Petersburg. Co dowiedzieliśmy się do godz. 22. Poszukiwane są dwie osoby o ,,niesłowiańskim wyglądzie”

Stopklatka z filmu zarejestrowanego przez kamerę na stacji metra, gdzie dokonano zamachu. Prawdopodobny zamachowiec Foto: PAP/EPA.
Reklama / Advertisement

W Petersburgu po wybuchu w metrze, w którym zginęło według oficjalnych danych 11 osób, mieszkańcy składali w poniedziałek kwiaty przy wejściu na stację metra Spasskaja. Na dworcach i w centrach handlowych policja wprowadziła wzmożone kontrole. Poszukiwani są osobnicy o ,,niesłowiańskim wyglądzie”. 

Dostęp do stacji metra Siennaja Płoszczad wciąż był odgrodzony przez policję, petersburżanie przychodzili więc oddać hołd zabitym pod inną stację metra – Spasskaja. Składali

W Moskwie upamiętniono ofiary wybuchu w dwóch miejscach związanych z Petersburgiem: przy pomniku Leningradu – miasta-bohatera nieopodal Kremla oraz przy gmachu, gdzie mieści tam czerwone goździki, zapalali znicze, niektórzy żegnali się znakiem krzyża. Grupy ludzi stały w milczeniu przed leżącymi przy szklanych drzwiach metra wiązankach kwiatów.się przedstawicielstwo miasta Petersburga.

W miejscach Petersburga, gdzie przebywa dużo ludzi, policja prowadziła w poniedziałek po południu wzmożone kontrole. Według portalu Fontanka.ru uwagę przyciągały osoby o „niesłowiańskim wyglądzie”. Poszukiwane są co najmniej dwie osoby, w związku z ładunkiem, który wybuchł w wagonie między stacjami Siennaja Płoszczad i Technologiczeskij Institut, oraz ładunkiem, który nie eksplodował, znalezionym na stacji Płoszczad Wosstanija. Zdjęcie, które publikujemy, przedstawia prawdopodobnego zamachowca. Jego obraz zarejestrowała jedna z kamer na stacji metra, gdzie dokonano zamachu.

Późnym popołudniem trzy linie metra w Petersburgu wznowiły kursowanie, jednak zanim to nastąpiło, ruch w centrum miasta był sparaliżowany. Mieszkańcy przesiedli się do naziemnych środków transportu miejskiego, władze ogłosiły, że przejazd jest bezpłatny.

Po południu w mieście ogłoszono trzydniową żałobę. Program nadawania zmieniły również ogólnokrajowe kanały telewizyjne, odwołując zaplanowane na poniedziałek programy rozrywkowe.

Późnym wieczorem minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Władimir Puczkow poinformował, że prace poszukiwawczo-ratunkowe na miejscu wybuchu zostały zakończone. Wszystkie służby ratunkowe w Petersburgu pracują nadal w trybie stanu wyjątkowego.

(PAP)

Czytaj więcej:  Petersburg. Najnowsze wiadomości. Kamery zarejestrowały domniemanego sprawcę. Ładunek wybuchowy wypełniony był gwoździami

Czytaj więcej: Petersburg Co dowiedzieliśmy się do godz. 20.00: zginęło 10 osób. poszukiwany jest domniemany sprawca nagrany przez kamery, znaleziono ładunek, który nie wybuchl

Reklama / Advertisement