Wielka symulacja ataku na Stany Zjednoczone. Rusza Operacja Gotham Shield. Data nie jest przypadkowa

fot. wikimedia commons
Reklama / Advertisement

W środę 26 kwietnia w tzw. Obszarze Stołecznym Stanów Zjednoczonych zostanie przeprowadzona wielka symulacja skoordynowanego, kompleksowego ataku terrorystycznego z wykorzystaniem różnych rodzajów broni. Zmobilizowane zostały setki strażaków, policjantów, pracowników służb medycznych oraz tysiące statystów, mających odgrywać rolę ofiar.

Data ćwiczeń pod kryptonimem Operation Gotham Shield nie została wybrana przypadkowo. W środę w Białym Domu ma odbyć się specjalna narada, poświęcona bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych w kontekście kryzysu z Koreą Północną. Tego dnia spodziewane jest też przybycie grupy amerykańskiej marynarki wojennej z lotniskowcem USS Carl Vinson czele na wody wokół Półwyspu Koreańskiego.

Czytaj: USA szykują się na wojnę? To wydarzenie wyjątkowe! Specjalna narada dowództwa wojskowego, wywiadu i senatorów w sprawie Korei Północnej

Operacja Gotham Shield odbędzie się między 8.30 a 16.30 i będzie relacjonowana przez media. Obejmie sześć miejsc w Dystrykcie Columbia, w tym hrabstwa Prince George, Arlington i Fairfax, a także obiekty w Maryland i Północnej Wirginii. To obszary kluczowe dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, gdyż mieszczą się tam liczne rządowe agencje, w tym wywiadowcze.

Do ćwiczeń zostaną zmobilizowani najważniejsi urzędnicy państwowi USA oraz tzw. first responders – osoby wyznaczone do podjęcia określonych działań w przypadku sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

Na forach poświęconych teoriom konspiracyjnym Operation Gotham Shield obrosła już wieloma legendami. Internauci piszą, że jednym z jej elementów ma być wybuch 10-kilotonowej bomby jądrowej nad Manhattanem. Miała by to być prowokacja amerykańskich służb, typowa operacja „pod fałszywą flagą”, której celem byłoby umożliwienie rządowi USA użycia broni jądrowej przeciw Korei Północnej.

W rzeczywistości chodzi jednak o ćwiczenia, których scenariusz został opisany na oficjalnych stronach rządowych. Chociaż faktem jest, że odbywają się one w momencie wyjątkowego międzynarodowego napięcia.

Czytaj też: ROŚNIE NAPIĘCIE. Okręt USA zdolny do przenoszenia pocisków nuklearnych przypłynął do wybrzeży Korei. Trump: Wysyłamy tam armadę silniejszą niż lotniskowiec

Reklama / Advertisement