Oto idolka Morawieckiego. Mariana Mazzucato – zadeklarowana lewicówka. „Wszelkie wynalazki i innowacje wynikają z działania urzędników, a nie wolnego rynku”

Mariana Mazzucato oraz Mateusz Morawiecki. / fot. PAP/Radek Pietruszka

Wreszcie dowiedzieliśmy się, na czyich ideach opiera swoje pomysły wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Na Kongresie Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej „Central Eastern Europe Innovators Summit” Morawiecki spotkał się z prof. Marianą Mazzucato, która jest autorką książki „Przedsiębiorcze państwo”, w której stara się udowodnić, że wszelkie wynalazki i innowacje technologiczne nie wynikają z istnienia wolnego rynku, ale z działalności państwa i jego urzędników.

Podczas dyskusji panelowej o gospodarce, będącej częścią Kongresu Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej „Central Eastern Europe Innovators Summit” wraz z profesor Marianą Mazzucato z University College w Londynie wicepremier przekonywał, że dla innowacji państwo jest niezwykle ważne.

Zobacz także: 88 procent przedsiębiorców pesymistycznie patrzy na Polską gospodarkę. Zobacz, dlaczego biznesmeni nie uwierzyli w slajdy Morawieckiego [KOMENTARZ]

Morawiecki chce innowacyjności, dzięki urzędnikom

Morawiecki podkreślił, że państwo z jednej strony chce wspierać innowacyjność, ale drugiej należy myśleć o różnych systemach opodatkowania tych wynalazków.

No bo jeśli myślimy, że te wynalazki, które widzimy dzisiaj (…), są wynalazkami jednej osoby czy też zespołu, to nie jest prawda. To jest dziedzictwo wielu pokoleń. (…) To nie może należeć do ludzi, którzy (…) dali radę wyciągnąć wartość dodaną z tych wynalazków – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Wytworzył się nowy typ gospodarki: gospodarka uzależniona i Polska taką właśnie gospodarką się stała – powiedział Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem państwo musi pomóc niewidzialnej ręce rynku.

Czytaj więcej: Tak działa „superskarbówka” Morawieckiego. Na żądanie urzędników banki będą blokować rachunki! Wystarczą podejrzenia

Nawiązał do powstania iPhone’a i iPada – produktów amerykańskiego giganta elektronicznego Apple. Jak przypomniał, nie powstałyby one bez wcześniejszych prac państwowych instytucji.

Powiedział również, że nowe mechanizmy państwa okazały się niezmiernie ważne, gdy ponad 120 lat temu uderzały w monopole i kartele.

Dzisiaj mamy nowy globalny monopol, oparty na poziomie innowacji, którego sobie nie wyobrażaliśmy nawet 20 lat temu. Natomiast nie mamy reguł i zasad, które mogłyby na to zareagować – powiedział Morawiecki.

Warto przeczytać: Skandal! Morawiecki daje urzędnikom skarbówki premie za interpretacje niekorzystne dla podatników!

Tyle że w warunkach wolnego rynku powstanie monopolu jest niemożliwe. Jak możemy przeczytać w opracowaniu na stronie prostaekonomia.pl trwały i szkodliwy monopol powstaje właśnie poprzez kontrolę cen, regulacje, kontrakty na wyłączność, ustawione przetargi, taryfy celne, gwarancje rządowe, ulgi podatkowe dla wybranych, granty, dofinansowania, gwarantowany kredyt, certyfikaty, pozwolenia, licencje oraz nacjonalizację zasobów. Wszystko to jest ingerencją w wolny rynek, za pomocą której faworyzuje się jeden podmiot na rzecz innych podmiotów. Więcej na ten temat w krótkim filmiku edukacyjnym:

Idolka Morawieckiego – zadeklarowana lewicówka Mazzucato

Podczas Kongresu prof. Mazzucato zwróciła uwagę, że innowacje nie są sprawą tylko technologiczną, lecz także społeczną. Potrzebujemy nowych instytucji, nowych organizacji, nowych tak naprawdę państw socjalnych; nie zniszczenia ich, ale raczej ich aktualizacji – zaznaczyła.

W tej chwili mamy tak ogromny strach, tworzone są mury pomiędzy krajami, niektóre kraje obwiniają inne czy też nowych aktorów: imigrantów albo sektor publiczny. Naprawdę nie sądzę, by jakikolwiek kraj w Europie był w stanie sam sobie poradzić z tymi wyzwaniami (…) Zdecydowanie musimy przejść z dyskursu strachu do dyskursu możliwości i przywrócić plan społeczny. To będzie inne myślenie o innowacjach – mówiła Mazzucato.

Zobacz też: Inflacja rośnie w zastraszającym tempie! Jest najwyższa od 5 lat. A wicepremier Morawiecki pełen optymizmu

Według profesor innowacje należy też rozumieć jako kolektywne tworzenie majątku i dobrobytu, który pochodzi od pracowników sektora publicznego, prywatnego, małych, średnich i dużych firm.

Prof. Mariana Mazzucato to włoska ekonomistka, autorka między innymi książki „Przedsiębiorcze państwo”. Usiłuje ona w niej udowodnić tezę, że  to nie wolny rynek dał nam Internet, komputery, lądowanie na księżycu, telefonię komórkową, biotechnologię, GPS i rewolucję nanotechnologiczną. Za najbardziej radykalnymi, najbardziej przełomowymi technologiami ostatnich dziesięcioleci stoi sektor państwowy i jego urzędnicy.

Mazzucato zapomniała tylko dodać, że większość technologii do wspomnianych wynalazków ma źródło w tajnych badaniach dla wojska z czasu zarówno II wojny światowej, jak i zimnej wojny. A wojna to – jak wiadomo – czas, w którym państwo zwykle angażuje się w ekonomię. O tym aspekcie jednak pani profesor nie wspomina.

Mazzucato ma jasne lewicowe poglądy, przez 3 lata była koordynatorką Programów Ramowych Komisji Europejskiej w zakresie finansów, innowacji i wzrostu. W 2015 roku weszła w skład Gospodarczego Komitetu Doradczego brytyjskiej Partii Pracy.

Warto przeczytać: Rząd tworzy system totalnej inwigilacji firm. „Czarna lista Morawieckiego”. Centralny Mechanizm Oceny ruszy już 3 kwietnia

Kongres Innowatorów to najważniejsze wydarzenie polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Kończy go podpisanie „Deklaracji Warszawskiej” przez premierów Polski, Węgier, Czech i Słowacji, która ma wspierać rozwój innowacji w Grupie Wyszehradzkiej.

Źródła: money.pl/PAP/prostaekonomia.pl/Wolnosc24.pl

31 KOMENTARZE

 1. z działań urzędnikow, to może wynikać wymyslenie formularz CH-U-J PI/8 -69 e 133 rubrykami i miejscami na podpisy pradziadków petenta! To właśnie 500 tys. zbędnych biurw jest ciężarem nie do uniesienia!!!1

 2. Eurofaszystowskie szychy, co za nonsensy ona wygaduje. Zmierzamy w otchłań kolektywizmu. Znowu będzie eksperyment na żywym organiźmie.

 3. Nie ma czegoś takiego jak „koszt państwa”, jest za to „koszt podatnika” lub „koszt pracującego obywatela” 🙂 Obywatela, który pracuje i wytwarza wartość dodaną. Ta pani i jej podobni (całe pokolenia, na całym świecie będą to pewnie dziesiątki milionów ludzi), żyją na wysokiej stopie na koszt osób pracujących. Nie „kapitalista krwiożerczy” żyje na koszt pracownika, a właśnie szkodliwy lewak, z pozoru walczący o tegoż pracownika prawa. Ot. paradoks.

 4. W USA w okresie od XIX do początku XX wieku był najszybszy rozwój gospodarczy jaki pamięta ludzkość i powstało wtedy najwięcej wynalazków – czyli innowacji. Śp. Henry Ford przewraca się w grobie, na wieść o tym co ta lewaczka wygaduje.

  • Nieprawda, nie mogło tak być, gdyż naczelnik Jaro to bolszewik, i dlatego postawił na to bolszewickie końskie łajno mateuszka

 5. Pyszny ból dupy ekobomicznych nieukow i troglodytiw, znanych jako liberalowie. Wasz czas cieplej wody w kranie i belkotania o rynku sie skonczyl. Teraz czas na dobrobyt i postep!

   • To nie troll, to obudzenie sie z korwinizmow ktore przyniosly nan „innowacyjnosc” pokroju Inpostu Brzoski czy konkurencji tania praca o lokalizacje fabrykk Mercedesa. PANSTWO czas zrehabilitowac i dac mu narzedzia, zeby Polska byla silna. Przeczytaj ksiazka Mazzucato kucu, to blyskotliwa ekonomistka, dalece bardziej zanurzona w twardych danych niz teoretyczni filozofowie pokroju Misesa czy Hayeka.

 6. ale dlaczego urzędnicy? państwo zatrudnia naukowców. to oni pracują nad nowymi ideami i technologiami, nie urzędnicy. a ta stronka nie ma żadnych odniesień do opracowań naukowych. to tylko życzenia.

 7. Cała elita postsolidarnościowa to wyłącznie komuchy, które protestowały w latach 70 i 80 z powodu prób odejścia PRLu od stalinizmu i komunizmu a nie przeciw niemu. Pozostałych SB i KGB wybijała.

 8. Alez w dobie wolnego kapitalizmu MOZE powstac monopol. Wystarczy wymyslec technologie ktorej nikt inny nie zna i już.

  Od stradiwariusa po szable samurajów. Wiele z tych technologii nie znamy do dziś. A co do urzednikow, to oni chca zamienic monopole prywatne na panstwowe (ponoc lepsze). nic wiecej.

 9. W PRLu był wolny rynek dlatego to w PRLu były wynalazki a nie w USA gdzie wtedy były podatki 90%. Każdy pamięta samochód Syrena lepszy od Forda, Chevroleta i Chryslera tylko spiseg lewadzki zniszczył Syrenę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here