[Tylko u nas] Rafał Ziemkiewicz: Opowiada o różnicach pomiędzy Piłsudskim a Dmowskim [VIDEO]

Rafał Ziemkiewicz fot Jan Bodakowski

Podczas Konwencji Prawicy i Targów Książki Prawicowej Rafał Ziemkiewicz w wywiadzie Jana Bodakowskiego opowiedział o różnicach pomiędzy Józefem Piłsudskim a Romanem Dmowskim. Poruszył także temat czy władza Sanacji doprowadziła do szybszego rozpowszechniana się komunizmu na terenach II Rzeczpospolitej. Opowiada również o swojej nowej książce. 

Jaka jest podstawowa różnica pomiędzy Piłsudskim a Dmowskim o której powinni pamiętać wolnorynkowcy ?
Podstawowa różnica jest taka, że z rożnych względów, trzeba by tu zacząć od pochodzenia. Roman Dmowski był pierwszym przywódca z gminu, był bodaj pierwszym przywódcą nie wywodzącym się ze szlachty. Ojciec jak wiemy był brukarzem. Roman Dmowski odbierał wykształcenie jako człowiek awansu społecznego. Natomiast Józef Piłsudski był klasycznym potomkiem szlacheckiego zaścianka.

Czytaj także: Francuscy policjanci, chcą patrolować ulice w kominiarkach. Nie uwierzycie, jaki jest tego powód

Pewnie to zdecydowało o tym, że Roman Dmowski był człowiekiem twardo stąpającym po ziemi.Dla którego każda sprawa była do realistycznego zrealizowania i znalezienia realnej recepty. Natomiast Józef Piłsudski był ukształtowany przez poezję romantyczną i przez to myślenie o którym u Mickiewicza sparodiowane zostało takimi wizjami powstania jak to sędzia Soplica sobie wyobrażał. Szabel nie zabraknie, szlachta na koń wsiędzie, ja z synowcem na czele i jakoś to będzie.

U Piłsudzkiego to jakos to będzie dominowało. Dominowąło przekonanie , że duch jest najwzniejszy. Musi zwyciężyc sprawa , która jest słuszna a żeby tak się stało trzeba wykazać należyte poświęcenie, trzeba dać odpowiedni przykład. Doprowadziło to Piłsudskiego do przekona , że skoro on uosabia najwyższe cnoty narodu to jest człowiekiem który wie wszystko.

W związku z tym sięgnął po dyktaturę Ta dyktatura była nieopisanie szkodliwym dla Polski właściwie pod każdym względem. Nawet ukochane prze marszałka wojsko zostało po jego śmierci w stanie opłakanym. O tym fatalnym stanie polskiej armii wypowiadał się nie żaden endek ale przyjaciel i następca Piłsudskiego marszałek Rydz-Śmigły.

Czy złe rządy Sanacji i Piłsudskiego przyśpieszyły rozrost komunizmu w Polsce?
Komunizm by nas w ten czy inny sposób dotknął. Wbrew przekonaniu mojego pokolenia, że II Rzeczpospolita to był jakiś raj utracony i to była antyteza PRL-u to niestety w kwestii takiego życia codziennego i w stosunku do wolności człowieka i do wolności gospodarczej a przede wszystkim recept na budowę państwa.

Przeczytaj także: Michalkiewicz: Spełnienie roszczeń Żydowskich to byłaby ogromna tragedia dla narodu polskiego! [VIDEO]

Sanacja była prefiguracją PRL-u. Było przekonanie takie trochę jak Wojciecha Jaruzelskiego, że komisarze wojskowi są w stanie najlepiej wszystko zarządzić bo oni wiedzą , ze trzeba wydać rozkaz by malowano trawę na zielono i wtedy będzie to wszystko dobrze funkcjonowało.

Prawda o sanacji jest w Polsce nieznana. Dzisiaj w polaku ciągle żyję ten mit, wyobrażenie, że Polska przed wojenna była jakimś przed wojennym rajem.

Rafał Ziemkiewicz na Konwencji Prawicy i Targów Książki Prawicowej reklamował swoją nową książkę „Złowrogi cień marszałka”.

Złowrogi cień marszałka – Ziemkiewicz

5 KOMENTARZE

  1. Prawica nienawidzi Piłsudskiego bo miał udział w pokonaniu bolszewików w 1920 pod Warszawą. A w ZSRS były przecież niższe podatki niż II RP. Tyle że w ZSRS 30 mln ludzi umarło z głodu, a w II RP nikt. No ale takie są efekty rządów lewicy w II RP że zamiast głodzić ludzi jak Stalin podnosili podatki najbogatszym.

    • Ala poczytaj historię a potem coś pisz. Albo wrzucaj je na stronę GW lub GP – bo czytelnicy tych gazet może na takie głupoty dają się jeszcze nabierać.

  2. To nie Pilsudski pokonal bolszewikow pod Warszawa – ow „marszalek” ktory wymusil ten tytul na Sejmie byl dyletantem wojskowym( jaka szkole wojskowa ukonczyl ??) podal sie do dymisji premierowi Witosowi pare dni przed rzeczona bitwa, dowodzil zas gen. T. Rozwadowski zniszczony przez sanacje wkrotce po tej wojence Pilsudskiego, wypada jeszcze zaznaczyc ze wojne z Rosja zaczal sam terrorysta-zamordysta Pilsudski atakujac rozpadajace sie imperium Romanowow sprowadzajac wrecz mozliwosc upadku dopiero co powstalej Najjsniejszej RP

  3. Pan Redaktor Ziemkiewicz, jak rozumiem, uważa że Roman Dmowski i program ND może być tylko docieniony i uaktualniony jeżeli wytarza się w smole i pierzu Marszałka ( bo przecież o to chodzi). To błąd, niestety typowy i chyba „genetyczny” całej endecji, Sanacji zrezzta też. A szkoda! Bo przecież obydwaj Wielcy Polacy, zapisali się wspaniale dla Ojczyzny! I nie trzeba srać na jedną postać, żeby tą drugą wynieść na ołtarze narodowej pamięci! Obie tam są z pewnością i w pełni na to zasługują, przy wszystkich swoich wadach i błędach!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here