Foto: YouTube
Reklama / Advertisement

Jak co roku 1 maja we Wrocławiu pojawiają się gitarzyści z całego kraju. Próbują pobić rekord świata w ilości jednocześnie grających gitarzystów. Organizatorzy wybierają wcześniej jeden z utworów spośród tych najbardziej znanych w historii muzyki rockowej a potem wszyscy spotykają się na wrocławskim rynku. Gitarzyści są skrupulatnie liczeni, by ewentualny rekord mógł zostać uznany jako zdobyty uczciwie. A potem dają czadu w gronie kilku tysięcy szarpidrutów.

Przeważają gitarzyści, choć są tez gitarzystki. Wiek? Od nastolatków, którzy nie mieli szansy na usłyszenie na żywo Johnnego Ramone (zmarł w 2004 r.) po panów wyglądających na takich, którzy dobrze pamiętają początki kariery Chucka Berrego (zadebiutował w 1955 r.).

Do rekordu liczą się wszystkie rodzaje gitar – akustyczne, klasyczne, elektryczne, a także basowe. Dopuszczalne są również mandoliny, banjo i ukulele. Dla gitarzystów elektrycznych przygotowany był specjalny sektor z możliwością podłączenia do prądu.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem imprezy jest znany gitarzysta Leszek Cichoński.

W tym roku do pobicia rekordu wybrano utwór Jimiego Hendrixa ,,Hey Joe”. Ale w czasie imprezy grane są wspólnie inne rockowe utwory, wśród nich jest co roku utwór Tadeusza Nalepy ,,Kiedy byłem małym chłopcem”.

W tym roku zagrało 6299 gitarzystów. Oznacza to, że rekord nie został tym razem pobity. A jest on mocno wyśrubowany i padł w ub. r. – na wrocławskim rynku pojawiło się 7357 gitarzystów.

Dzisiaj, we wtorek w ramach gitarowej imprezy zorganizowano koncert muzyki rockowej. 
O godz. 15.00 w Pergoli przy Hali Stulecia, (ul. Wystawowa 1) wystąpią: 5’NIZZA, LADY PANK, HAPPYSAD, STRACHY NA LACHY, L.U.C. & Rebel Babel Ensemble, HUNTER, NATALIA PRZYBYSZ, ŁĄKI ŁAN, CZESŁAW ŚPIEWA, JULIA PIETRUCHA, PAWEŁ DOMAGAŁA, RENATA PRZEMYK, XXANAXX, REBEKA.

Jutro, w środę, w tym samy miejscu i o tej samej godzinie będzie można posłuchać następujących wykonawców: TOY DOLLS, KULT, LUXTORPEDA, ILLUSION, COMA, BRODKA, PIOTR ZIOŁA, NOSOWSKA, KRZYSZTOF ZALEWSKI, ŁONA i WEBBER, OSTR, FISZ EMADE TWORZYWO

Zobaczcie reportaż z poniedziałkowej próby bicia rekordu. Choć rekord nie został pobity to i tak zabawa była przednia: 

Czytaj i oglądaj więcejRock za wolnością> sensacyjny koncert w Mińsku do niedawna zakazanej kapeli [WIDEO]

Reklama / Advertisement