Nowoczesna, SLD i PO razem przeciw ustawie dezubekizacyjnej. Dzielnie walczą o ubeckie emerytury

fot. Twitter
Reklama / Advertisement

Politycy Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej i SLD ramię w ramię z byłymi funkcjonariuszami UB i SB apelują o zmianę tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Zdaniem polityków i byłych funkcjonariuszy wprowadzone zmiany są rozgrywką polityczną oraz ciosem w ich honor i godność.

Organizatorem spotkania w Sejmie było koło poselskie Unia Europejskich Demokratów. Członkami koła jest 4 posłów związanych z Platformą Obywatelską: Stefan Niesiołowski, Michał Kamiński, Jacek Protasiewicz i Stanisław Huskowski. W konferencji brali również udział politycy Nowoczesnej oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Po zakończeniu spotkania posłowie wraz ze 180 emerytowanymi mundurowymi przedstawili „apel do posłów”, w którym czytamy m.in.:

„Protestujemy przeciwko wykorzystaniu nas w politycznych rozgrywkach. Przez 27 lat wolnej Rzeczpospolitej Polskiej na różnych odcinkach wiernie, często z narażeniem zdrowia i życia służyliśmy Polsce. Dziś traktowani jesteśmy jak przestępcy, mimo że demokratyczne państwo prawa uznało nas za godnych, by mu służyć. Byliśmy lojalni wobec Polski niezależnie od tego, jakie były partyjne barwy rządzących”.

„Dzisiaj, czując się ofiarami politycznych rozgrywek, apelujemy do posłów, by doprowadzili do zmiany niesprawiedliwej ustawy z 16 grudnia 2016 r.” – podkreślili.

Zdecydowany głos w sprawie zabrał były członek PiS, a następnie Platformy Obywatelskiej, Michał Kamiński: „Przygotowano ustawę krzywdzącą dla ludzi, którzy służyli wolnej Polsce i za tę służbę mieli prawo od wolnej Polski oczekiwać szacunku i wdzięczności, a dostali to, co dostali”.

„To, że dzisiaj jesteśmy w takiej sytuacji, nie oznacza, że nie będzie happy endu. Obiecuję wam, że będziemy ciężko pracować, żeby happy end był, żeby i prawo, i sprawiedliwość nie były karykaturą tych słów, ale były rzeczywistością naszego kraju. Dzisiaj niesprawiedliwość i bezprawie dotyka was, jutro może dotknąć dosłownie każdego obywatela” – mówił Kamiński do zgromadzonych gości.

Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna) poinformował, że trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy dezubekizacyjnej. „Potrafiliście się zjednoczyć, żeby walczyć o wasze prawa. Prawa, które zostały nabyte i na które żeście zasłużyli. Państwo nie ma prawa zrywać umowy społecznej ze swoimi obywatelami, a tak należy odbierać ustawę, która została przegłosowana 16 grudnia” – powiedział poseł Meysztowicz. Zapewnił również emerytowanych funkcjonariuszy, że będą w pełni wspierani przez posłów Nowoczesnej.

Jedną z uczestniczek spotkania była również mazowiecka radna SLD Katarzyna Piekarska, która oceniła, że ustawa jest nie tylko niezgodna z konstytucją, ale także niemoralna. „Po raz kolejny odbiera się uposażenia osobom, które nie dość, że nigdy nie zostały za nic skazane, to także nigdy nie były o nic podejrzewane” – powiedziała Piekarska, która w 1997 r. była wiceszefową MSWiA.

W Sejmie na rozpoczęcie prac od grudnia 2016 r. czeka projekt podobnej ustawy, w sprawie obniżenia emerytur i rent rodzinnych wojskowym, którzy służyli „na rzecz totalitarnego państwa” w latach 1944-90.

PAP/Wolność24.pl

Reklama / Advertisement