na polskim terenie, waży ponad 60 ton a polskie mosty nie mają takiej nośności i przewiezienie ich w warunkach wojny jest trudnym przedsięwzięciem. Już lepsze są rosyjskie T 90 konkurencyjne wobec Leopardów z porównywalnym pancerzem i armatą a lżejsze.
  Gen. Hodges powiedział że linia obrony NATO jest na Odrze a więc z założenia terytorium Polski jest jak zwykle placem bitwy. Wojska amerykańskie w Lubuskiem mają bronić Niemiec. tak więc decyzaja Antaka M jest ratowaniem sytuacji, a tak wogóle co znaczy jedna brygada starych czołgów wobec ilości czołgów Białorusi o Rosji nie mówiąc,

 23. 1.Taka ilość czołgów (58) to zasadniczo nadaje się tylko do defilad. 2.O ewentualnej wojnie polskie władze będą widziały choćby od zaprzyjażnionych doskonałych wywiadów krajów NATO, i m.in. czołgi zostaną postawione w stan gotowości bojowej. 3. Pan Dariusz M słusznie zauważył czym się skończył pomysł trzymania czołgów niemieckich w odwodzie w Normandi . 4. Ciężki czołg doskonale nadaje się do celów obronnych, w czasie WWII pojedyńcze Tigery czy Kingtigery w Kurlandi czy Prusach Wschodnich potrafiły zniszczyć w warunkach obrony i po 100 czołgów radzieckich.

 24. Takich jednostek powinno być cztery razy więcej .
  I rozstawione jak figury na szachownicy w piątym ruchu .
  Trzymać każdego wroga w szachu .

 25. Polskie czolgi we wspolczesnej wojnie nie maja zadnego znaczenia. Natomiast przeniesienie ich wlizej Warszawy, ma jeden cel – obrone przed ludnoscia cywilna.
  Juz to raz praktykowalismy – w trakcie wojny domowej czolgi sie bardzo przydaja i dlatego rzad bojacy sie obalenia przez narod, sciaga czolgi.
  Juz raz bronilismy sie przed atakiem ze wschodu, a ten przyszedl ze strony niemiec, wiec chyba nikt nie wyciaga wnioskow z historii..

  • Śledząc komentarze od samego początku uśmiałem się serdecznie czytając mądrości z dziedziny zaawansowanej taktyki wojennej współczesnego pola walki. Iluż wybitnych strategów marnuje się w Najjaśniejszej Rzeczpospolitej….. Dopiero tutaj znajduję post mający jakiekolwiek podstawy do nazwania go sensownym. Bardziej niż zagrożenia ze strony sąsiadów Antonio obawia się buntu społecznego i stąd pomysł Obrony Terytorialnej (podległej bezpośrednio ministrowi obrony) jak również relokacja ciężkich czołgów pod Warszawę. Dyrdymały o zagrożeniu ze strony Rosji wsadziłbym między bajki. Dlaczego? Otóż Putin jeśli by chciał to już dawno zająłby nie tylko Polskę ale i całą Europę aż po Łabę i Dunaj, a zaatakowane poszczególne kraje nawet by nie pierdnęły w swojej obronie. NATO w takiej sytuacji co najwyżej wyraziłoby „swoje zaniepokojenie” i nie zrobiłoby NIC tak jak nie zrobiło w przypadku najazdu na Gruzję czy wschodnią Ukrainę. Przesunięcie batalionu czołgów do Wesołej nie ma żadnego znaczenia militarnego ani nie podnosi możliwości taktycznych tym bardziej że czołgi te nie mają gdzie ćwiczyć! Miejscowy poligon jest odpowiedni dla plutonu- w najlepszym przypadku kompani… ale na pewno nie 58 sztuk ciężkich czołgów! Tak więc drogi „Suko” ja też uważam że ruch ten ma na celu PRowskie ukazanie Antoniego jako obrońcę wschodnich rubieży Polski, a tak naprawdę wzmocnienie możliwości obronnych przed zagrożeniem wewnętrznym.
   A teraz spadnie na nas fala hejtu……….

 26. Komu takie bajki opowiadacie dzieciom? Co moze 58 leopardow przeciwko 500set rosyjskim czolgom rzuconym tylko jako pierwsza fala razem z ich lotnictwem.To nawet by nie przypominalo kampani wrzesniowej. Nie traktujcie rosjan jak idiotow,oni cwicza caly czas bo maja sprzet,pieniadze i poligony. A MY CO????????????????? KOSCIOLY TYLKO I MOCHEROW

 27. Nie mam pojęcia czy to co robi Macierewicz jest dobre czy złe ale jedno wiem, ze na pewno Ruscy nie boja się 58 czołgów bo to jest dla nich śmieszna liczba. Wszystko co posiadamy na uzbrojeniu Ruscy zniszczyliby w kilka dni.

 28. Zapomniano tendencyjnie dodać że te czołgi nie są w stanie dojechać na front inaczej niż koleją bo przepusty na drogach nie wytrzymają ich ciężaru a skoro potrzebują niemieckich części to są złomem którego żaden Rosjanin nie musi się obawia. A tak nawiasem dlaczego Układ Warszawski potrzebował niemieckich części?

 29. Jakkolwiek by nie komentował głupoty to przede wszystkim powinno się ją leczyć.
  No cóż tak to jest gdy nie myśli się o interesie państwa i własnego resortu a jedynie własnego koryta. Świnia zazwyczaj nie myśli aby chlew był czysty tylko aby koryto było pełne.

 30. Co Wy tu wypisujecie. W dzisiejszych cZasach wojnę wygra ten co wyłączy internet, rozwali się kilka słupów wysokiego napięcia, kilka lini światłowodowych i ludzie tak pogłupieją, że sami się poddadzą bo nie będą wiedzieli jakie majtki radzi założyć Cichopek, albo czy Siwiec ma tatułaż na lewym czy prawym półdupku. Cały świat się wali, bo jak tu herbaty ugotować kiedy nie ma jak zagrzać wody. Zapałki niewielu już bez smartfona potrafi zapalić.

 31. Tak, tak, pamiętam tą ankietę której Polskiej jednostki najbardziej boją się Ruskie. Dokładnie tak głosowali w ankiecie. 😉

 32. Ruski fejk!

  Kilka do przemyślenia

  Amerykanie stacjonują przy naszej wschodniej granicy.
  Nasze jednostki mają bronić bronić Warszawy czy Berlina ?
  Stara doktryna z lat 50 ulokowała tą jednostkę na zachodniej granicy czy nie sądzicie że coś się od tego czasu zmieniło?
  A takie pierdzielenie że rosja w dwa dni będzie pod warszawą to już 1920 byli też dużo lepiej uzbrojeni i kilka razy liczniejsi od naszych.
  ćwoki które chcą oddawać nasze miasta bo może kontratak się uda niech wypierdalają do swoich na kreml!

  • 1. Zauważ drogi kolego, ze Amerykanie są u nas tylko ROTACYJNIE- kiedyś wyjadą ale bałagan zostanie.
   2. W 1920 roku mieliśmy WYSZKOLONĄ ARMIĘ a teraz co? Pracowników MON od 7.00 do 15.00…. Poza kilkoma jednostkami twór ten nie nadaje się do niczego. Mam kilku kolegów „pracujących w wojsku” i to jest ich zdanie anie moje….. Nie ważne skąd przyszłoby zagrożenie to i tak nasza armia nie jest w stanie nas obronić….. wiem, przykre to ale niestety prawdziwe….

   • Petru wyda oświadczenie w tej sprawie, a batalion żeński dowodzony przez Anię Grodzką zarazi Kacapów. To nasza siła. Bolszewiki przyjadą gwałcić, a tu się dadzą zaskoczyć.

 33. Ale głupoty! Rosjanie to nie boją się nawet całej polskiej armii. Jak wam się chce pisać takie bzdury? Zresztą nie brakuje ludzi którzy w to uwierzą/

 34. O jakiej wojnie Wy ludzie piszecie?.Jeszcze nie dotarło do Waszych … glów , że głównym agresorem dążącym do wojny jest nie Rosja tylko USA i wojska NATO. Dzięki Władimirowi mamy pokój bo ma broń plazmową i potrafi wyłączyć wrogowi cała elektronikę.To USA uczestniczyło we wszystkich konfliktach po drugiej wojnie światowej a nie Rosja
  Obudźcie się!

  • Dobrze wiedzieć. Zawsze lepiej niż nie wiedzieć. Na Krymie amerykańce, w Syrii amerykańce, w Gruzji amerykańce, w Czeczenii amerykańce, w Afganistanie amerykańce. Szczęście, że ruscy tacy spokojni i cierpliwi. Gołąbki pokoju.

 35. czołgista-prawdziwy. Po 1 Ruscy nie boją się żadnej siły bojowej w Polsce. Po 2 tak naprawdę nie ma zagrożenia z tej strony, czyli wschodniej. Po 3 umiejscowienie jakiejś jednej dywizji /brygady nie ma większego znaczenia( liczy się wsparcie,zaplecze). całość artykułu to chora wyobraźnia.
  Jedno jest pewne i niezaprzeczalne : Wzmacniajmy nasze siły zbrojne ale nie rękami fanatycznych psychopatów. Wojtek

 36. Panie AF najlepiej,byłoby nie trzymać czołgów przy niemieckiej granicy,a przenieść je do Hiszpanii .tam może ruscy ich nie popsują,no i w razie wojny nie pobrudzą się,a na wschodzie Polski niech nasze wojsko rzuca w ruskich tablicami Mendelejewa,którymi poprzedni minister obrony Siemoniak zapełnił wojskowe piwnice,zamiast amunicją.Niech pan nie rozsiewa kłamliwej propagandy,podejrzewam,że jest pan jednym z tych,którym podziękowano za służbę i za stratę ciepłej posadki mści się pan rozsiewając jad.

 37. Faktem jest, że czołgi w Żaganiu to obecnie jedyna możliwa lokacja. Żagań jest przygotowany do tego i ważnym argumentem jest bliskość granicy niemieckiej. Należy zakładać, że w razie ataku Rosjanie zaatakują bronią konwencjonalną. Mają świetne lotnictwo, broń rakietową. Żagań gwarantuje w miarę bezpieczne stacjonowanie ale pod warunkiem, ze Rosjanie nie użyją Iskanderów ( w wersji K), które z obwodu Kalininigradzkiego pokrywają cały kraj. Nie wiadomo jednak o jakim zasięgu są tam Iskandery. Kolejnym elementem jest bardzo duży koszt tych rakiet i trudno się spodziewać by Rosjanie użyli tych rakiet na terenie całego kraju. Zakładając, że będziemy mieli w miarę skuteczny system obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej można założyć, że faktycznie te czołgi zostaną uchronione przed zniszczeniem. Niestety nowoczesna sztuka pola walki czy to w obronie czy to w kontruderzeniu (co powinno być naszym celem w razie obrony) zakłada wsparcie piechoty minimum dwoma rodzajami wojsk: śmigłowce bojowe lub lotnictwo oraz czołgi! Zakładając, iż nasze skromne lotnictwo będzie miało inne zadania lub zostanie zniszczone należy mieć na zapleczy pierwszej linii obrony ciężkie czołgi, które mogą skutecznie zatrzymać ofensywę agresora. Niestety Wesoła nie jest przygotowana do stacjonowania tej dywizji. I co najważniejsze jest w zasięgu rakiet ONIKS. Również bardzo prawdopodobne jest dotarcie lotnictwa rosyjskiego do Wesołej. Aby więc przygotować nową bazę należałoby wybudować skuteczne schrony podziemne dla amunicji oraz OPR I OPL. Wiadomo, że Warszawa będzie pierwszym celem ataku Rosjan. A wtedy również zniszczeniu ulegną dywizja, która będzie można powiedzieć „po drodze”. Nie ma co dywagować. Rosjanie zakładają użycie maksymalnie 3 bomb jądrowych. Tak naprawdę jedna załatwi sprawę. Gdyby jednak założyć wojnę konwencjonalną to należy postawić na silne systemy OPR i OPL, 60-80 śmigłowców o różnym przeznaczeniu oraz około 80 myśliwców szturmowo bombowych. Naturalnie haubice Krab do 100 sztuk. Nasza marynarka jest tak mierna, że nawet za 50 lat nie będzie wiele warta. Dlatego należy inwestować we wszystko co zwalcza okręty podwodne, które są największym zagrożeniem. Kolejnym elementem jest OT (wojska obrony terytorialnej min 50 tyś). Jeżeli będziemy dysponować w/w siłami to jest szans zatrzymania pierwszego uderzenia, wykonanie jednego kontruderzenia i danie czasu na organizację obrony dla całego kraju. I wtedy rosjanie mogą się wycofać lub zatrzymać na jednej z liń frontu ze względu na koszty oraz pomoc NATO. Jeżeli jednak NATO podwinie ogon to należy przewidzieć kolejne ataki Rosjan (bez użycia broni jądrowej) i będzie to wyniszczająca wojna podobna do tej na Bałkanach. Polska mimo to zostanie zniszczona (przemysł oraz elektrownie i sieci elektroenergetyczne, drogi,mosty, połączenia kolejowe, strategiczne punkty obrony, część miast itd). Będziemy więc bronić tylko ziemi i honoru. Po wojnie staniemy się państwem trzeciego świata a odbudowa będzie trwała kolejne 50 lat jeżeli nam reszta świata pozwoli i da na to kasę. Tyle moi drodzy w temacie.

 38. poco rosja miala by nas atakowac oni nas okradajom o my sie dajem nie zazyna sie kury co znosi zlote jajka wystarczy zeby zakrecili kurek z gazem i to nas zalatwi i tyle

 39. Przecież polaków nie trzeba atakować, sami się wymordują (PiS-PO, wschód-zachód) Polacy to zacietrzewione gbury, którzy nie potrafią się dogadać sami ze sobą, a co dopiero z innymi… a ggdzie tu potem szukać pomocy jakby chociażby Rosja miała najechąc Polske? Przecież polaczki są skłóceni ze wszystkimi od taki mamy MSZ oraz miliony tępaków na zmywakach i sprzątaczek za granicami – wstyd dla narodu! 😀
  wojska obrony terytorialnej hahahaha gimbusy z pada od playstation nikogo nie zabiją 😀
  Gdzie te śmigłowce ja się pytam? Gdzie te Patrioty?

  Ludzie przestańcie się ze sobą kłócić. Zobaczcie że PiS rozmontowuje nasz kraj, jeszcze nie jest za późno, możemy wszystko naprawić!

 40. Posuniecie idiotyczne w przypadku obrony, ale nikt nie bierze pod uwage ze bardzo dobre posuniecie przy przygotowywaniu sie do ataku. A to widac siedzi w tej chorej glowie.

  • Coś w tym musi być. Wszystkie siły przeżuca na wschód, tworzy gwardie narodową. A co więcej w2018 roku mamy mistrzostwa w Rosji, idealna pora na atak. Bardzo podobna sytuacja była gdy były igrzyska zimowe w soczi, wywołany został euro majdan a Rosja nie mogła nic zrobić bo była zajeta igrzyskami.

 41. Przezuca , czy przerzuca to szczegół , ale gość dobrze myśli , o co trudno . Mogą mieć takie plany , ja tam w każdym razie kapituluję z miejsca , a wy sobie przeprowadzajcie ,, aktywną obronę ” kontrataki i inne takie Napoleońskie manewry 🙂 Panie oficer WP , Rosjanie przy takiej przewadze liczebnej NATO i takiej bliskości ich centrów żywotnych kraju nawet nigdy nie wygłupiali się z wojną KONWENCJONALNĄ , ich doktryna zakłada z miejsca użycie broni jądrowej choćby najpierw pocisków czy artylerii jądrowej taktycznej [ małej mocy ] i dalej w miarę potrzeb ” Tak że radzę wrócić na ziemię z tą fantastyką . Tylko że to będzie tutaj na tym terytorium :), a puki nie zaczną niszczyć Niemiec są bezkarni , za to NATO nie ma ,, małych mocy ” pocisków – Dlatego wzorem Szwejka lepiej żyć tchórzem niż być martwym bohaterem .

 42. Żal mi wasz oszołomy. Ciężką brygade mamy. Wojska amerykańskie NATO które wjeżdżają do polski nam to zapewniają zapomnieliście??? W związku z tym nasze oddziały umieszcza się w innych miejscach zamiast by stacjonowały w miejscach niepotrzebnych w obecnej chwili.

 43. Najwyraźniej Autor artykułu jest słabo zorientowany, albo nie potrafi logicznie myśleć. Skoro „W tym czasie znajdujące się daleko za linią frontu ciężkie jednostki, takie jak 11. Dywizja, mają czas na pełne rozwinięcie. ” to znaczy, że atak przyjdzie z niemiec, a nie z Rosji. I pod tym kątem Macierewicz ustawia czołgi na linii Wisły.

 44. He he, madra byla poltyka poprzednikow realizujacych interesy polityczne niemiec, rzeczywiscie nazisci dobrze sie zabezpieczyli zeby nie powtorzyla sie sytuacja z 1942 roku 😂😂😂 my Wam damy czolgi, ale nas bedzie bronic, co za bzdurny artykul

 45. autor przeczy sam sobie ruscy boją sie dywizji w Żaganiu…..Żagań głąbonazjalisto jest pod granica niemiecką… ruscy na pewno sie boja czołgów stojacych po drugiej stronie kraju taaaak, równie dobrze mogły by stac w …Dresden. Przypominam ciemniakowi że od Lewej na mapie sa Niemcy po prawej ruscy, białorus itd. Propaganda aby tylko przeciw PISowi…

  Sensowny krok Macierewicza, jakim by nie był czubkiem od brzozy itd to akurat to działanie jest w pełni logiczne. Zagrożenie jest na wschodzie, Niemcy nas nie zaatakuja bo i tak wiekszość firm w naszym kraju jest ich….bądź Francuzów…

 46. Niemcy są naszym historycznym wrogiem od Piastów prowadzimy z nimi wojny z malymi przerwami.Teraz gdy 1,3 terytorium naszego kraju to przedwojenne niemieckie ziemie tym bardziej.Dlaczego Niemcy inwestują w infrastrukturę drogową na tych terenach.dlaczegoprzez podstawionych slupow kupują tam ziemię.Niemiec jest bardzo skrupulatny i pragmatyczny i napewno nie zapomni o „swoim” mieniu pozostawionym za Odrą.

   • Życie kogoś z pokolenia wojennego, zajumali oszczędności z banków zniszczyli kraj . Mało , a traumy dzieci co nie mają szansy na targanie pejsów równolatków się nie liczy!!

 47. Wszystko super, autor zapomnial o jednym, dość istotnym moim zdaniem fakcie- 34. BKPanc to nie tylko Leopardy, ich jest zaledwie 1 batalion całą Brygade. Przeniesienie Leopardów wcale nie osłabi 11LDKPanc do tego stopnia, żeby nie można było jek użyć w razie W tym bardziej że jeszcze inne Leopardy pozostaną na wyposażeniu Dywizji.

 48. Ktoś mi poda jeden logiczny powód dla którego Rosja miałaby atakować Polskę konwencjonalnymi środkami. Jeśli Polska zaatakuje Rosję to oni w obronie użyją bomby atomowe. A po co oni mają wysyłać do Polski swoich żołnierzy i sprzęt? Bo ziemi z nieużytkami to oni mają pod dostatkiem tak samo jak surowców. Milionów polaków którzy czują się Rosjanami też nie mamy jak na Ukrainie.

 49. Nie ma jak głupota weżmie się za myślenie i strategię wojenną ! Aby SzP. Marek mógł coś wytłumaczyć to zainteresowany powinien mieć minimum wiedzy podstawowej do pojęcia tematu.

 50. Mości Panie cała dywizja to po 2 pociski do jednej lufy i w sam raz nadaje się przy pacyfikacji zamieszek ulicznych ! Ot, cała armia !!!

 51. Teraz pojmujesz Waść dlaczego najlepsi proszą o dymisję, bo nie chcą ponosić odpowiedzialność za farsę jak w 1939 r. To tragicznie smutne !!!

 52. Witam. Może Pan fachowiec wytłumaczy mi dlaczego te cieżkie dywizje nie stacjonowały na wschodzie Polski podczas poprzedniego ustroju, tylko przy zachodniej granicy naszego Państwa? Proszę podać żròdła z jakich Pan korzystał podczas tworzenia artykułu. Pozdrawiam.

 53. Bardzo ładny film, widziałem to na żywo setki razy , co prawda na innych czołgach i z większym rozmachem ale muszę przyznać robi wrażenie ,kocham czołgi . Tyle tylko ,że trzeba już myśleć nie tylko o czołgach ale i innych rodzajach nowoczesnego sprzętu o ile jeszcze nas na to stać. Oczywiście pomysły ministra są dość kontrowersyjne i to w wielu dziedzinach.

 54. Ale te czołgi i tak nic nam nie pomogą nam potrzeba 1000 abramsow z paliwem i amunicja załadowana. Sprzedać ten niemiecki badziew i kupić jeden podstawowy model na cały kraj abramsy amerykańskie z ich produkcja i serwisem do tego namówić grupę wyszechradzka żeby się przyłączyła i Litwę Rosję Ukrainę

 55. a ja w tym widzę pewną logikę: te działania są potrzebne dla planowanego ataku, a nie obrony terytorium Polski…

 56. Sami specjaliści, jakąś wojnę albo chociaż znaczącą bitwę w historii najnowszej Polska wygrała, nie, więc każda ‚nasza narodowa’strategia jest do dupy.

 57. Nie zauważcie Państwo jednej rzeczy, a mianowicie tego iż politycy są u nas reaktywni zamiast aktywni a ci są pasywni bo to ludzie bez kadr własnych, a silna i dobrze dowodzona armia to przeciwwaga dla wladzy i tego boi się PIS

 58. Najlepiej to przenieść czołgi na teren Niemiec, wtedy będzie można lepiej bronić Polski, a jednocześnie Ruski nie zniszczy czołgów na terenie Niemiec. Wspaniała strategia i taktyka. Mam tylko jedno pytanie, dlaczego Ruscy mają swoje czołgi w pobliżu granicy z Polską, oraz dlaczego Niemcy bronią się także na granicy Polski. Ale barany – oczywiście Ruskie i Germany.

 59. Autor tego nieszczęsnego artykułu debil. Jako stary czołgista wiem, że przygotowanie czołu nie trwa aż tyle czasu co zakłada ten pożal się boże pisak, poza tym jak napisał czołgi potrzebują dużej ilości paliwa i czasu na dotarcie. Żagań, lubuskie, jak tam ruscy dojdą to i tak już przez całą polskę się przedarli. Wesoła, wspaniały poligon, idealne miejsce na stacjonowanie takiej dywizji. Jestem totalnie apolityczny a ruch przeniesienia jednostki ciężkich oceniam na +.

 60. Ej wy tak na serio myślicie, że jakby nas ruski atomówkami zaatakowali to pomogło by nam to, że te 58 czołgów nie zostałoby natychmiast zniszczonych??? Warszawa po grzybie atomowym, ale nasza 11 dywizja dalej walczy 😀 hahahahahahahaha Jesteście śmieszni. Zagrożeniem są zielone ludziki które zajmą kawałek terenu (przykładowo przesmyk Suwalski) co pokazuje sytuacja na Ukrainie, a wojna na pełna skale z ruskami oznacza atomowa apokalipsę. Ktoś kto twierdzi inaczej urwał się z choinki.

 61. Przesada- nasze siły pancerne winny być umieszczone na wschodzie kraju, a nie na zachodzie- toć czasy gdyśmy mieli atakować Danię skończyły 19 lat temu

 62. Durnie i głupcy!!!!………. z czym do wroga . Nasze czołgi czy to leosie czy teciaki nie mają amunicji zdolnej do przebicia pancerzy czołowych czołgów wroga. Wasza dyskusja przypomina gadaninę panienek lekkich obyczajów czy agresywnemu klientowi nadstawiać zadek czy nogi z usmiechem rozkładać. przez ostatnie dekady kupilismy jedynie śladową partię w miarę nowoczesnych pocisków od Izraela, krajowych modernizacji nie wdrożono. Znów dopiero przymierzamy się do produkcji”prochu artyleryjskiego”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here