Resort Morawieckiego zlikwiduje transakcje gotówkowe? „Gotówka jest wielkim obciążeniem dla gospodarki”

Mateusz Morawiecki. / fot. PAP/EPA

Ministerstwo Rozwoju, na czele którego stoi Mateusz Morawiecki, wspiera obrót bezgotówkowy i ma dążyć do maksymalnego ograniczenia transakcji gotówkowych. No cóż, maksymalne ograniczenie, to ostatecznie całkowite wyeliminowanie gotówki z transakcji.

Jak powiedział wiceminister Tadeusz Kościński gotówka jest wielkim obciążeniem dla gospodarki kraju, koszt jej obsługi w Polsce sięga rocznie 1 procent PKB, czyli 17 mld zł.

W Polsce obrót bezgotówkowy to ok. 8 proc. wszystkich transakcji. Ponad 90 proc. to gotówka – powiedział wiceminister.

Tymczasem gotówka generuje bardzo wysokie koszty dla gospodarki. W ocenie Banku Światowego czy OECD, dla Polski wynoszą one ok. 1 proc. PKB. Rocznie za obrót gotówkowy płacimy więc 17 mld zł. W kwocie tej mamy produkcję banknotów, liczenie, przewożenie, przechowywanie. A wydaje nam się, że obrót gotówką nic nie kosztuje – mówił.

Czytaj także: Bezwzględna skarbówka niszczy polskie firmy. Morawiecki jest bezradny

Przy obrocie gotówkowym trudno o cyfrową gospodarkę, a to jeden z naszych priorytetów – powiedział. Wydaje się jednak, że rząd ma dwa zupełnie inne priorytety, tj. szerszą inwigilację obywateli i jeszcze większą kradzież, którą dla zmylenia przeciwnika, czyli obywateli, nazywa się „podatkami”.

Kościński przypomniał też, że na gotówce żeruje szara strefa. Panie Kościński, dzięki temu, że ta szara strefa „żeruje”, Polska gospodarka choć minimalnie się rozwija, a nie dogorywa jak inne w Unii Europejskiej.

Jak podkreślił, Ministerstwo Rozwoju wdraża obowiązek akceptacji kart tak, aby konsument miał prawo zapłacić wszędzie bezgotówkowo. Zauważył przy tym, że koszty obsługi kart, w przeciwieństwie do obsługi gotówki, są znikome.

Warto przeczytać: Wszystko jasne! Morawiecki po prostu nie zna podstaw ekonomii. Zobacz, jak skompromitował się wicepremier

Tylko wydaje nam się, że gotówka jest za darmo, a karty są drogie. W rzeczywistości tak nie jest – powiedział Kościński.

Chcemy wszystkich przygotować na zmianę. Dlatego w ramach Programu wsparcia obrotu bezgotówkowego powstał fundusz, który w ciągu trzech lat zbierze 600 mln zł. Będzie on dotował terminale POS, które dla małych i średnich firm będą za darmo. Przez minimum rok nie poniosą one też kosztów transakcji – dodawał.

Zaczynamy od siebie. A od 1 stycznia 2018 r. będziemy wdrażać rozwiązania na rynku – zakończył wicepremier.

Źrodła: PAP/Wolnosc24.pl

68 KOMENTARZE

 1. pewnie,gotowka to za duze obciazenie dla tego zniewolonego narodu?
  morawiecki na uslugach rotszyldow, bankster zasrany.
  brak gotowki to totalna kontrola, plus do tego w kazdym momencie
  beda mogli zajac lub wylaczyc po prostu wasze konta.
  wielki wspanialy swiat
  jebac go
  pozdrawiam

 2. Brawo. Wreszcie alimenciarze skończą okradać swoje dzieci. Dziś dostają gotówkę do łapy i dziecko ma z tego figę, a jak wypłata będzie szła na konto to komornik zaraz zajmie kasę należną dzieciom.
  W lewackiej Szwecji ściągalność alimentów to 80%, u nas 20%.

  Protestami prawiczków nie ma się co przejmować – 150 lat temu protestowali przeciwko kolei bo im kury pozabija, dziś protestują przeciwko kartom kredytowym.

  • Pogratulować logiki ala wilk. Widać, że tęskno ci do rozwiązań lewackiej Szwecji. Proponuję więc wypie**dać a nie wspierać rozwiązania które przyniosą szkodę dla wolności obywateli. Wolność w systemie wartości jest dla was na szarym końcu, a na pewno za bezpieczeństwem i „ściąganiem alimentów”. Jak ci Morawiecki do łóżka z kamerą wjedzie żeby sprawdzić czy wszystko po bożemu, to też nie będziesz miała problemu?

  • Biedne dziewczę nie ma pojęcia, że depozyt bankowy nie jest już własnością depozytariusza, tylko banku. Co będzie jak bank zbankrutuje? Dostaniesz dziewczyno akcje banku o wartości 1/10, jak dobrze pójdzie 1/5. A w czym ci to wypłacą jak zlikwidują gotówkę? W papierowych akcjach. WTF…. Przecież nie miało już być papierków?

  • Jak zniknie gotówka i za niepochlebny wpis na FB zablokują ci dostęp do pieniędzy to się obudzisz. Poczytaj trochę o co dzieje się na świecie.

 3. Uwaga! W dniu likwidacji gotówki powróci w 100% system niewolniczy.
  Nikt z was nie będzie w stanie nawet dać własnemu dziecku 10 zł na lody za umycie auta – bez nadzoru pana niewolników.
  Przepisy regulujące i ograniczające emisję pieniądza stracą sens.
  Prawo własności i realność pieniądza znikną. Nie będzie realnej możliwości oszczędzania.
  Jeżeli przeciwstawisz się systemowi zablokują ci rachunki i wraz z rodziną zdechniesz z głodu.
  Koszmar Orwella: 1984 – się spełni.

 4. Apokalipsa św. Jana:
  16 9 I sprawia, że wszyscy:
  mali i wielcy,
  bogaci i biedni,
  wolni i niewolnicy
  otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło
  17 i że nikt nie może kupić ni sprzedać,
  kto nie ma znamienia –
  imienia Bestii
  lub liczby jej imienia.
  18 Tu jest [potrzebna] mądrość.
  Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy:
  liczba to bowiem człowieka.
  A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć10.

  • Niestety, wziąłem sobie kalkulator ASCII i najlepsze co znalazłem, to zsumowanie kodów reprezentujących litery w jego imionach i nazwisku zapisanych dużymi literami dało wynik 1665.
   Kurna blisko było 😛 Może mu nie wyjdzie?

 5. Bedzie wymiana barterowa! Ludzie, uczcie sie historii, bo jezeli tak by sie stalo, ze pozbawia nas gotowki, to warto bedzie znac przyklady z poprzednich dziejow jak sobie wtedy radzono.

 6. Podobno Polsce grozi seria blackoutow,bo nasze elektrownie ledwie dysza,a nowych inwestycji w energetyce brak. Podobno grozi nam wylaczanie blokow energetycznych i 20 stopien zasilania. A te tlumoki mowia o obrocie bezgotowkowym ? Wylacza prad i bedzie depopulacja, bo bez gotowki nie pojdziesz na bazarek jedzenie kupic i bedziesz zdychal z glodu. Jesli Polacy sie nie obudza to marnie z nami.

 7. To prawda likwidacja gotówki oznacza pełne niewolnictwo . Oznacza też niczym już nie skrępowany dodruk waluty przez banki , likwidację ostatnich znamion wolności , nawet bez ,, znamienia na ręką czy czoło” , oznacza wprzęgnięcie całej populacji w niewidzialne kajdany . Bez możliwości ucieczki , to Apokalipsa . Jednocześnie to dla czosnkowej banksterki ukoronowanie wieloletnich wysiłków i władztwo nad światem – na wieki . Mam nadzieję że tego nie dożyję , a jeśli nawet , to też długo się nie pomęczę . Zaraz za tym wejdzie : EUTANAZJA , STERYLIZACJA , DEPOPULACJA NA SKALĘ MASOWĄ – słowem NWO !

 8. Niech sobie założy interes typu kiosk lub sklep spożywczy,założy terminal -to się dowie ile kosztuje „tani” obrót bezgotówkowy .

 9. Bez przesady. Jak będzie zakaz gotówki w UE to prawicowcy otworzą sobie swoje tajne sklepy gdzie będzie mozna płacić rublami. 🙂

 10. Papier można używać setki razy , może i tysiące razy nim się zniszczy.Jaki mają interes banki ,że jeśli używasz kartę to masz opłaty za 0 złotych.Tani obrót bezgotówkowy to jest prawdziwy interes- tani dla banków drogi dla użytkowników.Sprzedawca podnosi cenę aby pokryć koszt obsługi terminala.

 11. pisobolszewiki robia kołchoz straszny. Wszedzie widza szara, czarna sterfe i karuzele VAT. Powstaje nowa milicja gospodarcza od 2018r.

 12. Interes mają dzieci które dziś są masowo okradane przez swoich ojców którzy dostają pensję do łapy.
  A jak wypłata będzie szła na konto to zaraz komornik zajmie i skończy się chlanie wódy i palenie fajek za kasę dziecka.

 13. Coraz bardziej potwierdzaja sie moje obawy ze Morawiecki to po prostu bankster z parafii NWO wyslany do rzadu jako V kolumna lub co gorsza ulokowany tam przez Kaczynskiego, ponic wielkiego wolnisciowca. swiadomie

 14. Pan Morawiecki otrzymał proste zadanie – poprawienie tego, co pan Balcerowicz spieprzył: czyli likwidację polskiej gospodarki i zapewnienie, że się nie podniesie. Do tego nie trzeba się znać na gospodarce. I szkoda go krytykować, czy rozważać, na czym się zna, a na czym nie. To jest nieistotne, a wręcz przeciwnie – każda krytyka powoduje, że jego mocodawcy widzą owoce jego brudnej roboty i są zadowoleni.

  Dziwi tylko, że pan Kaczyński go popiera i chroni. Czyżby szantaż albo całkowita zdrada?

 15. Ech to ludzie przerzucą się np na dolary (ich nie zlikwidują), ostatnio widziałem w sprzedaży małe tabliczki złota (łamie się je jak czekoladę- każda tam chyba z 3-4 gramy waży). Ludzie jakoś obejdą system. Szara strefa… jak np muszę położyć glazurę w kiblu i poproszę kolegę, który umie i się z nim rozliczę, albo nie wiem skosić trawnik, zaspawać wydech w samochodzie wszędzie szara strefa. Gdyby nie ta szara strefa już dawno byśmy leżeli i kwiczeli znacznie głośniej niż te osobniki przy korycie…

 16. Przymus, brak gotówki. Państwo ma informacje o obywatelach, bo to przecież potencjalni kryminaliści. Banki mają opłaty od przelewów. Jak państwo będzie zwalczało gotówkę, banki podniosą opłaty od przelewów. Państwo daje bankom zezwolenia na działalność i przymusy (monopole) prawne. W tej sposób powstaje oligarchia. I o to tu chodzi. Pana z ministerstwa zupełnie nie obchodzą koszty dla obywateli. Bardzo to jest słabe. A ja jak płacę gotówką, to nie płacę haraczu dla banku.

 17. Ludzie głosują nogami – jadą tam gdzie płaci się kartami a nie tam gdzie płaci się złotymi monetami. UE ma dodatni bilans migracji.

 18. Rozumiem że okradane przez ojców dzieci powinny cieszyć się że nie są w niewoli banksterów? Lepiej jak okrada własny ojciec niż bankster?
  Konto na słupa to nie jest taka prosta sprawa. To widać w Szwecji – w Szwecji 80% alimentów jest ściąganych, w Polsce 20%. Dlaczego? Bo w Polsce można płacić gotówką niestety.

  Likwidacja gotówki to bardzo dobry pomysł.

 19. Koszty gotówki dla obywateli są takie, że obecnie w Polsce 80% ojców nie płaci alimentów. Prawiczki chcą żeby w Polsce nadal można było okradać swoje dzieci, bo banksterzy, NWO, reptilianie, masoni i ufoludki.

 20. Ludziki kochane – ala wilk to wytwór mający rozgrzewać dyskusje i przyciągać do portalu nowych użytkowników. To genialny ruch „materkingowy”- Swoją drogą, niezły ubaw 😀 Ciekawe kto temu komuś pisze teksty? Może jakiś wolnorynkowiec spokrewniony blisko z Szumlewiczem, który nie może przeboleć tego co się stało głowie jego krewniakowi? 😀

 21. Prawiczkom się wydaje że nie istnieje coś takiego jak wymiana pieniędzy. Co z tego że macie kieszenie pełne papierków jak któregoś pięknego dnia Morawiecki zarządzi wymianę papierków na papierki innego koloru. I co wtedy kupicie za swoje papierki? Nic.

 22. Morawiecki to BANKSTER wychodowany przez Rodchildőw, Sorosa, Gugenchaima i pozostałe finansjerskie rodziny rządzące światem.
  Taki z niego patriota, ktőry całe życie zadłużał Polskę i Polakőw.
  Morawieccy musieli być dogadani z służbami bo żaden prawdziwy opozycjonista nie doszedł do majątku bo go niszczono. Morawiecki jakimś cudem wsadził synalka na stołki z pensją 4 000 000 zł rocznie + premie.
  Zdaje się że bez rewolucji się nie obejdzie.
  Wspierajmy waluty lokalne !!!

 23. niech się cmoknie, najpierw popierał TTIP a w tym GMO, teraz wycofanie gotówki, celem inwigilacji społeczeństwa. Won, z tym GLOBALIZMEM!

 24. Nie wiem, czy ktoś dotrze do mojego komentarza, ale powiem wam coś drodzy czytelnicy !! jak chce oszczędnośći, i mówię tu mniej więcej o Połowie tych 17 miliardów złotych….. to jest dla Ambitnego Morawieckiego rozwiązanie : Banknoty Plastikowe !!! tak jak np dolary australijskie ! żywotność jest niesamowita, ani przedrzeć , ani tego utopić się nie da, nawet nie jestem pewien czy się palą ( czy tylko ciut topią….. koszt produkcji w przeliczeniu na sztukę jest owszem większy, ale do ogarnięcia…. OSZCZĘDNOŚĆI I INNOWACJE , a bez zamordyzmu !!! Można?? MOŻNA !!!

 25. Czy ktoś zwrócił uwagę na tę oficjalną fotografię premiera w Waszyngtonie? Stoi na tle masońskiego obelisku trzymając się z gardło w charakterystycznym masońskim geście. Ot i to wszystko tłumaczy, skąd ta nagła podmiana premiera na służalca banksterów czosnkowego pochodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here